Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy liściaste » Nasze hortensje urzekające kwiatami przez długi okres :)

Pokaż wątki Pokaż posty

Nasze hortensje urzekające kwiatami przez długi okres :)

MarcinKRK 12:41, 17 lip 2016


Dołączył: 05 cze 2016
Posty: 331
KasiaBawaria napisał(a)
Marcin, super, dziekuje za fotki Wlasnie zakupilam na wystawie hortensji Hamburg

Super. Porównamy w przyszłym roku. Mam nadzieję, że dzięki temu czegoś się od Ciebie nauczę.

Przy okazji - w Encyklopedii Hortensji jest napisane, że oprócz tej starej, klasycznej odmiany "Hamburg" z 1931 roku jest też "Hamburg" z serii "City-Line" (niezupełnie legalnie w ten sposób nazwana). Różnica - ten nowy "Hamburg" ma jasno-różowe (coś jak Otaksa np.) kwiatostany.
MarcinKRK 12:51, 17 lip 2016


Dołączył: 05 cze 2016
Posty: 331
KasiaBawaria napisał(a)
Marcin, te w wawazie, maja wogole slonce?


Tak - poranne do ok. 11 i później coś tam je smyra w ciągu dnia. Wyjątkiem jest druga połowa czerwca i pierwsza lipca gdy słońce chodzi bardzo wysoko, wtedy niestety mają prawie cały dzień słońce - w tym roku zdarzyło się, że na ten okres przypadły upały ok. 35 stopni, no i nie za dobrze to niektóre zniosły, ale powoli odżywają.
MarcinKRK 15:52, 17 lip 2016


Dołączył: 05 cze 2016
Posty: 331
akita napisał(a)

To moje hortensje. Ta biała jest już tak duża, że kładzie się na ziemi a w środku robi się brzydka dziura. Jak ją odmłodzić? Dużo pędów wewnątrz jest bezlistnych jakby martwych.

Ja to bym się cieszył z takich dorodnych egzemplarzy.

Natomiast gdybym miał się zabrać za taki "problem" to przede wszystkim wyciąłbym wszystkie bezlistne pędy - z tego już nic nie będzie - przy moich egzemplarzach taki zabieg pomaga krzewowi.

I dodatkowo, już nie z mojego doświadczenia, a z książek: proponuje się, aby odmładzać takie krzewy zaczynając od wycięcia 1/3 pędów do wysokości pierwszej pary liści, a więc bardzo nisko (w razie konieczności cięcie powtórzyć za rok). Teraz jest ostatni dzwonek na taki zabieg i jeszcze ew. nawożenie, chociaż tutaj źródła są rozbieżne: w stabilniejszym klimacie (7-8), np. Holandia zaleca się ostatnie nawożenie pod koniec czerwca, natomiast w chłodniejszym klimacie (5, a nawet 4) ostatnie nawożenie w połowie sierpnia. Myślę, że u nas koniec lipca byłby OK.
akita 22:19, 17 lip 2016


Dołączył: 26 gru 2015
Posty: 53
Marcin, dziękuję. Ale czy już teraz je wycinać kiedy jeszcze kwitną?



O tę odmianę chodzi.
Jeszcze dodam, że ich nie nawożę.
____________________
KasiaBawaria 09:55, 18 lip 2016


Dołączył: 19 mar 2012
Posty: 6443
akita- Marcin ma racje. Tez bym wyciela wszystkie brzydkie pedy. W przyszlym roku bedzie mniej obficie kwitla ale bardzo poprawi sie jej ksztalt.
____________________
Zapraszam na kawe
KasiaBawaria 09:56, 18 lip 2016


Dołączył: 19 mar 2012
Posty: 6443
Napisze jeszcze, ze warto przycienac wycinac pedy w lipcu, wtedy zdaza jeszcze zawiazac na nowych pedach paki na przyszly rok. Im pozniej sie tnie, tym wieksze prawdopodobienstwo, ze nie zakwitnie w przyszlym roku.
____________________
Zapraszam na kawe
KasiaBawaria 10:18, 18 lip 2016


Dołączył: 19 mar 2012
Posty: 6443
Pokaze wam hortensje moich tesciow. Kilka lat nie kwitly, ale jak juz sie przyzwyczaily do nowego miejsca, to co roku wyglada to tak:

____________________
Zapraszam na kawe
akita 22:24, 18 lip 2016


Dołączył: 26 gru 2015
Posty: 53


Danusiu, tataj widać te dziury w środku.
Wytnę jak radzicie i dam kompostu.

Moje krzaki przed domem



W tamtym roku dokupiłam jeszcze inne odmiany ale jeszcze takie malutkie, po dwa kwiatki mają.
____________________
KasiaBawaria 08:34, 19 lip 2016


Dołączył: 19 mar 2012
Posty: 6443
Akita, wiesz jaka to odmiana ze srodkowego zdjecia?W ktorym regionie Niemiec mieszkasz?
____________________
Zapraszam na kawe
akita 09:12, 19 lip 2016


Dołączył: 26 gru 2015
Posty: 53
Kasiu, nie wiem na pewno ponieważ już rosły kiedy kupiłam dom rok temu to najpopularniejsze tutaj u nas w każdym markecie można je kupić. Inne odmiany jedynie u centrach ogrodniczych jak np ta z pierwszego i ostatniego zdjęcia.
Mieszkam na granicy holenderskiej, u nas klimat całkiem inny niż w Polsce. Nie mamy ostrych zim i bardzo często pada deszcz. Moim hortensjom nic nie dodaję do ziemi.
____________________
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies