Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Piaszczysta ziemia

Pokaż wątki Pokaż posty

Piaszczysta ziemia

Groch29 00:17, 31 maj 2020

Dołączył: 31 maj 2020
Posty: 3
Witam
Mam miejsce na rabatę pokryte kamykiem. Niestety ziemia to prawie sam piach. W tym miejscu nie mogę wymienić całej ziemi.
Proszę o poradę które z wymienionych roślin: trawy ozdobne, liliowce, hortensja, poradzą sobie mając piach w okolicy. Oczywiście miejscowo ziemia zostanie wymieniona pod sadzonką max 50 cm średnicy pod sadzonkę.
Miejsce półcieniste, słońce od 9:00-13:00 z przeciągami.
Na zdj widoczne próbne nasadzenia.
Będę wdzięczna na wszelkie wskazówki .
Dziękuje
Gardenarium 00:55, 31 maj 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Moja wskazówka jest taka: usuń szmatę spod kamyków.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Stefka 08:52, 31 maj 2020

Dołączył: 11 maj 2020
Posty: 47
Hortensja ziemia kwaśna.
____________________
Trawy na okrągło....
Groch29 11:09, 31 maj 2020

Dołączył: 31 maj 2020
Posty: 3
Ta włóknina jest bardzo cieniutka, prawie przezroczysta zatem też usunąć?
Jako, ze pod płotem są już iglaki to chciałabym pójść w rośliny lubiące kwaśna ziemie, aby miejscowo w dół podsypać, wymieszaną z 3 letnim kompostem.
Bardzo proszę Was o wskazówkę, jakie trawy np sobie dobrze poradzą w pół cieniu czy np: miskant, rozplennica- mąż ją uwielbia i jak widać już kupił . Dostaliśmy w prezencie kilka sadzonek liliowców arctic snow, turzycę .
Były tez 4 hortensje ogrodowe ale w nocy ktoś nam je wyrwał..
Czy może pójść w inne roślinki . Bez Waszej pomocy nie ruszę z tymi dwoma rabatkami.

Dziękuje raz jeszcze
Marzena





Juzia 12:28, 31 maj 2020


Dołączył: 09 gru 2011
Posty: 38703
Jak to ktoś wyrwał hortensje??? Z waszego ogrodu???
Masakra co to się teraz dzieje.

Jak chcesz iść w kwasoluby to żwirek nie jest dobrą opcją. Lepsza wtedy kora. I musiałabyś kopać wielkie doły i mieszać kwaśną ziemię z dodatkiem gliny do tego twojego piachu.
Wtedy mogą być hortensje i jakieś turzyce, hosty, tawułki - wszystko do cienia.

A jak chcesz żwirek i masz piach.... to lepiej darować sobie hortensje i posadzić kilka karłowych iglaków/bukszpanów/berberysów i powtykać pomiędzy trawy ozdobne. Turzyce mogą być. Na jaśniejsze stanowiska - seslerie i rozplenice.
____________________
W Kruklandii :) +++ Zielone drzwi w Kruklandii
Groch29 18:24, 31 maj 2020

Dołączył: 31 maj 2020
Posty: 3
Hortensje zostałaby skradzione nocą, po tym jak ja w dzień wkopałam. Widać puste dołki na zdj. Pomysł rabaty z bukszpanami i trawami podoba mi się.

Pytanie od męża czy miga zostać podpisane na zdj Miskanty chińskie ?
Słyszałam, ze wokół miskanta dobrze jest wkopać takie plastikowe obrzeże aby nie rozrastał się za bardzo. Czy są inne sposoby na kontrole rozrostu tej trawy?

Zaliczyłam zdj z opisem jak obecnie rozsadzane są roślinki, każda z rabat ma po 7/8 dołków .Proszę o wskazówkę Jak rozmieścić ewentualne bukszpany i trawy i czy zostawić taki układ wykopanych dołków.

Na 3 zdj widać jeszcze trzecia rabatę, która czeka na prace. Tam również planowany jest kamyk. Dobrze byłoby aby te trzy strefy w całości nawiązywały do siebie i miały wspólne cechy. Jak to ogarnąć



Juzia 19:16, 31 maj 2020


Dołączył: 09 gru 2011
Posty: 38703
MIskanty pod tujami, bo są największe. Czyli tego miskanta jednego przesadzić. Rozplenice wtedy mogłyby być na drugiej rabacie, albo zostać tam gdzie są. W resztę dołków bukszpany, a turzyce posadzić pomiędzy bukszpany.

Miskantów nie trzeba niczym odgradzać one się nie rozłażą. Rosną spore, ale nie są ekspansywne. Jakiś metr średnicy


A co to za górka pod drzewem???
____________________
W Kruklandii :) +++ Zielone drzwi w Kruklandii
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies