Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Przedogródek na wsi do modernizacji

Pokaż wątki Pokaż posty

Przedogródek na wsi do modernizacji

makadamia 08:30, 20 wrz 2019


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Persymono, nie sadziłabym flanrocka i adirondack razem.
One mają podobny, smukły pokrój i razem nie będą dobrze wyglądały. Popatrz tutaj na zestawienia drzew.
Właśnie dlatego proponuję po obu stronach smukłe, wyższe drzewo (jedno z podanych wyżej, skoro znalazły się na shortliście) a po prawej stronie, gdzie jest więcej miejsca do towarzystwa dać niższą i rozłożystą pissardi, która zasłoni widok od strony wejścia na ten sąsiedni dom.

O trzmielinie zapomniałam Ci napisać: to bardzo dobry krzew, ale te żółte plamy zupełnie nie pasują do zestawu roślin, który Ci podałam. Tam są same srebrno-fioletowe kolory.
Kłopot w tym, że nie bardzo znam rośliny, które by pasowały w tym miejscu do tej trzmieliny.
Na pewno krwawniki żółte, tawuły goldmount/goldflame (których nikt nie lubi), pięciorniki (które też nie cieszą się popularnością), u Gosi widziałam ślicznego dziurawca, oczywiście rudbekie, słoneczniki, trzcinniki, zebrinus, liliowec stella d'oro..
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Persymona 10:15, 20 wrz 2019


Dołączył: 18 wrz 2019
Posty: 18
makadamia napisał(a)
Persymono, nie sadziłabym flanrocka i adirondack razem.
One mają podobny, smukły pokrój i razem nie będą dobrze wyglądały. Popatrz tutaj na zestawienia drzew.
Właśnie dlatego proponuję po obu stronach smukłe, wyższe drzewo (jedno z podanych wyżej, skoro znalazły się na shortliście) a po prawej stronie, gdzie jest więcej miejsca do towarzystwa dać niższą i rozłożystą pissardi, która zasłoni widok od strony wejścia na ten sąsiedni dom.

Aha, czyli raczej kontrastowe kształty
Czy możesz wyjaśnić, gdzie konkretnie widziałabyś te drzewka po prawej stronie? Możesz zaznaczyć na planie, który wstawiałam wcześniej, jeśli to nie kłopot.
Tak naprawdę to teren po wschodniej stronie domu (prawa strona działki) jest o wiele dłuższy, choć tak samo wąski, ale nie chcę tam dosadzać więcej roślin. Za trzmieliną i pasem jukk idąc dalej jest jeszcze dużo miejsca i są tam rośliny sadzone na chybił-trafił - różanecznik i mahonia ściśnięte przy płocie, jakaś zagubiona piwonia czy dwie, dwa bodjaże świerki (jeden ok 120cm, drugi ok. 3m), które trochę zasłaniają widok na wybieg dla kurek Zapomniałam zaznaczyć na schemacie, że blisko rzędu jukk na wschodnim boku działki są jeszcze dwa niewysokie bzy lilaki. Jest tego tyle i powsadzane bez ładu i składu, że już nie ogarniam Jednak tej części ogrodu na razie nie chcę poświęcać uwagi, brak funduszy i w przyszłości musimy tam zrobić prace ziemne.

makadamia napisał(a)

O trzmielinie zapomniałam Ci napisać: to bardzo dobry krzew, ale te żółte plamy zupełnie nie pasują do zestawu roślin, który Ci podałam.

Trzmieliny jest tylko kawałek przy froncie po lewej i pas ze 3m przy jukkach przy płocie po prawej. Więcej nie ma.
Nie przepadam za żółtymi kwiatami w dużej ilości, żółty akcent jak najbardziej, ale nie jak w tym roku, że wszędzie królowały aksamitki i rudbekie.
Tawuły fajne, znam i jestem za Z roślin o żółtawych liściach kojarzę jeszcze pęcherznicę.
____________________
Pozdrawiam :-)
makadamia 13:43, 20 wrz 2019


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Drzewa widziałabym mniej więcej tak



dwie jabłonki/jarząbki
jedna pissardi
jedna amanogawa

Pod drzewami większe lub mniejsze krzewy.

Jeśli te świerki, co Ci rosną, to są pospolite, to wyrzuć je czym prędzej, zanim urosną Ci takie jak u mnie
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Persymona 14:08, 21 wrz 2019


Dołączył: 18 wrz 2019
Posty: 18
Podoba mi się
Te drzewka iglaste sfotografuję, bo nie jestem pewna, co to.
____________________
Pozdrawiam :-)
Persymona 07:47, 23 wrz 2019


Dołączył: 18 wrz 2019
Posty: 18
Robimy porządki w sadzie i znaleźliśmy takiego pana - czy to cis? Jaki?


Widać, że w tym roku był cięty, musiał być szerszy u podstawy. Ma ok. 130 wysokości. W aktualnym miejscu nam nieco zawadza, czy da radę go przesadzić? Teraz czy na wiosnę, no i gdzie? Szkoda go wyciąć, może z przodu domu się przyjmie...
____________________
Pozdrawiam :-)
makadamia 12:43, 23 wrz 2019


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Tak cis, i tak, da się go przesadzić. Przesadzilam większego.
W kwestii teraz czy na wiosnę to pytaj Toszki.
Ja bym przesadzilam teraz A wczesną wiosną chciałabym to do połowy
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Persymona 21:57, 23 wrz 2019


Dołączył: 18 wrz 2019
Posty: 18
Miało być "ciachałabym do połowy"? Dlaczego aż tak drastycznie? Ma to na celu zagęszczenie go id dołu?
Ładny ten cis, jeśli Toszka da zielone światło, to w weekend podziałamy,tylko muszę pomyśleć nad miejscem, żeby już zagrzał sobie miejsce na stałe. Podobno jest trujący, więc muszę go dać gdzieś dalej id ścieżki, żeby nie kusił dzieci (chociaż wydaje mi się, że to męski osobnik, nie widziałam owoców). Czy on rośnie szeroki, wysoki? Widzę, że jest inny niż fastigiata, hmmm.
____________________
Pozdrawiam :-)
makadamia 08:52, 24 wrz 2019


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Żeby odciąć tą całą rozwichrzoną górną połowę. Później będziesz go już regularnie ciachała, więc będzie gęsty i zwarty.
Ja bym go dała albo tam przy furtce wejściowej do przedogródka, albo naprzeciwko drzwi wejściowych, tam, gdzie się kończy bukszpan.
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
Toszka 10:18, 24 wrz 2019


Dołączył: 02 sty 2013
Posty: 14436
Tak, to cis najprawdopodobniej Hicksii lub Hilli. Pokrój wzniesiony ale nie w typie fastigiaty.

Nie karczuj, bo cis to szlachetna roslina i wymierną cenę ma (wystarczy popatrzeć w szkółkach).
Jest tylko mocno zaniedbany w kwestiach pielęgnacyjno-formujących. Ale cis bardzo ładnie poddaje się cięciu i potencjalne błędy formowania absolutnie wybacza silną regeneracją.

Zanim przesadzisz to dobrze przemyśl gdzie i w jakim celu chcesz go tam mieć.
To ważne, bo aklimatyzacja i regeneracja bryły korzeniowej trwa ok 2 lata i tyle czasu wymaga troski. Dobrze by było, żeby potem znów nie przesadzać.

Trujący jest. Podobnie jak wiele pięknych roślin, które aż tak głośnego czarnego PR-u nie mają

Jak już przemyślisz miejsce to omówimy przygotowanie sporego dołka, dobroci, proces kopania i przesadzania.


____________________
Kto szuka ten znajduje, kto pyta ten dostaje:-)
Persymona 21:35, 24 wrz 2019


Dołączył: 18 wrz 2019
Posty: 18
Toszko, bardzo dziękuję za wpis. Ten cis nie ma nasion, więc podejrzewam, że to Hillii, z drugiej strony jest jednak dość wysoki a nie sądzę, aby był sadzony 8 czy 10 lat temu. Choć kto wie... Niezależnie od tego, która to odmiana, nie umiem znaleźć informacji o tym, jak szeroki rośnie. Podpowiesz może? Gdybym miała taką orientacyjną informację, łatwej by mi było ustalić miejsce dla niego. Mimo zaniedbania jest ładny. I zimozielony

Znowu zapomniałam zrobić zdjęcia tych "choinek", o których pisałam wcześniej. Jutro się poprawię.
____________________
Pozdrawiam :-)
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies