Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pora najwyższa wziąć się za ogród, czyli krok po kroku w tym natłoku.

Pokaż wątki Pokaż posty

Pora najwyższa wziąć się za ogród, czyli krok po kroku w tym natłoku.

Makusia 17:43, 22 wrz 2016


Dołączył: 24 mar 2016
Posty: 7692
Mam nadzieję, że brzozy zostały przez Ogół zatwierdzone
Przeze mnie tak
Oby przy spięciu całości nie było, że coś źle, że nie taka wysokość, bo dostanę załamania jak już przywyknę do brzoz i zacznę się cieszyć ich wizją

Co do dodatków, to muszę poczytać o nich, bo niektóre nic mi nie mówią niestety
____________________
Marta Krok po kroku w tym natłoku
OlgaKol 17:51, 22 wrz 2016


Dołączył: 10 maj 2015
Posty: 580
Ja osobiście z irgą płożącą mam złe doświadczenie i nie polecam - miałam dwie i wrzuciłam - chwasty z niej wyrastały, których nie można było usunąć. Gałązki irgi wyrastają w podłoże i nie można i podnieść, co utrudnia usuwanie chwastów. Z płożących polecam natomiast jałowce (odmiany carpet) - nie wyrastają, łatwo je przyciąć i zapanować nad nimi.
____________________
Olga Maniak w ogrodzie
Dominika11 11:26, 23 wrz 2016


Dołączył: 09 kwi 2014
Posty: 18709
widzę, że kombinujecie dalej
____________________
Ja i mój ogródek - ZAPRASZAM :)
anbu 12:17, 23 wrz 2016


Dołączył: 19 sie 2014
Posty: 7839
Boshe ileż nadrabiania
Marta techniczne, szybkie pytanie Możesz napisać co za spraj używasz do wyznaczania linii rabat?
Sprawiłabym see ale nie wiem co kupić i gdzie
____________________
Ania Ogród Ani :)
inka74 12:54, 23 wrz 2016


Dołączył: 20 mar 2016
Posty: 15035
Kupiłaś już derenie? Byłam tam dziś po ziemię to przy okazji zrobiłam zdjęcia i dereni. Ładne zdrowe sadzonki, jeszcze można w czymś przebierać (z 8 sztuk mieli) tylko napisz im czy bardziej chcesz rozłożyste czy pionowe sadzonki - zobacz sama. Pionowe jak dla mnie ładniejsze były. Rozłożyste - każda gałązka w inną stronę pofalowana.


BRAWO! Brzozy pasują do ciebie. Zerknij też na planie Basi na brzozowy róg. Brzozy, trawy, kulki bukszpanowe + kwitnące - nie wiem czy nie jeżówki. Róg ma z 6 x 6 metrów, może więcej ale są tuje po boku. Link Olgi super.
http://www.ogrodowisko.pl/watek/6697-w-basiowie-kiedys-tu-bedzie-ogrod?page=10

PS. jeśli chcesz mieć ładną lawendę zwartą i mocno kwitnącą - 2 razy ją trzeba ciąć - po przekwitnięciu kwiaty + trochę zielonego i na wiosnę (wtedy sporo ale nie aż do samego zdrewnienia bo później odbija). Zapomnisz o cięciu - nie będzie się zagęszczać i brzydko się rozejdzie. Na zimę warto przykryć stroiszem - ładniejsza na wiosnę wtedy jest, mniej podmarza i szybciej odbija.
____________________
Iwona - Przerwa na kawę... *** Wizytówka
Makusia 13:09, 23 wrz 2016


Dołączył: 24 mar 2016
Posty: 7692
anbu napisał(a)
Boshe ileż nadrabiania
Marta techniczne, szybkie pytanie Możesz napisać co za spraj używasz do wyznaczania linii rabat?
Sprawiłabym see ale nie wiem co kupić i gdzie


W każdym sklepie z farbami, w markecie budowlanym- zwykły, najprostszy. Biały najlepszy, żółtego np. nie widać. Nie zmywa deszcze, znika w miarę koszenia trawy
____________________
Marta Krok po kroku w tym natłoku
Makusia 13:31, 23 wrz 2016


Dołączył: 24 mar 2016
Posty: 7692
inka74 napisał(a)
Kupiłaś już derenie? Byłam tam dziś po ziemię to przy okazji zrobiłam zdjęcia i dereni. Ładne zdrowe sadzonki, jeszcze można w czymś przebierać (z 8 sztuk mieli) tylko napisz im czy bardziej chcesz rozłożyste czy pionowe sadzonki - zobacz sama. Pionowe jak dla mnie ładniejsze były. Rozłożyste - każda gałązka w inną stronę pofalowana.


BRAWO! Brzozy pasują do ciebie. Zerknij też na planie Basi na brzozowy róg. Brzozy, trawy, kulki bukszpanowe + kwitnące - nie wiem czy nie jeżówki. Róg ma z 6 x 6 metrów, może więcej ale są tuje po boku. Link Olgi super.
http://www.ogrodowisko.pl/watek/6697-w-basiowie-kiedys-tu-bedzie-ogrod?page=10

PS. jeśli chcesz mieć ładną lawendę zwartą i mocno kwitnącą - 2 razy ją trzeba ciąć - po przekwitnięciu kwiaty + trochę zielonego i na wiosnę (wtedy sporo ale nie aż do samego zdrewnienia bo później odbija). Zapomnisz o cięciu - nie będzie się zagęszczać i brzydko się rozejdzie. Na zimę warto przykryć stroiszem - ładniejsza na wiosnę wtedy jest, mniej podmarza i szybciej odbija.


O! Zupełnie nie miałam świadomości, że to gdzieś u Ciebie.
Nadal nie wiem, czy zamawiać te derenie teraz, czy na wiosnę. Jeszcze nie zamówiłam. Nie wiem czy na boki, czy w górę

Znam wątek Basi, ale kompletnie nie kojarzyłam ani zakątku brzozowego, ani tego, że jest "trójkątem"- świetnie- bardzo Ci dziękuję, za link- w przybliżeniu wygląda jak u mnie, tyle, że bez murka

Lawendę wiem, że trza ciąć- oprócz tej na półce mam jeszcze od paru lat przy tarasie. Tnę im czuprynki
____________________
Marta Krok po kroku w tym natłoku
inka74 14:17, 23 wrz 2016


Dołączył: 20 mar 2016
Posty: 15035
Jeżeli jesteś pewna, że je chcesz - kupuj teraz. To jest dobry czas na sadzenie krzewów. Zdążą się ukorzenić a na wiosnę szybciej odbiją i zagęszczą. Październik jeszcze ciepły ma być. Derenie są wytrzymałe. Ale teraz kupuj i sadź a nie w listopadzie Sadzonki ładne, ładniejsze gałązki u tych bardziej pionowych.

Ten sklep akurat znam i bardzo lubię, na kawę czasami wstępuję i na pogaduszki z obsługą. Jest po drodze, między moją pracą a domem, codziennie tamtędy jeżdżę co czasami jest zabójcze dla mojej kieszeni. Ładne mają drzewa, iglaki, krzewy, byliny i dużo większy wybór na placu niż w internetowym. Róże jedynie do kitu. Cenowo różnie, trzeba porównywać.

Lawendę na wiosnę bardziej tnij niż tylko czuprynki. Ja też wcześniej tylko delikatnie a tu się okazało, że mocniejsze dało lepsze efekty. Moja na wiosnę ok. 20 cm - teraz kulka 40 już po cięciu. Ogromna się zrobiła. I Hidcote drugi raz mi ładnie kwitnie po cięciu w lato.
____________________
Iwona - Przerwa na kawę... *** Wizytówka
Makusia 14:28, 23 wrz 2016


Dołączył: 24 mar 2016
Posty: 7692
hindsight napisał(a)
A może przed półką cisy innej odmiany, baccata ma brązowawe przyrosty. Prowadzone nisko odcinałyby się i wysokością i kolorem. Albo jakieś Summergold żółtawe.



Domi moje cisy na półce wzdłuż sąsiada to właśnie baccata. Planuję je też po drugiej stronie półki- od drogi.

Nett napisał(a)


Martuś, a ten szpaler hortek do samego murka będzie? Bo jeśli tak, to efekt zasłonięcia też będzie i nie trzeba tam wiecej. A zamiast brzóz myślałas moze o iglakach, np Serby, jodły kalifornijskie i wrzosy z trawami w nogi, jakis berberys czerwony.
A co do lawendy- ona rośnie w górę i wysoko kwitnie. Jak będzie na murku i Ci zakwitnie, to obawiam się, że zasłoni wszystko co jest z tyłu.
Może dać pas lawendy z jednej strony tylko, np z prawej?
Co do drzew, to ja Ci nie doradzę, bo sama szukam i nie wiem co posadzić, ale tak na mój gust, to rzeczywiście brzozy mi sie tam podobają ewentualnie zagajnik iglakowy.


Anetko szpaler hortek już istniej Choć może faktycznie nie są to giganty Z lewej strony murka pierwsza w rzędzie jest przy samym murku. Mniej więcej tak:



Te iglaste do mnie nie przemawiają...tak jak brzozy Obecnie jestem zrażona do wrzosów- nie umiem ich utrzymać przy sobie. Paradoksalnie najlepiej trzymają się, o których zapomniałam, podlewane przez pieski, wsadzone w dołek z ziemię do iglaków- od strony drogi sztuk pięć

Z lawendę kwestia jest otwarta, bo mam jej co najmniej 60 sztuk, więc nie tak łatwo rozdysponować

natka098 napisał(a)
Się zastanawiałam co napisać i wieszzzz, jeśli czujesz te brzozy tam, to je sadź, to Twój ogród i musisz czuć to co robisz, a najwyraźniej to Ci odpowiada. Zapewniam Cię, że jeśli zrobisz to z własnego pomysłu to będziesz zadowolona A reszte dopasujesz

PS. róże może by pasowały nawet (bez tych szczepionych) jeśli dałabyś białe rozchodniki
PS2. coś musi wylewać się z murka trzmielina/trawka


Natka grają mi w duszy brzozy zdecydowanie Coś z murku zlewać się powinno, a przynajmniej go łagodzić- fakt. Tylko nie wiem jeszcze co...

wiklasia napisał(a)
To ja w sprawie lawendy - moje krzaczory 8-letnie mimo, że co sezon cięte jak panbocekprzykazał to jednak zdominowały totalnie rabatę. A mam ich raptem 5 szt. Więc z rozwagą dobierz odmianę (może są jakieś mniej nachalne odmiany?).

25 cm to nie tak dużo. Myślałam, że jest więcej - ot, złudzenie optyczne.
Mnie się podoba wizja roztaczana przez Hanię - berberysy kolumnowe wśród traw. Trochę ciemnej zieleni, burgundowych żurawek i ja bym wzdychała z zachwytu.

I pomysł Toszki też kupuję, by przed murkiem coś posadzić; będzie można "wyrównać" owal koła lub jak kto woli - "wyprostować" falę murku.

Nasadzenia punktowe, plamami - dla mnie w przypadku tej rabaty ciekawsze niż sadzenie wzdłuż linii.

To tyle. Napisała to ta, która odzywać się na tematy ogrodowo-projektowe nie powinna.
Ale nie umiem się ugryźć w język tak na zawołanie.


Wiklasia, co do lawendy- wiem, że nic nie wiem- jak to mawiała Scarlett "pomyślę o tym jutro"
Berberysy kolumnowe nie są wykluczone i nawet je zaczynam widzieć na tej półce, a i plamy z kolorów może by pasowały do okularowej?


makadamia napisał(a)
To będą takie luźne dywagacje - proszę nie traktować moich uwag jako poważnych propozycji podpartych gruntowną wiedzą i doświadczeniem

Zasadniczym celem jest "schowanie" tego murka, tak?

W takim razie pociągnęłabym na półce hortensje z rabaty obok, żeby była ciągłość nasadzeń.
Podoba mi się też pomysł Nett, żeby jedno drzewko posadzić na lewo od półki.
Tylko - brzozy piękne, gdyby urosły tak, jak u Sylwii, byłyby super. Ale czy one nie urosną większe? Czy nie zdominują tej półki za parę lat? (powiedziała ta, co wszędzie by wciskała "duże drzewa").
Może jedna brzoza jako akcent pionowy, dwa mniejsze drzewa na półce i jedno z boku? U Nett Toszka polecała jakiegoś jarząba - może jego?
Albo alternatywa: wysoka brzoza przy półce, a jarząby na półce - wtedy różnica wysokości zniknie.

Podoba mi się też pomysł żeby pod półką, tam gdzie rabata, dać jakieś zimozielone krzaczki, kulki czy cuś, żeby zasłonić trochę ten murek. Cis byłby super, tylko z daleka od hortensji.


Asiu normalnie rzecz się stała niesłychana- pierwszy raz w życiu czytając wszystkie Twoje propozycje na różnych wątkach, z tą się nie identyfikuję. Nie umiem jej sobie zwizualizować kompletnie. Ja umiem tylko brzozy sobie tam zwizualizować

Toszka napisał(a)
Kochane, proponując nasadzenia na półkę uwzględnijcie całość frontu, bo misz masz nam wyjdzie.

Jeśli brzozy to tym razem tylko rasowe - 'Doorenbos'. Pniami rozświetlą zakątek i nie rosną tak ekspresowo jak "normalne".
W przyszłości zacienią tą część ogrodu.
Póki młode to lawenda może rosnąć, jednak trzeba mieć alternatywę na przyszłość.


Tocha może być nawadnianie w postaci zapomnianego węża. Może za kilka lat zrobimy w ogóle automatyczne nawadnianie, ale póki co myślę, że dam radę z nawadnianiem własnoręcznym Dla Doorenbosów jestem w stanie to zrobić

ren133 napisał(a)
Moim zdaniem drzewa na półkę to zbyt masywne nasadzenia ... może jedno nie za duże np klon palmowy. Chociaż lawenda też fajnie tam zagra ... niech ona tylko się rozrośnie, z tyłu kule + trawy.


No i w tym zdaniu też widzę sens i logikę.
Dziewczyny Wy się znacie więc mi powiedzcie- przecież to 25 cm różnicy poziomu. Czy gdyby półka była bez murku brzozy by tam pasowała? Pewnie tak. Te 25 cm naprawdę tak dużo zmienia?
Jedyna myśl na jaką sama wpadłam (lub niemal sama) to brzozy, kulki i lawenda. Te trzy połączone rośliny. No jeszcze derenie mi po głowie chodziły.
Kurcze ja cały czas mam takie wrażenia- ale nie upieram się- może błędne, bo moja wyobraźnia przestrzenna jest bardzo ograniczona, że to "podniesienie" będzie służyć tym brzozom- w sensie wizualnym.
____________________
Marta Krok po kroku w tym natłoku
Makusia 14:29, 23 wrz 2016


Dołączył: 24 mar 2016
Posty: 7692
AniMa napisał(a)
Martus jak ja Ciebie rozumiem....


Dziękuję Ci- lepiej mi nieco...
____________________
Marta Krok po kroku w tym natłoku
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies