Gdzie jesteś » Forum » Ogród » Jak zacząć ogród? - konkrety :)

Pokaż wątki Pokaż posty

Jak zacząć ogród? - konkrety :)

libra 11:03, 03 sty 2020


Dołączył: 23 mar 2015
Posty: 57
Dzień Dobry

Mam pytanie do zaprawionych w boju, a zwłaszcza tych, którzy tworzyli swój ogród zaraz po budowie domu. Sytuacja wygląda następująco: w miejscu, w którym budujemy dom ziemia jest marnej jakości - mało materii organicznej, dlatego po zakończeniu prac budowlanych miałam plan by wybrać z części ogrodowej 20cm zastanej ziemi i w jej miejsce przywieźć 20cm czarnej ziemi dobrej jakości.

Pytanie nr 1. - czy taka warstewka coś da? Wszak 20cm to niewiele, ale wierzcie mi, finansowo to już sporo

Pytanie nr 2. - czy mogę ot tak sobie nasypać nowej ziemi na starą i już, czy może jednak tą starą powinno się najpierw wzruszyć np glebogryzarką, a dopiero potem sypać nową ziemię?

Pytanie nr. 3 - po tym jak już nasypię nowej ziemi na starą, czy należy to jakoś przemieszać ze sobą np glebogryzarką?

Pytanie nr. 4 - aby zacząć działać w ogrodzie czyli sadzić, siać trawę, rozumiem, że należy tę nową glebę nieco zagęścić, czy należy poczekać jakiś czas by osiadła? jeśli tak to jak długo tak z grubsza?

Będę ogromnie wdzięczna za rady
sylwia_slomc... 12:17, 03 sty 2020


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81910
Witaj.

1 - da dla bylin i roślin płytko się korzęniących
2 - starą wzruszyć jak najgłębiej by napowietrzyć
3 - ja bym przemieszała, wtedy próchnica będzie też głębiej
4 - napewno siądzie, ale ten czas można wykorzystać na planowanie i dodatkowe wzbogacenie gleby w kompost, obornik, korę, posiać poplon i potem go zmielić z gruntem

Proponuje też dowiedzieć się jakie jest ph gruntu i jak się układają warstwy, bo przy zbyt zwięzłym dobrze by było rozluźnić piaskiem.
Więcej pewnie na ten temat powie Toszka, choć jeśli dobrze poszukasz to wiele Jej cennych rad znajdziesz na watkach forum
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Anda 17:55, 03 sty 2020


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33366
Danusia też podawała szczegóły

https://www.ogrodowisko.pl/artykuly/300-przygotowanie-gleby-pod-ogrod

____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Gardenarium 20:20, 03 sty 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Anda dziękuję, to rzeczywiście pomocny artykuł, zapomniałam o nim

Popatrz też tutaj jak robimy ogród, pierwsze tematy przed sadzeniem roślin.

https://www.ogrodowisko.pl/watek/1033-ogrod-z-lustrem
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies