Gdzie jesteś » Forum » Ogród » Mata przeciw chwastom

Pokaż wątki Pokaż posty

Mata przeciw chwastom

MarysiaTysia 11:26, 03 kwi 2017

Dołączył: 27 mar 2017
Posty: 26
i pomyśleć, że jeszcze całkiem niedawno rozmyślałam nad jej zastosowaniem, dobrze, ze do tego nie doszło bo najtańsza nie jest a widzę że funkcjonalnością też zbytnio nie grzeszy...
MALWINA279 16:49, 19 kwi 2017

Dołączył: 19 kwi 2017
Posty: 26
Witam,jestem tutaj nowa i od razu pytam.Za parę dni muszę wsadzać moje tuje szmaragd w ziemię.Zakupiłam miniaturki ponad 200 sztuk,teraz mają 3 lata.
Dokładnie dzisiaj chciałam zamówić na allegro agrowłókninę i teraz mam mieszane odczucia.
Dodam że od razu pod tuje nie będę kłaść kory sosnowej,więc Lepiej kupić tą szmatę i zostawić ją na rok może półtora czy nic nie kłaść i wtedy zostanie tylko wyrywać chwasty?

Wyczytałam również że przed wyłożeniem kory pod tuje mam pokłaść mokre czarno-białe gazety,serio?
W jakim też celu?
____________________
okolice Poznania
wietrzyk 17:30, 19 kwi 2017


Dołączył: 07 lip 2013
Posty: 1774
MALWINA279 napisał(a)
Witam,jestem tutaj nowa i od razu pytam.Za parę dni muszę wsadzać moje tuje szmaragd w ziemię.Zakupiłam miniaturki ponad 200 sztuk,teraz mają 3 lata.
Dokładnie dzisiaj chciałam zamówić na allegro agrowłókninę i teraz mam mieszane odczucia.
Dodam że od razu pod tuje nie będę kłaść kory sosnowej,więc Lepiej kupić tą szmatę i zostawić ją na rok może półtora czy nic nie kłaść i wtedy zostanie tylko wyrywać chwasty?

Wyczytałam również że przed wyłożeniem kory pod tuje mam pokłaść mokre czarno-białe gazety,serio?
W jakim też celu?


Z moich doświadczeń wynika, że zakup maty to wyrzucone pieniądze. Poza tym nie uchroni Cię ona przed wzrostem chwastów. Zniszczy Ci tylko glebę i rośliny. Jeśli chcesz posadzić 200 tuj to wg moich obliczeń, masz do obsadzenia pas długości 140-160m. Jeśli nie położysz nic, zapielisz się na śmierć. Ja bym na Twoim miejscu wydzieliła pas i położyła gazety i na to korę. Gazety mają za zadanie zaduszać chwasty, ale rozkładają się mniej więcej po roku, czyli nie blokują wytwarzania próchnicy tak jak mata. Najlepiej przejrzyj kilka ostatnich stron w tym wątku, rozjaśni Ci się


____________________
Joanna ogród w Puszczykowie
MALWINA279 18:12, 19 kwi 2017

Dołączył: 19 kwi 2017
Posty: 26
Joanna dziękuję za odpowiedź
Zakupiłam taką ilość na allegro w mini paletach,nie wierzyłam że wszystkie "przetrwają",ale się udało.
Mój metraż do obsadzenia tujami to tak 100m
Mało i nie mało.
Nie wiem czy kora u mnie się sprawdzi, mieszkam w takim miejscu gdzie są silne wiatry.
____________________
okolice Poznania
wietrzyk 18:42, 19 kwi 2017


Dołączył: 07 lip 2013
Posty: 1774
MALWINA279 napisał(a)
Joanna dziękuję za odpowiedź
Zakupiłam taką ilość na allegro w mini paletach,nie wierzyłam że wszystkie "przetrwają",ale się udało.
Mój metraż do obsadzenia tujami to tak 100m
Mało i nie mało.
Nie wiem czy kora u mnie się sprawdzi, mieszkam w takim miejscu gdzie są silne wiatry.


U mnie też wieje. Sypię korę na gazety lub bezpośrednio na wypieloną ziemię. Warstwa musi mieć ok 10cm. 1 worek 80l wystarczy na ok 1,5m kw. Potem polewam wodą. Nie wywiewa. Z maty wywiewało zawsze. Straszny śmietnik był.
ps też miałam matę bez kory (moje fotki są gdzieś w tym wątku). Chwasty rosły jak dzikie, podnosiły matę do góry. Oprócz tego ziemia pokrywała się pleśnią i wątrobowcami
____________________
Joanna ogród w Puszczykowie
MALWINA279 19:16, 19 kwi 2017

Dołączył: 19 kwi 2017
Posty: 26
Bardzo dużo tej kory,10cm to sporo.Nie wiem co zrobię,nie mam pojęcia.
____________________
okolice Poznania
Gardenarium 20:24, 19 kwi 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Zrób to co powinnaś. Przygotuj dobrze glebę, wypiel, zapraw dołki, posadź tuje. Wyściółkuj i podlej. Piel w pierwszym roku, potem już chwasty tak nie rosną, wschodzą do maja, jak wypielisz, będzie mało.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
MALWINA279 09:37, 20 kwi 2017

Dołączył: 19 kwi 2017
Posty: 26
Jaką ziemię powinnam kupić?wymieszać ją z czarną ziemią?
____________________
okolice Poznania
MALWINA279 10:30, 20 kwi 2017

Dołączył: 19 kwi 2017
Posty: 26
Z tą wyściółką to będzie problem ponieważ na chwilę obecną nie zamierzam jej kłaść,czy w tym przypadku tują coś się stanie?
Jestem w trakcie trwania budowy,także całe podwórko jest czymś zagracone.Tuje muszę wsadzać tylko jak to zrobić aby było dobrze i ładnie.
Jeśli włożę tą szmatę ale zrobię większe otwory pod tujami typu wytnę kółka to korzenie będą rosnąć w dół?
____________________
okolice Poznania
Gardenarium 19:38, 20 kwi 2017


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Tak to zrobić, zobacz - prawda że estetycznie? - a przede wszystkim dobrze dla roślin, a o to przecież chodzi. Tu nie ma szmaty



Albo tak, na dwie strony i z dodatkami



Artykuł o uprawie iglaków, sadzeniu, wymaganiach itd. Szmaty się nie kładzie, za to powinni odbierać prawo do wykonywania zawodu ogrodnikom (pseudo-ogrodnikom)

http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/355-iglaki-sadzenie-i-pielegnacja





____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies