Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy liściaste » Buk pospolity - Fagus sylvatica

Pokaż wątki Pokaż posty

Buk pospolity - Fagus sylvatica

wykasia 18:06, 13 wrz 2012


Dołączył: 15 lut 2012
Posty: 75
Zawsze obecna. Dziękuję!!
megabasia 18:40, 13 wrz 2012

Dołączył: 26 maj 2012
Posty: 326
Fakt. Śliczności. I ładnie się prezentuje na zielonym tle
____________________
Miniary Megabasi oraz Wizytówka - Ogród mojej Mamy
ZbigniewG 21:04, 13 wrz 2012


Dołączył: 02 wrz 2012
Posty: 8909
Gardenarium napisał(a)
Rohan Obelisk


Danusiu czy aby na pewno bo właśnie posadziłem Rohan Obelisk



a to Purpurea Pendula w tle wiąz który po utracie kolorków został ostrzyżony do pnia



____________________
Zbyszek Działka prawie w Borach Tucholskich , Wizytówka
Gardenarium 21:36, 23 wrz 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Raczej nie na pewno, to zdjęcie z późnej jesieni, gdy liście przebarwiają się na ten miedziany kolor. Ewentualnie to może być Dawyck Purple.
Twój mi za to wygląda wygląda na Rohanii. Ale ja się nie znam na odmianach buka.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
ZbigniewG 08:45, 24 wrz 2012


Dołączył: 02 wrz 2012
Posty: 8909
Danusiu mój 99,5% Rohan Obelisk tyle że w szkółce stał w cieniu i zieloniutki,
____________________
Zbyszek Działka prawie w Borach Tucholskich , Wizytówka
Gardenarium 09:28, 24 wrz 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
To wina niewłaściwych oznaczeń w szkółce i opisów w katalogach, Wszystko jest mylące i nie wiadomo nigdy co jest co

W katalogu powinno być i liść i opis dokładny

Ten mój wielki kolumnowy może być Rohan Obelisk, a ten mały nie wiem. Ale też kolumnowy.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
ZbigniewG 10:59, 25 wrz 2012


Dołączył: 02 wrz 2012
Posty: 8909
Danusiu też się nie bardzo znam ale u Pawła (rispetto) podpatrzyłem odmiany Rohan (itp) mają bardziej lub mniej powycinane liście
____________________
Zbyszek Działka prawie w Borach Tucholskich , Wizytówka
qlka 19:28, 28 lis 2012


Dołączył: 25 cze 2012
Posty: 3
Na wiosnę chciałabym posadzić żywopłot z buka czerwonego. Znalazłam takie sadzonki na allegro:
http://img12.allegroimg.pl/photos/oryginal/28/20/25/77/2820257776_1 (4 zł sztuka).
Ale mam kilka pytań odnośnie jego uprawy. Stanowisko w którym chciałabym je posadzić jest słoneczne, ale przez to też dosyć suche, dlatego mam wątpliwości czy będzie to odpowiednie miejsce dla buka. Czy przyrost buka czerwonego jest taki sam jak dla zwykłej odmiany zielonolistnej?
Ile razy w ciągu roku trzeba go przycinać by był gęsty od dołu, ale też żeby w miarę szybko utworzył osłonę od ulicy.
____________________
Gardenarium 19:36, 28 lis 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Stanowisko słoneczne wcale nie znaczy - suche. To też zależy od gleby, czy piaszczysta czy gliniasta.

Poza tym sadząc żywopłot trzeba mu podsypać dobrej ziemi i podlewać. Sam w pierwszym roku nie da rady.

Czy zielony czy bordowy - rośnie tak samo. Rośnie lepiej w dobrej ziemi i podlewany.
Trzeba go posadzić i od razu przyciąć wiosną, potem pod koniec czerwca. Tniemy minimum dwa razy w roku.

Buk (Fagus sylvatica) - doskonały na żywopłoty i konstrukcje, ponieważ tworzy gęstą masę zielonych lub purpurowych liści, które jesienią zmieniają kolor na miedziany i utrzymują się zimą. Doskonała alternatywa dla żywopłotów iglastych. Ma stosunkowo szybki wzrost, na poziomie około 30-60cm rocznie. Buk lubi słońce lub półcień i rośnie dobrze prawie na każdej glebie dobrze zdrenowanej (kwaśnej lub zasadowej), nie nadaje się jedynie na ciężką glinę lub w miejscach wilgotnych, gdzie bardziej polecam grab. Mimo, że nadaje się do wietrznych miejsc, to jednak zimą może stracić liście w okolicach narażonych na bardzo silne, mroźne wiatry. Z buka tworzy się formalne żywopłoty, gdyż dobrze się zagęszcza po cięciu.

http://www.ogrodowisko.pl/artykuly/243-lisciaste-zywoploty-szpalery-i-tunele
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
qlka 20:19, 28 lis 2012


Dołączył: 25 cze 2012
Posty: 3
Dziękuję za szybką odpowiedź.
U mnie gleba jest ciężka do określenia, nie jest ani ciężka-gliniasta, ani lekka-piaszczysta, więc myślę, że będzie dobra dla buków, a mam do obsadzenia duży kawałek ziemi, a same thuje wyglądałyby nudno.
A taki bukowy żywopłot to coraz częściej rzadkość.
____________________
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies