Gdzie jesteś » Forum » Nawadnianie » System automatycznego nawadniania

Pokaż wątki Pokaż posty

System automatycznego nawadniania

MateuszSieki... 18:42, 10 mar 2014

Dołączył: 11 sie 2013
Posty: 29
Witaj,
przede wszystkim zainwestuj w dobre źródło wody. Duża wydajność i ciśnienie ok 50l/min i 4 bary. To pozwoli zmniejszyć koszty w późniejszym etapie. Zastanów się nad dobrym planem ogrodu, którego będziesz się trzymał i na podstawie którego zaplanujesz i zbudujesz system. Rozsądnie wybierz początek systemu. Aby nie za daleko przeciągać kabel do sterownika, do elektrozaworów lub wody do systemu. Jeśli planujesz układanie ścieżek, podjazdów, pamiętaj aby pozostawić przepusty pod nimi. Postaraj się aby rura od pompy do elektrozaworów nie zmniejszała swej średnicy. Odpowietrzanie proponuję sprężonym powietrzem. Pewniejsze i mniej kosztowne. Rury w tym przypadku nie muszą mieć zachowanego spadku. Tyle ogólników. Czekam na bardziej konkretne pytania...
____________________
Waldek 23:54, 11 mar 2014

Dołączył: 09 mar 2014
Posty: 3
Dziękuję za podpowiedzi.
Jutro będę miał trochę czasu to opiszę szczegóły.
Pozdrawiam
melmat 18:17, 14 mar 2014

Dołączył: 14 mar 2014
Posty: 16
Witam,


mam taki nieduży ogródek przydomowy. W ogródku jest niewielka magnolia, altanka (3x3m) oraz drewutnia (1x3m). Reszta ogródka to trawa

Z pomocą programu do gardeny zaprojektowałem sobie taki mały systemik. Czy rozmieszczenie spryskiwaczy jest ok? Gdzies może jest za gęsto?

Oczywiscie docelowo nie będzie to system gardeny. Będzie to Rain Bird 1804 z dyszami VAN. Gardeny użyłem bo jest prosta i szybka w obsłudze.

Dzięki wielkie za sugestie.
____________________
Gardenarium 18:52, 14 mar 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Te zraszacze są za rzadko, powinny dolewać do siebie, nie ma w rogach (to niedopuszczalne) po prostu ich wzorce projektowania które można dostać w marketach budowlanych są całkowicie błędne i niezgodne ze sztuką projektowania systemów.
Powinni je wycofać
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
melmat 09:46, 15 mar 2014

Dołączył: 14 mar 2014
Posty: 16
dzięki wielkie za uwagi.

czy wersja 2 jest lepsza?

____________________
MateuszSieki... 13:20, 15 mar 2014

Dołączył: 11 sie 2013
Posty: 29
Witaj melmat,
Zraszacze Rain Bird serii 1800 to odpowiedni wybór na mniejsze trawniki. Dobrze sprawdzają się na obszarach 1,5m - 6m. Pamiętaj, że można do nich dopasować dysze Rain Bird typ "VAN" oraz Hunter serii "MP ROTATOR" i "PS". Większa ilość dysz = lepsze dopasowanie do ogrodu. Proponuję wydrukować czysty plan ogrodu, odkurzyć cyrkiel i ołówek, otworzyć sobie stronę producentów z rodzajami dysz i ZASIĘGAMI podlewania, piwko i pokombinować.
Ilu instalatorów tyle koncepcji, możesz stworzyć swoją. Zacznij od dużych narożników, stosuj różne dysze w zależności od potrzeby. 4-metrowy pasek obok domu jest OK ( stosuje się zraszacze naprzemiennie ). Niektóre miejsca podlewają 3 zraszacze, inne 1. Przy równym czasie podlewana, trawa będzie różnie rosła. Ideału nie da się osiągnąć, ale można jeszcze dopracować ten plan.
____________________
MateuszSieki... 15:14, 15 mar 2014

Dołączył: 11 sie 2013
Posty: 29
Myślę, że wersja 2 jest ok. Tylko przesunąłbym zraszacz po prawej przy budynku w narożniku trawnika - na środek ogrodzenia po prawej. W ten sposób ten za magnolią będzie zbędny bo i tak zza rośliny niewiele podleje.
____________________
melmat 16:57, 15 mar 2014

Dołączył: 14 mar 2014
Posty: 16
dzieki wielkie Mateusz za pomoc i rady.
miałem już doczynienia z raind birdem oraz dyszami VAN. HE-VAN bardzo fajnie działają.

Polatałem dzisiaj też z miarką i poprawiłem wymiary. Jak się okazało wymiary z planu od developera a wymiary rzeczywiste się mocno różnią. Naniosłem poprawki do projektu i na nowo umieściłem spryskiwacze. Myślisz, że teraz będzie ok?

btw. magnolia jest bardoz mała. ma koło 1.2m wysokości i pień o średnicy 1cm. Tak więc prawie nic nie zasstawia. Będę chciał ją niedwiele większą utrzymać



z niecierpliwością czekam na uwagi
____________________
MateuszSieki... 20:17, 16 mar 2014

Dołączył: 11 sie 2013
Posty: 29
Góra jest super, w przejściu po lewej albo wróć do systemu naprzemiennego czyli po skosie po jednej i drugiej stronie albo postaw wszystkie po stronie budynku ( jeśli będą podlewały za daleko, to zmoczą ogrodzenie a nie elewację budynku ). Dolna część ok.
____________________
melmat 21:25, 16 mar 2014

Dołączył: 14 mar 2014
Posty: 16
Dzięki wielkie!

po lewej stronie, w tym korytarzu jest ściana garażu sąsiada. Dlatego wolałbym ew moczyć swóją kostkę (tek deliaktny kołnierz 0,55m).

Wprowadziłem Twoje uwagi i dałem spryskiwacze naprzemiennie:


Wydaje mi się, że jest to najdokładniejsze i najrówniejszy wariant. Wypadło tylko dość dużo dysz.

Może warto w tym korytarzu użyć dysz o promieniu 1,4m i wstawić je przez środek? (niestety nie mogę tego nałożyć bo ten program gardeny pozwala jedynie na zraszacze 2,5m+ ;/)
____________________
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies