Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Wyczarować coś z niczego...

Pokaż wątki Pokaż posty

Wyczarować coś z niczego...

melba 21:07, 16 lut 2020

Dołączył: 16 lut 2020
Posty: 11
Witajcie Dostaliśmy z mężem rekreacyjną działeczkę blisko naszego mieszkania. Usytuowanie nie jest atrakcyjne, ale mamy skrawek zieleni dla siebie. Wiosną powstanie zadaszona wiata, gril, zostanie postawione ogrodzenie, skończony mini plac zabaw dla naszego dziecka. Chciałabym jednak aby nasze oczy cieszyła roślinność. Niestety jestem totalnym laikiem. Im więcej czytam, tym mam większy mam mętlik, dlatego chciałam prosić was o poradę. Co mogłabym posadzić, by wyglądało estetycznie i trochę osłoniło nas od wzroku przechodniów? Marzy mi się chociaż jedna piękna rabata. W załączniku plan działki oraz drugi plan z narysowanym miejscem na hamak i planowaną rabatą. Ale jestem otwarta na wasze sugestie i podpowiedzi. Na ogrodzeniu od strony drogi chciałam posadzić żywopłot z trzmieliny. obecnie na działce są dwa małe bukszpany i złotlin (które mogą zostać usunięte/przesadzone) i wiśnia,która musi zostać (jest zaznaczona na planie).
melba 21:25, 16 lut 2020

Dołączył: 16 lut 2020
Posty: 11
Plany.
melba 21:28, 16 lut 2020

Dołączył: 16 lut 2020
Posty: 11
Dodaję też zdjęcia działki.
sylwia_slomc... 21:32, 16 lut 2020


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81907
A jaka jest powierzchnia tej działeczki? Bo całkiem spora się wydaje, zdecydowanie od drogi coś wyższego jako tło niż trzmielina na siatce
A już plan mi się otworzył
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Gardenarium 07:09, 17 lut 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
A gdzie, z której strony przechodzą przechodnie? Zaznacz to na mapie, jakie jest sąsiedztwo i co jest z każdej strony?
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 07:10, 17 lut 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Sylwia - powierzchnia jakieś 160 m2. Podane są wymiary działki.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 07:23, 17 lut 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Najbardziej zachowawcza propozycja do tego co już jest.

Tam, gdzie najbardziej uciążliwe sąsiedztwo posadź żywopłoty, pnącza na płoty, domy pozasłaniaj drzewami o kolorowych liściach. Nie idź w zbyt dużą różnorodność, raczej ogranicz gatunki a sadź np. po 3 jednakowe drzewka. Przymierzaj drzewa czy posadzone w danym miejscu, będą zasłaniały. Gdy skorygujesz położenie - sadź.

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
melba 08:14, 17 lut 2020

Dołączył: 16 lut 2020
Posty: 11
Ojej, dziękuję pani bardzo za tak szczegółowo rozrysowany plan. Nagle działeczka nabrała konkretnego kształtu, jestem w szoku Domyślam się, że kropki w różnych kolorach oznaczają różne gatunki krzewów i drzewek, a co oznaczają kolorowe linie? Dodaje plan jak wygląda sąsiedztwo i położenie działki w stosunku do kierunków świata. Na żywopłot chciałam dać trzmielinę, ale wyczytałam, że nie nadaje się na słoneczne stanowiska, a u nas właśnie byłaby na słońcu. Myślałam o drzewach, które nie rosły y wyższe niż 3-4m. Czy ktoś poleci jakieś gatunki?
makadamia 09:59, 17 lut 2020


Dołączył: 25 kwi 2016
Posty: 10110
Dołączę się ze swoim pomysłem:


jeżeli wejście do wiaty można by było zrobić od południa, to ścieżkę można by było poprowadzić bardziej z lewej strony. Wtedy ścieżka mogłaby być jednocześnie obrzeżem rabaty, a z prawej strony byłoby więcej miejsca na zabawy dla dzieci.

Hamak i grill zamieniłabym miejscami, żeby hamak był bardziej zasłonięty od drogi, a grill był bliżej wejścia do altany.

Z małych drzewek polecane są wiśnie japońskie (różne odmiany), niektóre jarząby (autumn spire, mączny), glediczja, grusza drobnoowocowa chanticleer, jabłonki ozdobne (ola, adirondack, van esseltine).
Polecane są też klony ussuryjski, strzępiastokory, tatarski.

Jednak do powieszenia hamaka sugerowałabym jakieś większe drzewo.
____________________
Asia-podmiejski ogrodek
melba 22:46, 18 lut 2020

Dołączył: 16 lut 2020
Posty: 11
Dziękuję za polenie drzewek Co do zamiany miejscami hamaka i grila to już niemożliwe. Mąż zrobił coś a la fundament pod grila i nie chce negocjować Dużo oglądam na tym forum i tyle roślin mi się podoba, ale jeszcze muszę się nauczyć jak je łaczyć.

Mam dwa pytania:
- czy pod rabatę gdzie będą iglaki i krzewy trzeba dać agrowłókninę ?

- Wyczytałam, że trzmielina nie lubi słonecznych stanowisk, a ja chciałam ją wziąc na żywopłot właśnie w miejscu gdzie słońce świeci intensywnie. Czy zrezygnować z tego pomysłu?
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies