Bez kancików, bez obrzeży i bez uzupełnionej kory....ale bez chwastów - te 2 hortensje to jedyne zeszłoroczne patyki, ukorzenione w wodzie za nimi rosną 3 tegoroczne Za kilka lat szpalerek???
Miłorzębem się nie przejmuj, o ile wilgoć ma, bo na starcie musi mieć, one dopiero w 3-4 roku wyskakują, jak z procy, mówię to z własnego doświadczenia, miałam podobnie, teraz giganty około 6m.
Co hakone, jakie ma stanowisko?
I po drugie, musisz korę odsunąć, w promieniu o 10-15cm więcej, niż jest wielkość kępy, sprawdź wilgoć w ziemi pod nią??
Ile ma lat kępa??
Reniu, zwykłe, jesienią zbierałam siewki z całego ogrodu i tu lokowałam, jest ich mnóstwo, jeszcze nie wszystkie kwitną; są też białe i jakieś białe pełne, na razie ich nie widzę, a dołem..niżej są margaretki; też rok temu malutkie z podziału hakonki wstawiałam, aby to wszystko ujednolicić i już widzę efekt, za rok będzie już super
rankiem, po deszczu, miałam za mało czasu na zbieranie ślimaków, cholery zżerają kwiaty jeżówek
z brzegu widać młode hakonki, dorosną do wielkości tych, co 2 lata temu sadziłam
Mam taką jedną, która kwiaty ma bardzo ale to bardzo podobne- chyba z karteczką jest, to zerknę dzisiaj na karteczkę. Obecnie u mnie już zaczynają różowieć.
Przy Inversie z jednej strony bym chyba dała głazy (2-3) przy głazach kulki tujowe ale cięte w bardziej płaskie poduchy. Tak by głazy z poduchami tworzyły kompozycję. Spod głazów wychodząca trawa (albo hakone, albo jakiś zółty? carex) A za świerkiem i poduchami trawy (np.Variegatus, lub inny miskant wysoki, kwitnący + niski, rozplenica i sedum) dla zrównoważenia gnomowatości.
Ewentualnie przy świerku derenie, np. Ivory. Niskie o jasnych liściach i hortki.
Niezaprzeczalnie Gnoma bym zrównoważyła dodatkowo molinią 'Heidebraut' rosnącą w 'V".
Też mówię "nie" obstawianiu dereni kulkami. Kulki zestaw w grupę lub w pasek, ale nie rób z nich obwódek wokół roslin, zwłaszcza, ze to tuja mająca płytkie rozległe korzenie co będzie kolidować z płytkimi korzeniami dereni.
Niektóre roślinki tycie, inne strzelają - mam 2 letnią brzozę, zwykłą, która ma przeszło 3 m.-zdjęcie prześwietlone, ale widać jak się ma do serbów i ogrodzenia:
albo nie widać...