Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Coś by się chciało....

Pokaż wątki Pokaż posty

Coś by się chciało....

ania0510 11:27, 29 sie 2019

Dołączył: 02 sie 2019
Posty: 34
Toszko a co myślisz na temat żywopłotu z laurowisni? Oczywiście nie na ta rabate
Toszka 11:33, 29 sie 2019


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Ponawiam pytanie o rejon w jakim mieszkasz. Bez tej informacji wszelkie dywagacje o doborze roślin to czcze gadanie i narażanie cię na potencjalne straty finansowe i emocjonalne.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
ania0510 13:45, 29 sie 2019

Dołączył: 02 sie 2019
Posty: 34
Odpisałam już za pierwszym razem że mieszkam na pomorzu, jakieś 70km od naszego pięknego Bałtyku, musiało gdzieś umknąć w natłoku moich pytań
makadamia 13:54, 29 sie 2019


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Toszko, wcześniej Ania napisała, że mieszka 70 km od Bałtyku. Ja tam nie wiem, ale wydaje mi się że można zaryzykować z laurowiśnią.

Aniu, zgodnie z prośbą przyszłam i mam tyle do napisania, że nie wiem od czego zacząć, żeby Cię nie przestraszyć i nie zniechęcić do ogrodu.

Dostrzegam to samo co Toszka - jesteś tak przerażona tą całą pustą przestrzenią do zagospodarowania, że kurczowo trzymasz się tej jednej rabatki i gorączkowo zastanawiasz, czy sadzić na niej żurawkę czy rododendrona.

Po pierwsze: zrelaksuj się.
To tylko ogród. Jeść nie woła. Strzelać z niego nie będziesz. Nawet jeśli przez najbliższe pięć lat będziecie tam mieli samą trawę - to czy coś się stanie? Naprawdę absolutnie nic Was nie zmusza, żeby już, teraz, natychmiast coś tam sadzić.

Jak już spuścisz tą parę, która Cię goni do obsadzania ogrodu, to usiądź spokojnie z mężem i pomyślcie, pogadajcie, jak sobie wyobrażacie korzystanie z ogrodu. Co byście chcieli w nim robić? Zapraszać znajomych na grilla? Patrzeć jak dzieci grają w piłkę? Robić ogniska? Zbierać własne warzywka? Leżeć w hamaku i czytać książki? Podziwiać kwiaty?
Chodzi o to, żeby przebywanie w ogrodzie było dla Was przyjemnością, żeby odpowiadał Waszym potrzebom i możliwościom, a nie po prostu listą, na której odhaczamy wszystkie rzeczy które "muszą" być w ogrodzie.

Jak będziemy wiedzieć, czego oczekujecie od swojego ogrodu, to będziemy wiedzieć, co musimy w ogrodzie zaplanować: większy taras czy placyk na ognisko; duże rabaty kwiatowe, czy zwykłą łączkę, itd.

Jak będziemy wiedzieć, co ma się znaleźć w ogrodzie, to się zastanowimy, gdzie ma się to znaleźć. Rabaty i warzywnik na słonecznym miejscu, placyk wypoczynkowy w zacisznym i zacienionym, a plac zabaw gdzieś na uboczu, żeby rozrzucone zabawki nie kłuły w oczy. na tym etapie zastanowimy się również, gdzie się trzeba pozasłaniać od zimnych wiatrów, brzydkich widoków i nadmiaru słońca.

Te wszystkie rzeczy otoczymy rabatami tak, żeby to wszystko ładnie wyglądało.
Dopiero wtedy, jak wiemy, że ta rabata musi mieć taki kształt, bo potrzebne jest przejście, a tu nasadzenia muszą być wysokie, żeby zasłonić widok - dopiero wtedy jest sens zastanawiać się, co posadzić na tej czy innej rabacie.
Robienie rabaty, kiedy nie wiesz jeszcze tego wszystkiego o czym napisałam wyżej, to jak zastanawianie się nad kolorem zasłon, kiedy nie wiesz jeszcze w którym pomieszczeniu będzie kuchnia a w którym salon.

I nie martw się: wcale nie chodzi o to, żebyś zrobiła cały ogród od razu. Na razie chcemy tylko wymyśleć, jak ten ogród ma wyglądać docelowo. Do czego dążymy. A realizacja będzie powolutku, kawałkami.

Poprowadzimy Cię przez każdy etap za rączkę, i zanim się obejrzysz, sama będziesz udzielała rad początkującym.
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
makadamia 08:02, 30 sie 2019


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Ojej, Aniu, jednak wystraszyłam?
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
galgAsia 09:43, 30 sie 2019


Dołączył: 05 sie 2019
Posty: 10915
Asia, ja myślę, że Ania myśli ...
____________________
AsiaOgród bez reguł Nie możesz zatrzymać dnia. Ale możesz go nie stracić. XXX. Strata żadna, zysk możliwy, nauka pewna.
ania0510 10:18, 30 sie 2019

Dołączył: 02 sie 2019
Posty: 34
Nie Asiu wszystko w porządku, brak czasu po prostu. Uśpię dzisiaj mojego małego Bąka i na spokojnie odpiszę
makadamia 10:43, 30 sie 2019


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Ooo, usypianie Bąków to dobry czas na rozmyślania o ogrodzie
Dużo czasu...

Jeszcze tylko dopiszę - to nie tak Aniu, że nie chcemy Ci pomóc z tą rabatką.
Po prostu jest tak dużo różnych możliwości, że potrzebujemy jakiegoś kontekstu, żeby zawęzić kryteria wyboru.
Inaczej będzie tak samo jak napisałaś w pierwszym poście: coś nawymyślamy, Ty się narobisz, a potem okaże się, że bez sensu, bo rabatka powinna wyglądać zupełnie inaczej.

Sama już nie wiem co jeszcze napisać, żeby wytłumaczyć

____________________
Asia-podmiejski ogrodek
ania0510 11:49, 30 sie 2019

Dołączył: 02 sie 2019
Posty: 34
Najpierw doprecyzuję rejon, bo 70 km od morza, może być wzdłuż całego pasu morskiego, województwo pomorskie, powiat Bytów już wiecie dokładniej, może więcej uda się ustalić w sprawie doboru roślin.

Odnośnie obsadzenia tej rabaty tak kurczowo się jej trzymam i cisnę żeby ją zmienić bo nie mogę już na nią patrzeć jak codziennie przechodzę obok albo siedzę na tarasie to aż mnie to denerwuje, naciapane różnych gatunków po dwie sztuki

Co to ogrodu bardzo podoba mi się ogród Renatki Jak "ożywić" mój szmaragdowy ogród oraz Joli Lawendowy zawrót głowy - oczywiście nie obrażając pozostałych w tym samym typie, może jeszcze na nie po prostu nie trafiłam
Wymieniłam te dwa, żeby zobrazować o co mniej więcej mi chodzi. Chciałabym proste rabaty, nie różnokolorowe, najlepiej odcienie zieleni, bieli i różu.

We wcześniejszych wypocinach wspominałam, że mam już wypolbrukowany taras i zrobioną wiatę grillową także tych elementów już nie zmienię.

Na wiosnę będziemy robić ogrodzenie i mam też pewien pomysł na rabatę przy ogrodzeniu od strony wjazdu, południe.

Wspominałam już o platanach. Tutaj moja inspirka https://www.google.pl/search?q=lawendowy+zawr%C3%B3t+g%C5%82owy&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwiE85bspqrkAhUhlIsKHYM7BXQQ_AUIESgB&biw=1920&bih=937#imgrc=KDWBe50XD-Y6vM:

Platany, trawy, może wokół platana kwadratowy żywopłocik z bukszpanu?
Mam pewien zamysł, wiem mniej więcej co bym chciała a czego nie ale ciężko mi to sobie wyobrazić, rozplanować i zgrać w spójną całość, żeby wszystko do siebie pasowało.

Odnośnie rabaty z platanem mam też kilka dylematów, czy zrobić miskanta podsadzonego wrzosem, dalej platana w obwodce z bukszpanu i tak na zmianę czy np miskant, platan podsadzomy horkami....
Przy płocie myślałam o zywoplocie z laurowisni, jako tło dla platanow. Najpierw chciałam bez niczego ale myślę że jak trawy bądź horki jeszcze nie puszcza nowych gałązek to będzie tak łyso.

W rogu działki chciałabym rabate coś na wzór Joli rabaty że ściana wodna. Chodzi mi o kształt, kulki cisowe lub bulszpanowe itp. Tylko zamiast ściany chce huśtawkę

Tyle o moich wymyslach, teraz czekam na odpowiedź, już się boję


makadamia 09:44, 02 wrz 2019


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Nic się nie bój, właśnie o takie informacje mi chodziło, zaraz coś ci wyrysuję
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies