Gdzie jesteś » Forum » Wrzosowate » Różaneczniki - sadzenie i pielęgnacja

Pokaż wątki Pokaż posty

Różaneczniki - sadzenie i pielęgnacja

Malgosik 22:31, 18 maj 2014


Dołączył: 06 sie 2012
Posty: 10477
joldom72 napisał(a)
Czytam Wasze wpisy i proszę o poradę. Kupiliśmy w marcu rododendrony. Z uwagi na pogodę całą wiosnę rosły w donicach postawione w pomieszczeniach niewykończonego domu. Chcemy je teraz wsadzić na wybrane miejsce w ogrodzie, ale mimo, że powinny kwitnąć, te wypuściły nowe liście. Czy w tym sezonie już nie zakwitna ?


raczej już nie skoro pąki były liściowe
to dość młode okazy?
____________________
Ogród na glinie
maggra 16:56, 02 lip 2014

Dołączył: 01 lip 2014
Posty: 89
Witam,

Na początku czerwca zasadziłam swój pierwszy różanecznik i muszę podpytać co dalej z nim robić bo roślina sie przyjęła jednak nie bardzo wiem czy coś teraz trzeba poobrywać ( jeżeli tak to w którym miejscu bo jest dużo pączków i nowych listków) aby zaoowocowało to na wiosnę pięknymi kwiatkami czy zostawić tak jak jest.

W załączeniu zdjęcia roślinki z dzisiaj










Z góry dziękuję
____________________
Malgosik 17:00, 02 lip 2014


Dołączył: 06 sie 2012
Posty: 10477
nie widać przekwitniętych kwiatostanów
niczego nie obrywać, jest dobrze
____________________
Ogród na glinie
maggra 18:58, 02 lip 2014

Dołączył: 01 lip 2014
Posty: 89


Czy w taki razie te wszystkie nowe pączki i jasno zielone listeczki zostawić? Czy one bedą przekwitać i trzeba będzie usunąć ale w późniejszym czasie?
Bo tak czytam w różnych miejscach o pielęgnacji różaneczników i pisze się o usuwaniu pąków kwiatowych i liściowych i już nie wiem co zostawiać a co usuwać żeby nie zaszkodzić roślinne. Czy to co teraz wyrasta to są pąki liściowe czy kwiatowe - z góry przepraszam za moje zapewne śmieszne pytania


P.s
Po ostatnich długich i intensywnych deszczach na listkach został jakby biały osad- białe kropki ( widać to dobrze na przedostatnim zdjęciu)- czy jest to powód do zmartwienie?
____________________
Sonka 20:17, 02 lip 2014


Dołączył: 29 lut 2012
Posty: 2250
Wszystko zostawić tak jak jest, rh jest w dobrej kondycji jak widać na zdjęciu. Usuwa się tylko przekwitnięte kwiatostany. Tu widać nowe pędy, te okrągłe to będą kwiaty, podłużne to nowe pędy. Obserwuj, podlewaj jak sucho. Można obcinać w celu skorygowania pokroju, ale na razie nie ma takiej potrzeby.
____________________
Ogrodowa terapia - ogród z periodycznym przesadzaniem pozdrawiam Krysia
Matka 20:22, 02 lip 2014


Dołączył: 14 lis 2010
Posty: 7595
A jakie są nawozy najlepsze dla rh i czy teraz jeszcze można zastosować jakiś?zwłaszcza do tych świeżo sadzonych, jak moje maluszki?
____________________
U Matki
Sonka 20:30, 02 lip 2014


Dołączył: 29 lut 2012
Posty: 2250
Ja uważam, że teraz jeszcze można zastosować nawozy, ale odczekać po posadzeniu co najmniej dwa tygodnie i dopiero wtedy podać jeden z nawozów przeznaczonych do rh.
____________________
Ogrodowa terapia - ogród z periodycznym przesadzaniem pozdrawiam Krysia
Malgosik 20:51, 02 lip 2014


Dołączył: 06 sie 2012
Posty: 10477
jeśli RH jest świeżo kupiony radzę nie nawozić
zdaża się że w szkółkach podpędzają rośliny i można przenawozić i tym samym je uśmiercić
ponoć jest taka zasada, że w pierwszym roku po posadzeniu nie nawozi się różaneczników

a o tej porze nawozów z azotem nie powinno się już stosować, bo azot popędzi wzrost i rośliny nie zdążą się przygotować do zimy

teraz nawozy interwencyjne, jeśli rośliny są zabiedzone,
aby roślina dobrze się przygotowała do zimy stosuje się nawozy z potasem
ale wszystko lepiej ostrożnie
ja się ciągle uczę i nie jestem jeszcze specem

może inni się wypowiedzą jeszcze
____________________
Ogród na glinie
maggra 21:33, 02 lip 2014

Dołączył: 01 lip 2014
Posty: 89
Dziękuję za rady

Czy te nowe pędy kwiatowe które się zawiązują teraz to na przyszły rok tak? Nie, że teraz zakwitną?
Czy te pączki kwiatowe się rozwiną, przekwitną i trzeba wyłamać? Czy one w formię pączków przezimują?

P.s
Czy coś na temat tego białego nalotu po deszczu na liściach możecie powiedzieć?
____________________
Malgosik 22:11, 02 lip 2014


Dołączył: 06 sie 2012
Posty: 10477
teraz już nie zakwitną
przezimują pąki
Biały nalot wstaw do wątku "Różaneczniki choroby i szkodniki"
____________________
Ogród na glinie
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies