Gdzie jesteś » Forum » Nawadnianie » System automatycznego nawadniania

Pokaż wątki Pokaż posty

System automatycznego nawadniania

MateuszSieki... 15:15, 25 lut 2014

Dołączył: 11 sie 2013
Posty: 29
Dlaczego 2 elektrozawory mają działać w tym samym czasie?
____________________
Gardenarium 16:07, 25 lut 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Ale dlaczego ? masz za mały sterownik?
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
arek001 19:04, 25 lut 2014

Dołączył: 12 lut 2014
Posty: 9
Jeśli przez rurę 32 w ciągu godziny przepływa 3000 litrów to aby przepłyneło 6000 litrów potrzebujemy dwóch sekcji gdzie przez każdą będzie przepływać 3000 litrów. Bo jeśli będę posiadał zestaw hydroforowy to aby uzyskać stałe ciśnienie w instalacji pompa musi pracować cały czas z określonym obciążniem. Aha nie napisałem, że nie chcę używać elektrozaworów większych niż jeden cal ponieważ są za drogie i dlatego pojawił się pomysł aby zastosować dwa zawory działające w tym samym czasie.
Czy żle rozumiem?
MateuszSieki... 06:29, 26 lut 2014

Dołączył: 11 sie 2013
Posty: 29
Przykładowy obrazek:
1* Planujesz kupno zestawu o wydajności 100l/min (6m^3) na tym poglądowym obrazku jest to MH1100. Przy wydajności 100l/min - ciścienie bliskie 0 bar. Dopiero zmniejszając wydajność do 50-60l/min uzyskujemy ciśnienie rzędu 35 mp ( 3,5 bar ) czyli takie przy którym uruchomi się jednocześnie kilka zraszaczy. Producenci podają, że max zasięg zraszaczy statycznych uzyskamy już przy 2,5 bar. Ale gdy mamy 1 zraszacz w sekcji. Gdy mamy ich np 6 potrzebujemy większego ciśnienia. Nie znalazłem przelicznika ilość sraszaczy/wielkość min ciśnienia.
2* Podjączając 2 elektrozawory pod sterownik np Hunter lub Rain Bird nie pozwoli on na uruchomienie jednocześnie sekcji. Ustawia się w nim czas rozmoczęcia nawadniania i czas pracy poszczególnych sekcji. Te uruchamiają się kolejno po zakończeniu pracy poprzedniej.
____________________
arek001 09:33, 26 lut 2014

Dołączył: 12 lut 2014
Posty: 9
To co Pan napisał to wszystko się zgadza ale ja planuję zakup pompy głębinowej.
Poniżej przykładowa charakterystyka

Na tym wykresie widać, że pompa 5-13 osiąga wydajność 6m^3 przy 4 barach i jeśli zanurzymy ją na głębkość 10m to na powierzchni uzyskamy 3bary i 6m^3.
To jest wydajność na wyjściu jeśli weźmiemy 80% dla zraszaczy to mamy 4,8m^3 czyli i tak taka ilość wody nie przepłynie przez rurę 32 a co do strerownika to firma Hunter podaje możliwość podpięcia do 3 elektrozaworów działających w tym samym czasie.
Pompa jeszcze nie jest wybrana. Może wybiorę 4m^3 i wtedy nie będzie problemu.
Teraz mam pompę o wydajności 2m^3 i jest to zdecydwoanie za mało żeby podlać mój ogród dlatego szukam czegoś mocniejszego.
MateuszSieki... 22:24, 26 lut 2014

Dołączył: 11 sie 2013
Posty: 29
OK wszystko jasne
Proszę napisać jak działa system po wprowadzeniu zmian.
Pozdrawiam, powodzenia
____________________
arek001 14:30, 28 lut 2014

Dołączył: 12 lut 2014
Posty: 9
Witam. Mam jeszcze jedno pytanie odnośnie zraszaczy.
Jak rysowałem projekt to uwzglęniłem w nim dysze z niskim kątem strugi (10 stopni ), następna dysza o większym promieniu ma kąt strugi który wynosi 15 stopni. Czy ma to jakieś znaczenie dla drzew?
Bo dla mnie to tylko większa ilość zraszaczy.
Gardenarium 17:10, 28 lut 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308


Trajektoria nie ma znaczenia ale też nie za bardzo rozumiem po co to stwierdzenia końcu wypowiedzi?

Bo dla mnie to tylko większa ilość zraszaczy.

Chcesz coś zmieniać, czy masz zraszacze wg tego projektu co wkleiłeś ?. Zadałeś pytanie a na koniec to stwierdzenie. Chcesz zmniejszyć ilość zraszaczy a dodać takie o większym zasięgu?
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
MateuszSieki... 18:55, 01 mar 2014

Dołączył: 11 sie 2013
Posty: 29
Rozumiem, że 15 stopni to
1* Kąt pod jakim woda wylatuje ze zraszacza, to j.w. napisano, nie ma to znaczenia, ważne by zasięgi się pokrywały z naddatkiem a nie kąt padania wody.
2* Kąt jako wycinek okregu i obszar zraszania przez jeden zraszacz, to rzeczywiście wpływa to na ilość zraszaczy. Przy zraszaczach statycznych większy kąt=większy wydatek wody.

Szkoda, że nie umieściłeś na planie skali. Dlaczego wybrałeś zraszacze statyczne?
____________________
dawid_w 20:34, 02 mar 2014

Dołączył: 02 mar 2014
Posty: 6
Zauważyweł, że wypowiadają się tu wytrawni fachowcy. Biorąc pod uwegę ich doświadczenie i życzliwość proszę o podpowiedź. Tak wygląda mój projekt:
Studnia o wydatku około 3500 L na 2 godziny. Odnawialna do tego poziomu w ciągu doby. Hydrofor 60l/min, max 5 bar, fi 25mm na wyjściu. Proszę o pomoc w łączeniu sekcji i doboru zraszaczy i przekrojów rur. Preferuję osprzęt Hunter: PGP ADJ, PGP 04 ULTRA lub PROS 04 Z DUSZĄ MP ROTATOR. Będę bardzo wdzięczny za pomoc.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies