Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Nowa działka i mam problem.

Pokaż wątki Pokaż posty

Nowa działka i mam problem.

lila 18:06, 28 wrz 2011


Dołączył: 02 wrz 2011
Posty: 24
Witam wszystkich użytkowników "Ogrodowiska "-Lila

Już od pewnego czasu poczytuję Wasze forum. Muszę przyznać , że jest tu całe mnóstwo ciekawych rzeczy on roślinach i spraw z nimi związanych. A ponadto co chyba najważniejsze grono ludzi pomagających w rozwiązywaniu problemów ogrodowych.
Pospacerowałam po Waszych ogrodach i jestem pod wrażeniem, i tak sobie pomyślałam co ja tu robię z tą moją skromną działeczką.Ale raz kozie śmierć W sumie działkę mam od 10 lat, ale w tym roku zmieniam działkę bo poprzednia była w dołku, no i niestety przy takim lecie jakie było w tym roku, często była w wodzie, ponadto z dwóch stron były działki opuszczone i tylko zielsko się siało. A nadarzyła się okazja na działkę wyżej i w zwartej grupie działkowiczów. No i tu mam problem :mur: nie mam zielonego pojęcia jak ją zagospodarować ops: , jak rozmieścić rabaty. Pewne rzeczy muszą pozostać, takie jak domek , a raczej coś tam przypominającego go(w przyszłości będzie zmieniony), doklejone pomieszczenie gospodarcze i miejsce do posiedzenia obrośnięte winogronem. Na części gdzie przewidziane są rośliny, są dwie czereśnie, które chciałabym na razie pozostawić, iglak i jakieś drzewko owocowe koło kompostownika. Rośliny mam różne na słońce, cień i półcień.




Narysowałam szkic działki( wybaczcie może nie zbyt fachowo). O d strony północnej na wysokości trawnika , sąsiad ma komórkę gospodarczą, folię, jet też wiśnia :zly: z czego nie jestem zbyt zadowolona, ze względu na odrosty korzeniowe, i leszczyna. Przed domkiem jest około 2m. pas na rabatę, na razie jest tam wejście, ale przy zmianie domku, chciałabym zrobić wejście od strony działki (jeszcze nie wiem czy to będzie altanka czy tarasik).

A teraz kilka fotek działki



rzut na działkę od południowo- zachodniej strony



od południowo- wschodniej strony



od strony północnocno-wschodniej( od strony kompostownika)



od strony wschodniej



od strony zachodniej



też od zachodniej z moją sunią Bostonką, moją towarzyska na działce

Jeszcze raz proszę o Wasze sugestie, razem może jakoś pójdzie


Jakie mam roślinki podam w następnym poście, niestety trzeba iść do pracy
____________________
pozdrawiam Lila
Gardenarium 00:08, 29 wrz 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Witaj Lila.

Jest wyraźny podział na część użtkową z warzywami owocami, a część z domkiem ozdobna.

Te dwie części można wydzielić niskim lub wyższym żywopłocikiem np. bukszpanowym lub tawułowym z taką nibyfurtką - przerwą.
W części warzywnej można poprowadzic ścieżki ze starych cegieł lub płyt chodnikowych, a część ozdobną uatrakcyjnić trawnikiem i rabatami po brzegach.

Narazie tyle mi się nasuwa, ale zapewne bedzie więcej informacji.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
lila 10:23, 29 wrz 2011


Dołączył: 02 wrz 2011
Posty: 24

Dziękuje Danusiu za podpowiedź z żywopłocikiem, To mnie zaciekawiło. Moją działkę mam niedaleko mojego bloku, może z 200m, no i po prostu nie wyobrażam sobie nie mieć malutkiego warzywnika i po przysłowiową marchewkę biegać do sklepu,
____________________
pozdrawiam Lila
hanka_andrus 10:40, 29 wrz 2011


Dołączył: 20 lis 2010
Posty: 34408
Pracy ci nie zabraknie.Właściwie cały ogród do przerobienia.....Popatrz do ogrodu:Moja działeczka Grzesiu
____________________
sezon 2017 u hanusi sezon 2017 u Hanusi Ogródek Hanusi - jeszcze jeden sezon Ogródek Hanusi - kolejny sezon * Ogródek Hanusi po zimie
lila 11:06, 29 wrz 2011


Dołączył: 02 wrz 2011
Posty: 24
Dziękuje Haniu

Haniu oglądam te Wsze ogrody i szczena mi opada, że nie wiem co powiedzieć :shock:
____________________
pozdrawiam Lila
hanka_andrus 11:40, 29 wrz 2011


Dołączył: 20 lis 2010
Posty: 34408
Mam to samo,jak wchodzę do czyjegoś ogródka.Moje 300m to pikuś, a ma służyć i za warzywnik,i za sad,i rekreacyjnie-trawnik i kwiatki.Po trochu zmieniam30-letni warzywnik, tylko siły juz nie te,chociaz chęci jeszcze na zmiany są.Powodzenia w działaniach.
Wiem ,że to nie jest .....hop,szklanka piwa!
____________________
sezon 2017 u hanusi sezon 2017 u Hanusi Ogródek Hanusi - jeszcze jeden sezon Ogródek Hanusi - kolejny sezon * Ogródek Hanusi po zimie
Sebek 23:27, 30 wrz 2011


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Witamy - no warzywnik masz ogromny

Ale Danusia ma dobry pomysł - a według mnie może być nawet tu wyższy żywopłot np. z tui szmaragd cięty na odpowiednią wysokość.
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
justi 23:32, 30 wrz 2011


Dołączył: 29 maj 2011
Posty: 6263
Z tui może za bardzo zacienić warzywnik, a warzywa lubią słoneczko.
____________________
Justyna - ogród w Alei Lipowej
lila 11:11, 01 paź 2011


Dołączył: 02 wrz 2011
Posty: 24
Witaj Sebku też mi się podoba pomysł Danusi, nawet bym o tym nie pomyślała, teraz tylko szykować sadzoneczki. Warzywnik wcale nie musi być taki duży, chodzi mnie tylko o warzywa w sezonie letnim, niestety przetrzymać nie ma gdzie. Także może być mniejszy i w mojej głowie jest już mniejszy

Witaj Justyno Chyba masz rację, że tujki będą za wysokie.
____________________
pozdrawiam Lila
lila 12:05, 01 paź 2011


Dołączył: 02 wrz 2011
Posty: 24
A to ostatnie moje przemyślenia, w środku pomarańczowej linii trawnik a w koło różne rabaty, trawiasta, hostowa, bylinowe, poprzedzielane ścieżkami, odchodzące od trawnika w kształcie pajęczynki.




Co o tym myślicie.
____________________
pozdrawiam Lila
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies