Gdzie jesteś » Forum » Nawadnianie » System automatycznego nawadniania

Pokaż wątki Pokaż posty

System automatycznego nawadniania

Gardenarium 16:45, 01 sty 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Przy zastosowaniu linii z kompensacją ciśnienia nie ma z tym problemu.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
MateuszSieki... 19:49, 13 sty 2014

Dołączył: 11 sie 2013
Posty: 29
Więc jak długie odcinki można budować z LK z kompensacją ciśnienia? Wcześniej pisano o 350m. Nawet podzielone na pół to duża odległość.
____________________
Gardenarium 23:34, 13 sty 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
150.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
arek001 09:34, 12 lut 2014

Dołączył: 12 lut 2014
Posty: 9
Witam.Od dłuższego czasu chcę wykończyć część ogrodu. Ogród ten składa się z drzew owocowych oraz trawnika pomiędzy tymi drzewami. Mój problem jest taki, że pomiędzy drzewami ale nie tylko chciałbym założyć wymarzony trawnik. Czy mogę między drzewami owocowymi założyć system nawadniający? Z góry dziękuję za odpowiedź.
Gardenarium 10:09, 12 lut 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Możesz, trzeba go tylko odpowiednio zaprojektować, aby zraszacze nie były umieszczone zbyt blisko pni drzew, bo to niedopuszczalne. Strumień wody może przeciąć korę. Takie absolutne minimum to 60 cm a nawet metr.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
arek001 15:41, 14 lut 2014

Dołączył: 12 lut 2014
Posty: 9
Witam
Dziękuję za odpowiedź. Mam do Pani prośbę. Czy może Pani spojrzeć na ten "projekt" i wypowiedzieć sie na jego temat? Użyłem zraszaczy statycznych umieszczonych pomiędzy drzewami tak aby odległość zraszacza od drzewa nie była mniejsza niż 1 metr.

Gardenarium 13:23, 15 lut 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Jest ok. Są rogi i narożniki. Zraszacze dolewają.

Teraz tylko dobrze podziel na sekcje, maksymalnie 80% źródła wody, a jak wyjdzie mniej, to jeszcze lepiej
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
arek001 09:46, 18 lut 2014

Dołączył: 12 lut 2014
Posty: 9
Bardzo dziękuję za odpowiedź. Mam jeszcze pytanie. Jaki maksymalny wydatek wody na godzine dla jednej sekcji uzyskuje Pani przy użyciu rury pe 32? Pytam bo muszę wybrać jeszcze pompę głebionową.
MateuszSieki... 12:50, 18 lut 2014

Dołączył: 11 sie 2013
Posty: 29
Jeśli można, to chciałbym coś podpowiedzieć:
Maksymalny przepływ dla rury 32 to ok 4500l/h. Jednak taki przepływ generuje duże straty cićnienia. Przy przepływie 3000l/h tracimy ok 1 bar/100mb rury 32. 3000l/h to naprawdę dobra wydajność dla systemu.
Gdy mamy już do dyspozycji 3000l/h = 50l/min sumujemy zraszacze w sekcje, tak by ich łączna wydajność w sekcji nie przekraczała 40l/min ( wspomniane cześniej 80% wydajności nominalnej ).
Analogicznie postępujemy przy innych wydajnościach pompy.
Proszę także nie dać się złapać na chwyt marketingowy typu max wydajność pompy 3 m3. Bo tą wartość uzyskamy przy minimalnym ciśnieniu, a max ciśnienie przy min wydajności. Rysujemy krzywą, jest ona zawarta też w specyfikacji pompy.
Co do projektu, to książkowo rozrysowany Proszę tylko pamiętać, aby każde drzewo podlewane było najlepiej z 3, minimum z 2 zraszaczy. Wszystko by nie powstały nam za drzewami suche placki przy zraszaniu z jednego kierunku.
____________________
arek001 13:31, 25 lut 2014

Dołączył: 12 lut 2014
Posty: 9
Witam. Dzięki wielkie za odpowiedź. Może na początku marca kupię nową pompę. Na początku myślałem o wydajności 4 lub 6 m^3 na godzine. Ale po tym co Pan napisał o przepływie przez rurę 32 wybiorę pompę głebinową o wydajności 6m^3 na godzinę. Miałem na testach pompę głębionowa i jej wydajność pokrywała się z charakterystyką podana przez producenta. Minusem niestety będzie warunek działania dwóch elektrozaworów w tym samym czasie.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies