Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Chciałabym i boję się

Pokaż wątki Pokaż posty

Chciałabym i boję się

mamtu 12:54, 22 sie 2016


Dołączył: 22 lut 2016
Posty: 226
Witajcie.

Na Ogrodowisku znalazłam się kilka miesięcy temu. Poszukiwałam wówczas inspiracji i wpadłam po uszy. Na początku czerwca stałam się posiadaczką małego domku z małym ogrodem. Dom stoi na długiej i wąskiej działce (ok. 45 x 8 m), na której zagospodarowanie całkiem nie mam pomysłu. Im więcej Waszych pięknych ogrodów przeglądam tym trudniej mi się na coś zdecydować. Na razie udało mi się zasiać trawę na całej powierzchni. W tym tempie może na wiosnę zabiorę się za kolejne punkty programu.

Dom z ogródkiem kupowaliśmy głównie z myślą o dzieciach. Chcieliśmy, żeby miały dużo miejsca do zabawy i gry w piłkę. Zakładałam, że przez najbliższe lata nie poszaleję z rabatami czy nasadzeniami. Lektura ogrodowiska uświadomiła mi, że jedno nie wyklucza drugiego tym bardziej, że nie podobają mi się takie ‘gołe’ ogrody. Chciałabym na razie zachować rekreacyjny charakter działki, ale złagodzić trochę jej surowość.

Na początku chciałabym skupić się na właściwym ogrodzie na tyłach domu. Słońce mamy tam od rana, na taras 'wchodzi' ok. 12:00 i operuje do wieczora. Cały teren ogrodzony jest brzydkim ogrodzeniem panelowym, które koniecznie chcę zasłonić. Zależy mi na tym, żeby nie zwężać przy tym działki, więc z tych dłuższych stron szerokie żywopłoty odpadają. Myślałam o jakimś zimozielonym bluszczu. Węższy koniec ogrodu chciałabym przeznaczyć na rabatę (ok. 1,5 m wystarczy?), której podstawą byłyby żywotniki lub coś innego, co osłoni nas trochę od sąsiadów. Chciałabym również zrobić rabatę na skraju tarasu, ale tutaj już coś węższego (może np. betonowa donica?). Tutaj coś a’la rzut, tak to mniej więcej wygląda z wyrysowanymi miejscami na rabaty.



Jeśli chodzi o inspiracje to podoba mi się (to chyba nie będzie dla nikogo zaskoczeniem) styl ogrodu Szefowej, do którego będę dążyć, ale dopiero za jakieś 20 lat, kiedy dzieci wyprowadzę z domu. Jestem zauroczona ogrodem Malkul czy borówcowym Borbetki.

Podsumowując - tytuł wątku doskonale oddaje to, co czuję w temacie ogrodów. Z góry wielkie dzięki za wszystkie porady, pomysły i słowa krytyki.
____________________
Zajrzyj, poradź, podpowiedz, skrytykuj. :)
13:25, 22 sie 2016
Witaj
jazzy 13:41, 22 sie 2016


Dołączył: 15 sie 2014
Posty: 8646
Fajny tytuł wątku
____________________
"w moim ogrodzie, gdzie czas leniwy..."
mamtu 13:53, 22 sie 2016


Dołączył: 22 lut 2016
Posty: 226
Monika, witaj. Miło mi, że zajrzałaś.

Jazzy, bo ten tytuł to sama prawda, niestety. Witaj.
____________________
Zajrzyj, poradź, podpowiedz, skrytykuj. :)
jazzy 14:06, 22 sie 2016


Dołączył: 15 sie 2014
Posty: 8646
Polecam Ci również ogród Dominiki
____________________
"w moim ogrodzie, gdzie czas leniwy..."
mamtu 14:38, 22 sie 2016


Dołączył: 22 lut 2016
Posty: 226
jazzy napisał(a)
Polecam Ci również ogród Dominiki


Dziękuję. W wolnej chwili zajrzę też do Ciebie, bo widzę, że nie dość, że zdjęcia piękne, to i klimat mi bliski.
____________________
Zajrzyj, poradź, podpowiedz, skrytykuj. :)
Gardenarium 18:18, 22 sie 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Ogród Dominiki jest wielki, pofalowany i na full wypełniony, nijak ten ogród nie pasuje do tej chusteczki

Rabaty masz proste, w w dodatku wąskie. Niewiele tu się zmieści - po prostu łatwy do wykonania minimalizm.

To nie jest profesjonalne z mojej strony, bo aby coś zaproponować powinnam wiedzieć co masz za płotem...może sąsiad wisi nad talerzem? a może jest jakiś syf za płotem...ale dobra.

Biorąc pod uwagę, że tak ma "niby" być i nie zważając na inne sprawy...(np. coś do zabaw dla dzieci, choćby huśtawka, o której nawet nie pomyślałaś, a powinnaś, może piaskownica?) w każdym razie prosto i łatwo możesz mieć tak:



Naprzeciw tarasu - na szerszej rabacie 3 punkty wysokie, mogą być drzewka na pniu. Z hortensjami będą się dobrze komponowały albo popularne śliwy wiśniowe 'Nigra" - bordowe liście, różowe kwiaty wiosną, albo do wyboru inne - kuliste drzewa na wysokim pniu - platany 'Alphens Globe' lub moje wiśnie 'Umbraculifera'

2. Następnie pod nimi hortensje bukietowe 'Vanille Fraise' lub mniejsze 'Bobo". Pod nimi Carex 'Evergold' lub jak u Malkul Carex caryophyllea 'The Beatles' - zielone włosy, lub białe włosy. W turzyce posadź 500 białych tulipanów i 500 fioletowych krokusów.

Następnie nr 3 - tutaj dołożyłabym donicę z grubego betonu, jakoś za pusto jest, niech będzie coś widać, jak się idzie chodnikiem.

Polecam kulki jakiekolwiek, niekoniecznie nawet bukszpan (bo choruje w trawach) plus Carex lub Stipa plus jeżówki lub dowolne byliny, ale jednakowe. W to też cebulowe (może czosnki?) tylko czosnki i dużo.

4. W betonowych donicach kule i Carex caryophyllea 'The Beatles'

5. Może by się udało w tym bluszczu wetknąć pas molinii, miskantów lub prosa? jednakowe z 15 szt.

6. Miskant 'Morning Light' (srebrzyste liście)

7. Miskant 'Variegatus' (białe liście) lub inny, ale jednakowy. Na płocie bluszcz.

I tyle tego dobrego. Teraz sadź. I ustawiaj zabawki dla dzieci.

Byłabym zapomniała - na tarasie pod ścianą wysokie donice np. z wielkimi rozplenicami. Może też w ogrodzie rozplenice? tylko że miskanty lepiej stoją na baczność, a rozplenice będą leżały.


Wstyd, ale nawet nie wiem jaki styl domu masz, bo zero fotek, Kobieto, nadrób zaległości a podam więcej wariantów.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
mamtu 21:12, 22 sie 2016


Dołączył: 22 lut 2016
Posty: 226
Pani Danusiu, czuję się zbesztana i zmotywowana jednocześnie. Ogromnie dziękuję za poświęcenie czasu tej mojej 'chusteczce'. Zdjęcia wstawię, chciałam dzisiaj, ale mąż mi aparat uprowadził.

Rabat jeszcze nie ma. To co na rysunku to tylko taki mój pomysł, więc nie będę trzymać się go kurczowo, bo wiem, że żadna ze mnie projektantka. Jeśli chodzi o sprzęty dziecięce, to będą po drugiej stronie domu, tam, gdzie chociaż czasem mamy trochę cienia.

Za płotem, no cóż, szału nie ma. Po jednej stronie kilka domków podobnych naszemu, pooddzielanych brzydkimi panelowymi płotkami. Wszystko wybudowane i oddane na początku tego roku. Po drugiej - pusta, zachwaszczona działka, więc w przyszłym roku czeka nas prawdopodobnie budowlane sąsiedztwo. Jutro nadrobię zaległości i dodam zdjęcia.
____________________
Zajrzyj, poradź, podpowiedz, skrytykuj. :)
Gardenarium 08:22, 23 sie 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Nie miałam zamiaru besztać...za mało informacji podałaś, z góry założyłaś to co założyłaś..więc dałam na ten przypadek rozwiązanie. Myślałam że będziesz skakać, że masz już problem myślenia z głowy O projektantkę nie posądzam,. bo wiem.. jaka sytuacja.

Dodaj tę skrzynię przy tarasie i będziesz miała na parę lat prosty i ładny jednocześnie ogród, pod warunkiem idealnego utrzymania Wtedy zachwyci swoją prostotą, będzie sporo trawnika. No pewnie, można szaleć itd. ale szaleństwa pozostaw jak dzieci wyślesz do szkoły.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 08:24, 23 sie 2016


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Na Twoim rysunku ten pasek zielony przy chodniku rozumiem jako trawnik, ale tak wąskiego paseczka nie rób, posadź tam Hakonechloa plus czosnki, może kilka lekkich drzewek na pniu w tle bluszczu (mogą być Mariken).
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies