Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Osłona tarasu + rabata

Pokaż wątki Pokaż posty

Osłona tarasu + rabata

zaga 10:24, 28 wrz 2011


Dołączył: 16 mar 2011
Posty: 321
Pomórzcie zaprojektować mi rabatę, która kiedyś była ładna. Lawenda w tym miejscu zupełnie mi się nie sprawdziła, (albo ja zaniedbałam ją strasznie) wyciągnęła się i zarosła. Rano rabatę zasłania dom i do około godz. 15 jest w cieniu, Szerokość rabaty ok. 1,20m. Może zastąpić ją jakąś trawą przeplataną kulistym iglakiem? Może powtórzyć rabatę przed domem; trzmielina na pniu i tawułki? Nie wiem.

Wykosiłam trawsko


Nie potrafię rysować na zdjęciu.
Agata
____________________
Agata - Ogród Zagi
jambosana 11:41, 28 wrz 2011


Dołączył: 26 sie 2011
Posty: 585
Lawenda potrzebuje duużo słońca, może tam ma za mało. Poza tym wiosną (kwiecień) trzeba ją ciąć, ale nie do zdrewniałych pędów, bo nie odbije, po za tym ciąć po kwitnięciu. To lato było mało słoneczne, a deszczowe i dlatego nie było dobre dla wysoce światłolubnych i sucholubnych lawend.
Ale jak dla mnie to połączenie brabanty i lawendy to takie średnie. Jak tam słońce jest dopiero od 15, to może kolorowe żurawki z jakąś trawą cienioznośną, np. hakonechloe Aurea albo funkiami. Albo coś wyższego, np. rząd eleganckich różanaczników, z tym, że brabanty to chyba wysuszają, czy więc dały by sobie radę różaneczniki, nie wiem. A lawendę w inne miejsce. Trzymałabym się jednak 1, 2 góra trzech gatunków. To takie moje odczucia...
____________________
Pozdrawiam Beata http://www.ogrodowisko.pl/watek/3676-gdzies-wsrod-lak
profus 11:54, 28 wrz 2011

Dołączył: 16 wrz 2011
Posty: 139
Może tak po całości pasami i tak jak piszesz.
Bliżej Brabantów pas jednego gatunku czegoś żółtego, np. berberys thunberga aurea albo tawuły i, a pod nim pas ciemnych żurawek. A do tego jakieś 3 żółtawe kule, np trzmielina szczepiona na pniu. Będą miały fajne tło.
Cos w tym stylu:

____________________
Rafał - ogrodek amatora - kiedyś może będzie
Limka 18:46, 28 wrz 2011


Dołączył: 24 lip 2011
Posty: 295
profus napisał(a)
Może tak po całości pasami i tak jak piszesz.
Bliżej Brabantów pas jednego gatunku czegoś żółtego, np. berberys thunberga aurea albo tawuły i, a pod nim pas ciemnych żurawek. A do tego jakieś 3 żółtawe kule, np trzmielina szczepiona na pniu. Będą miały fajne tło.
Cos w tym stylu:



Podoba mi się, zimą może trochę mniej ładnie ale te trzmielinki na pniu w tym miejscu jak dla mnie to strzał w 10 i obstawiam tawułę goldmound lub goldenprincess -- wiosną takie śliczne, swieżutkie, albo rzeczywiście ta trawa hakonechloa macra aureola, czy jakoś tak jeśli zimuje w gruncie.

Albo własnie limelighty poprzetykane trawą i czymś podsadzone, albo nawet bez traw a same hortensje.
____________________
Nasadzenia przed domem
Gardenarium 00:23, 29 wrz 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Haconechlona
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
magnolia 09:09, 29 wrz 2011


Dołączył: 22 lip 2011
Posty: 5624
akurat na www.ogrodytraw.eu masz promocje na hakonechloa marca 'Aureola'- tera ma atrakcyjna cenę, przynajmniej jak na moje, mazowieckie okolice. U nich nie boje się kupować wirtualnie bo mają dobrą jakość i ślicznie pakują.
Mi też by tam pasował Carex morrowi Variegata lub odmiana Ice Dance, a w tym niskie hortensje wiechowate- np Dart's Little Dot - mniej wiecej tak jak narysowałaś na drugim rysunku.
Lawendę chyba wywal, nie ma co jej reanimować, bo pokrój już musi mieć bardzo nieładny.
____________________
zaga 15:46, 29 wrz 2011


Dołączył: 16 mar 2011
Posty: 321
Danusiu czytasz w moich myślach!! to jest niesamowite, właśnie o tej trawie myślałam. Pani Aneta z Ogrodu Traw zaproponowała mi takie zestawy:
1.
W tym schemacie widziałabym na tło pierwszą roślinę a drugą zrobiłoby się tę wstęge, którą rozrysowałam na szkicu;
Holcus mollis Variegatus i Festuca amethystina
Juncus effusus Spiralis i Sesleria argentea
Luzula sylvatica Wintergold i Festuca amethystina
Carex Little Midge i Carex Oehme
2.
wariant I:
tutaj sadzimy coś niższego na dywan, z którego będa wystawały solitery;
Carex Little Midge i Sesleria argentea
Carex ornithopoda Variegata i Festuca mairei
Hakonechloa macra i Miscanthus Zwergzebra
Festuca amethystina i Miscanthus Morning Light
wariant II:
naszadzenie w jednym rzędzie, jedna rślina dominująca, "przerwana" czymś wyższym;
Carex Ice Fountains i Miscanthus Gracillimus
Carex Oehme i Calamagrostis Karl Foerster
Deschampsia Goldtau i Calamagrostis Overdam
Deschampsia Goldschleier i Miscanthus Strictus

Wybrałam zestaw , Hakonechloa macra i Festuca amethystina. Nie byłam jednak przekonana do sadzenia tylko traw. Myślałam o jakiś iglastych kulkach przesadzanych i Hakonechloa macra, ale trawa może chyba zakryć iglaki.Właściwie wszyscy trafiliście, bo wszystkie te propozycje podobają mi się.
profus rysunek bardzo pomocny. Trudno się zdecydować. A jak będzie wyglądała Waszym zdaniem trzmielina szczepiona i Hakonechloa macra, albo np.7 kul iglaka i trawa Festuca amethystina?
Agata
____________________
Agata - Ogród Zagi
Gardenarium 22:37, 27 paź 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Hakonechloa do trzmieliny nie bardzo, bo podobny kolor. Zamiast trzmielin ciemnozielone kule na pniu (bukszpan,cis, kałowe, szczepione świerki)

Do tej Festuca jakoś nie mam przekonania Ale ta z kolei lepiej pasuje do trzmieliny
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies