Gdzie jesteś » Forum » Ogród » Mata przeciw chwastom

Pokaż wątki Pokaż posty

Mata przeciw chwastom

Maria667 22:40, 15 mar 2013


Dołączył: 13 lut 2013
Posty: 2387
No tak.... Chyba większośc z nas popełnia taki błąd na początku. Również zaczęłam oczywiście od agrowłókniny, a teraz po kawałku ją wycinam. Szybko przekonałam się o jej wadach. Jak chciałam coś dosadzić lub przenieść w inne miejsce to okazywało się to niemożliwe. Korę zwiewał z niej wiatr i odsłaniał miejscami czarny materiał. Wszystko to strasznie mnie zniechęciło. Na tyle skutecznie, ze teraz nie chcę słyszeć o takich sposobach. Używam agrowłókniny do sadzenia truskawek i tu się sprawdza. Ogranicza chwasty, a owoce się nie brudzą.
____________________
Marysia Ogrodowe zacisze ***
miss_house 00:26, 22 mar 2013

Dołączył: 22 mar 2013
Posty: 72
Uff... ja jesienią kupiłam czarną agrowłókninę, ale skończyło się tak,że zastosowałam ją jedynie do opatulenia (a w zasadzie przesłonięcia zasadniczych termoizolatorów) donic z roślinami na tarasie i na schodach! Moje roślinki są na pewno wdzięczne za Wasze rady! Pozdrawiam, witając jednocześnie po raz pierwszy wszystkich Ogrodowiskowych Pasjonatów Jola
____________________
Gardenarium 09:38, 22 mar 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Witaj Jolu, akurat na dobry wątek w porę trafiłaś
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
iwonaj 10:43, 22 mar 2013


Dołączył: 20 wrz 2012
Posty: 443
Ja także pomału wycinam matę - szmatę, zwłaszcza z pod Rh bo zauważyłam że mają pod nią za sucho i nie można rozsypać nawet nawozu, mam jednak problem na skarpach, korę i kamyki rozwiewa wiatr, plewić nie da rady, rosną tam jałowce i chyba im nic nie jest, na razie tam ją chyba zostawię a jak jałowce ją pokryją to wtedy usunę może chwasty nie będą tam rosły
____________________
Iwona - Kocham ten ogród
Maria667 12:25, 28 mar 2013


Dołączył: 13 lut 2013
Posty: 2387
Trochę przeraziłam się tymi korzonkami rosnącymi tuż pod matą. Mam rząd szmaragdów (już dużych) posadzonych na macie. Chętnie bym ją zdarła, ale co wtedy z korzonkami?? Tuje tego nie odchorują?
____________________
Marysia Ogrodowe zacisze ***
Sebek 15:52, 28 mar 2013


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Zasyp je delikatnie ziemią i oczywiście korą - nie powinno im nic być
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
Gabriello77 23:09, 29 mar 2013

Dołączył: 29 mar 2013
Posty: 5
Mnie w tych matach zawsze odrzucało to żę były zbyt widoczne przy dużym wietrze, w dodatku żadna nigdy nie zadowoliła mnie odnośnie chwatów do tego stopnia bym mógł mieć ją na stałe w ogrodzie.
jambosana 15:14, 03 kwi 2013


Dołączył: 26 sie 2011
Posty: 585
Skąd w Polsce tak wielka popularność mat przeciw chwastom. Znajomi zakładający ogrody - niemal wszyscy ją stosują (z wyjątkiem jednej - ekolożki), w programie Maja w ogrodzie jak jest ogród z projektantem, to niemal każdy ze szmatą (patrz ostatni, gdzie projektantka położyła matę pod sam pień sosny, a potem się dziwiła, że sosna choruje). Wydaje mi się, że gdzieś czytałam, że to jest taka polska specjalność (wprowadzona przez jakąś firmę, która chciała po prostu zarobić) i gdzie indziej się tego nie stosuje. Słyszeliście coś na ten temat? Czy Wasi znajomi, nie czytujący forum, a mający ogrody rezygnują z mat, czy dalej mają.
____________________
Pozdrawiam Beata http://www.ogrodowisko.pl/watek/3676-gdzies-wsrod-lak
Gardenarium 16:16, 03 kwi 2013


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Moim zdaniem maty-szmaty wymyślili szkółkarze, całkiem do dobrych celów, bo na nich ustawiali doniczki w szkółkach, dzięki temu nie zarastały im rośliny i takie ich przeznaczenie miało sens.

A leniwi ogrodnicy zakładający ogrody podchwycili temat i po kłopocie. Przecież po co odchwaszczać jak można szmatkę położyć? Tylko zastanówcie się że to szkodzi roślinom rosnącym normalnie korzeniami w gruncie.



Nigdzie na świecie tego nie ma i normalnie uprawia się glebę w ogrodzie, ściółkuje rośliny ściółką. Może raz Anglicy to pokazali pod truskawkami, ale jednak zdecydowanie wolę słomę.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Agnieszka_B 16:43, 07 kwi 2013


Dołączył: 01 lip 2012
Posty: 1637
dziekuje za ten watek. Mam mate na jednej rabacie . Nie moge się doczekać az snieg stopnieje i bede zdzierac. Zrobie zdjecia i wkleje w watku "do kolekcji"
____________________
zapach-ziemi
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies