Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Ptasi gaj

Pokaż wątki Pokaż posty

Ptasi gaj

ElzbietaFranka 22:51, 29 sty 2017


Dołączył: 14 kwi 2016
Posty: 13942
Iwonko a może jeszcze kogoś zainteresuje.
Teraz nie ma ceregieli, ale poczatek nim mój M doszedł do perfekcji w pielęgnacji trawnika to trochę było męki.
Odnosnie wertykulacji. Od dwoch teraz bedzie trzecia wiosna wertukulujemy kazda wiosne trawnik. Trawnik zostal załozony w w polowie lata 2013 r. Pierwszy rok to nie mozna powiedziec, ze byl piekny, poniewaz rozne trawy w roznym czasie wyrastaja. Mamy doswiadczenie, gdyz w ogrodzie byly siane w roznym czasie i rozne trawy.
Nastepny 2014, trawa rosla jak na drozdzach, ale byly miejsca tzw. placki gdzie zolkla, zauwazylismy, ze w tych miejscach odkladala sie gruba warstwa tzw filcu, źdźbla trawy ktore nie zostaly zgrabione z roznych przyczyn byly za małe odkladaly sie i ziemia nie byla dobrze napowietrzona.
W polowie lata była dosyć duża powłoka filcu. Grabilismy nawet zelaznymi grabiami aby bo "wyszarpac" z trawy. Trawa dostala powietrza i znowu w polowie wrzesnia po jesiennym nawozeniu rosla dobrze.
Wiosna 2015 r. Trawa po zimie byla doslownie szara, lamala sie, dosłownie filc. Doszlis y do wniosku, ze nie ma co grabic bo to nic nie da trzeba to wszystko znowu wyrwac. Kupilismy wertykulator spalinowy, jak znajde zdjecia to wstawie. Tyle siana ze sie w glowie nie miesci, dwa razy była przeprowadzona wertykulacja. Ale sie oplacilo. Trawnik był piekny. Teraz nie wyobrazam sobie wiosny bez wertykulacji.
Jak nie bedziesz wertykulowac, to bedziesz miala brzydki trawnik. Po wertykulacji szybciej sie odradza. Dostaje duzo powietrza i rosnie jak na drozdzach. Po wertykulacji nawozimy trawnik "florowitem" i nawadniamy, kwestia dwóch tygodni i trawnik jest jak dywan.
Zdjęcia pewnie są na innym komputerze poszukam to wstawię.


____________________
Ela-Wawa Ela-ptasi-gaj
ElzbietaFranka 22:57, 29 sty 2017


Dołączył: 14 kwi 2016
Posty: 13942
Kasia piekne, wiatr je muska i faluja na wietrze. Cudowna pogoda slonce grzeje. Na solarach 40 stopni. Woda z kranu cieplutka leciala.

Tak wyglada w zimie deren siberica-bialy.



O ten w lecie

____________________
Ela-Wawa Ela-ptasi-gaj
ElzbietaFranka 00:33, 30 sty 2017


Dołączył: 14 kwi 2016
Posty: 13942
Znalazłam zdjęcia koniec marca 2015 r. po prawej stronie po pierwszej wertykulacji



po lewej stronie druga wertykulacja połowa kwietnia po prawej stronie początek maja taki trawniki tak już do następnej zimy


____________________
Ela-Wawa Ela-ptasi-gaj
pestka56 00:43, 30 sty 2017


Dołączył: 17 sie 2016
Posty: 4460
Piękny ten dereń A trawnik masz dopieszczony. Ja swój olewam narazie. J obiecywał, że będzie o niego dbał i walczył o każdy dodatkowy metr. Prędko okazało się, że nie ma do niego serca. Zresztą on nie jest ogrodnikiem. Co najwyżej pomocnikiem ogrodnika w wyjątkowo siłowych momentach. Mogę mu w ciągu jednego dnia powtórzyć 10 razy nazwę rośliny, a on i tak nie zapamięta która to.
Jak skończę zmiejszać trawnik, to to co zostanie odrestauruję
____________________
Kasia
MirellaB 00:49, 30 sty 2017


Dołączył: 18 sty 2015
Posty: 22152
Ja mam lawendę z Obi odmiana Viva. Nie jestem z niej zadowolona. Jak dla mnie ma za mało wyrazisty kolor.
Odmiany, które podajesz spisałam. Zobaczę jakie mają w szkółce bylin.

Bardzo ładny dereń
____________________
Mirella Ogród Mirelli *** Ogródek Mirelli *** Wizytówka - Ogród Mirelli - Wizje chodźcie do mnie blisko najbliżej ...
ElzbietaFranka 01:21, 30 sty 2017


Dołączył: 14 kwi 2016
Posty: 13942
Mialam juz nie pisac,ale musialam zobaczyc co to za lawenda "viva". Toz to ja mam taka sama. Wejdz do watku "kolorowa piaskownica" str 146 ta moja taka sama.
Wysoka i poklada sie. Zastanawiam sie co z nia zrobic, moze ja z tad wykopie i nasadze innej. Mam gdzie przesadzac.
Ja kupilam w le clercu. Bo jakas pewnie odmiana prowonsalska oni mydla z niej robia i,poduszeczki antymolowe, bardzo pachnie.
____________________
Ela-Wawa Ela-ptasi-gaj
09:09, 30 sty 2017
Elu zajrzyj do mnie wstawiłam zmienione lekko linie, chce sie upewnić czy o te zakamarki trawnika chodziło co zmieniłam
MirellaB 09:46, 30 sty 2017


Dołączył: 18 sty 2015
Posty: 22152
Ela Twoja lawenda na fotkach nie wygląda jak moja Viva. Ale skoro piszesz, że to ta sama, albo bardzo podobna to pewnie tak jest. Zdjęcia czasem przekłamują
____________________
Mirella Ogród Mirelli *** Ogródek Mirelli *** Wizytówka - Ogród Mirelli - Wizje chodźcie do mnie blisko najbliżej ...
MirellaB 09:51, 30 sty 2017


Dołączył: 18 sty 2015
Posty: 22152
Elu byłam na wątku o którym piszesz i faktycznie to taka jak moja czyli Viva, ale moja tak się nie pokłada - może dlatego, że to był jej pierwszy sezon. Zobaczymy teraz jak będzie.
Ela przed tą leżąca lawendą dojrzałam na pierwszym zdjęciu lawendę innej odmiany - taką właśnie bym chciała. Ale co to za odmiana?
____________________
Mirella Ogród Mirelli *** Ogródek Mirelli *** Wizytówka - Ogród Mirelli - Wizje chodźcie do mnie blisko najbliżej ...
ElzbietaFranka 10:14, 30 sty 2017


Dołączył: 14 kwi 2016
Posty: 13942
Mirelko wejdz jeszcze raz na ten watek tam wlascicielka napisala jaka odmiana tej lawendy obok - tak mi sie wydaje. Musze tez sprawdzic.
Co do mojej lawendy tez pierwszy rok tak sobie rosla, w drugim roku podsypalam jej nawozu urosla bardzo wysoko i podczas deszczow sie pokladala i juz sie nie podnosila.
W nastepnych latach juz nie nawozilam ale i tak jest wysoka.
Nie wyglada bo nie mam zdjec z tego okresu lezakowania, jak tu fotografowac polozona lawende a po drugie nie przypuszczalam, ze bedzie potrzebne takie zdjecie.
____________________
Ela-Wawa Ela-ptasi-gaj
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies