Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Coś by się chciało....

Pokaż wątki Pokaż posty

Coś by się chciało....

ania0510 21:27, 08 sie 2019

Dołączył: 02 sie 2019
Posty: 34
Witam wszystkich Ogrodników i Ogrodniczki.
Muszę przyznać, że trafiłam na Ogrodowisko we właściwej chwili. Właściwej, ze względu na to, że zdążyłam przygotować tylko jedną rabatę. Jak się można spodziewać rabata aktualnie jest do całkowitej zmiany. Zmarnowany czas, praca a także niepotrzebnie wydane pieniądze. Po przeczytaniu kilkunastu Państwa wątków stwierdziłam, że wszystko jest nie tak jak być powinno. Tylko kilkanaście wątków z tysięcy tak wspaniałych ogrodów i ciekawych pomysłów. Zdecydowałam założyć się ten wątek ponieważ nie sposób przeczytać wszystkiego. Niestety doba ma tylko 24h. Może ktoś wpadnie na mój wątek i zechce mi pomóc, co nieco podpowiedzieć.
Aktualnie na wspomnianej rabacie mam: aurea nana, jałowiec niebieski, trzmielina na pniu, krzewuszki, tawuły, berberysy, tuje danica, coś jeszcze zielone czego nie umie określić oraz kilka trawek kostrzewa sina. Potraficie to sobie wyobrazić?

Rabata znajduje się obok tarasu, wychodzi na nią okno kuchenne. Ma 3,4m x 2,4m. Od około godziny 12 jest w pełnym słońcu.
Aktualnie chciałabym zostawić jedynie kule danica do tego dołożyć jakąś trawę może miskanta gracillimus, hortensja limelight, cisy w kulce, może cis stożek a także żurawkę zipper. Mam problem jak to dokładnie rozmieścić żeby w przyszłości dobrze wyglądało. Hortensje w krzewie czy może na pniu? W którymś wątku przeczytałam aby dwie hortensje wsadzić do jednego dołka. Czy to dobry pomysł? Czy na pewno żurawka zipper? A może jest problematyczna? Pytania mnożą się w głowie z minuty na minutę a odpowiedzi brak. Nadmienię, że to dopiero pierwsza rabata, do aranżacji mam cały ogród. Będę wdzięczna za sugestie i porady.
sylwia_slomc... 21:39, 08 sie 2019


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81794
Chyba musisz poprosić o przeniesienie wątku do działu projektowania
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
ania0510 21:59, 08 sie 2019

Dołączył: 02 sie 2019
Posty: 34
To nieźle namieszałam od początku ok już proszę, dzięki
Gardenarium 08:34, 09 sie 2019


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Moim zdaniem za dużo gatunków roślin na tak małej rabacie.

Zrób zdjęcie tego rysunku z góry, prostopadle, bo ze skosu kiepsko doradzać.
Jak rabata jest usytuowana, gdzie dom, gdzie chodnik, jakieś tło. Za mało informacji zawarłaś, a one mają kolosalne znaczenie.

Sama rabata to za mało, co jest za rabatą obok i przed.

A w ogóle to trzeba planować cały ogród, aby było to wszystko jakoś spójne a nie od sasa do lasa każda rabatka oddzielnie.
Na pewno potrzebujesz na niej coś wyższego, małe drzewko itp.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
ania0510 09:16, 09 sie 2019

Dołączył: 02 sie 2019
Posty: 34
Przesyłam zdjęcia rabaty oraz rysunek jeszcze raz, czy o takie zdjęcie chodziło?
Tak jak zaznaczyłam na wstępie chciałabym na niej zostawić tylko kule danica, reszta do wymiany.

Z drzewkiem się boję żeby nie zasłoniło okna. Myślałam o trawach z lewej strony, na środku hortensje, po prawej cisa i z przodu coś niższego, właśnie kule + żurawki dla wzbogacenia koloru.

Odnośnie projektowania całości ogrodu, mam pewien zamysł. Posadzone trawy i hortensje w drugim końcu działki, rabata nieskończona, muszę tam jeszcze coś wykombinować aby zasłonić pokrywę od studni, myślałam o obwódce z bukszpanów.

Od frontu domu, wzdłuż ogrodzenia chcę posadzić 3-4 platany alphen's globe, w kwadratowej obwódce z bukszpanu. Między platanami trawa jakaś wysoka, pod trawa wrzosy, na wiosnę może w miejsce wrzosów tulipany?ale to chyba za dużo wątków jak na pierwszy raz? Wklejać wszystko od razu czy po kolei... porada za poradą?




ania0510 09:51, 09 sie 2019

Dołączył: 02 sie 2019
Posty: 34
Tutaj dla zobrazowania całej sytuacji podglądowy rysunek. Przepraszam za moje bazgroły ale talentu plastycznego niestety brak


Na północy skarpa obsadzona iglakami. Na wschodzie po łuku posadzone hortensje, za nimi trawa, miał być miskant gracillimus ale to raczej nie on. Muszę czekać do jesieni w celu weryfikacji.

Z drugiej strony działki w rogu wiata grillowa.
Od frontu (południe) wspomniane platany (mają być)
Przy platanach w rogu działki chciałabym zrobić rabatę i na środku postawić huśtawkę.
Z drugiej strony platanów, wzdłuż polbruku posadzone są tuje danica.

A na żółto zaznaczyłam rabatkę przy tarasie od której zaczął się mój wątek.

Pomocy
Toszka 10:06, 09 sie 2019


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Witaj, na początek przeczytaj wątek Eli-Mariposy (link ukryty pod zielonym napisem). To nie jest długi watek, a mówi o chyba najważniejszym etapie, czyli przygotowaniu ziemi pod ogród. Poświęć chwilę czasu i poczytaj. Nie będziesz żałować.

Potem zrób plan całej działki z zaznaczonym domem, wjazdem, ew. placem zabaw lub innym miejscem, zaznacz kierunki świata. Napisz jaki styl ogrodu jest dla ciebie pociągający, atrakcyjny.
To ważne, bo trzeba planować ogród jako całość, nie pojedynczo.
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
ania0510 11:31, 19 sie 2019

Dołączył: 02 sie 2019
Posty: 34
Hallo, hallooo
Drodzy ogrodnicy i ogrodniczki czy mogę liczyć na Waszą pomoc?
Toszka 20:11, 19 sie 2019


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Z planu wynika, że ta rabata może być smiało powiększona do rogu domu. Wtedy nabierze większych mozliwości aranzacyjnych. Obecnie na tej maleńkiej rabatce zmiescisz zaledwie hortkę i miskanta.

Zobacz u Mrokasi jak otuliła dom
____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
ania0510 13:55, 20 sie 2019

Dołączył: 02 sie 2019
Posty: 34
Dziękuję za podpowiedź, muszę się nad tym zastanowić. W wolnej chwili prześledzę wątek Mrokasi, już kiedyś się na niego natknęłam ale nie analizowałam dokładnie.

A co Pani myśli żeby zamiast hortensji posadzić tam rhododendrona?
Zaczęłam się zastanawiać czy nie lepiej jakby było tam coś zimozielonego.
Może ma Pani jakąś inną propozycję?
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies