Gdzie jesteś » Forum » Nasze ogrody » Trawy na okrągło - czyli nowoczesno - naturalno - przytulny - ogród dla zapracowanych rodziców ;)

Pokaż wątki Pokaż posty

Trawy na okrągło - czyli nowoczesno - naturalno - przytulny - ogród dla zapracowanych rodziców ;)

Stefka 15:06, 11 maj 2020

Dołączył: 11 maj 2020
Posty: 47
Witam pięknie wszystkich forumowiczów Postanowiłam podjąć próbę stworzenia od podstaw naszego ogrodu - już "n razy" próbowałam zacząć ale zawsze coś wypadło...brak czasu...budżet domowy napięty do granic możliwości ;/ Jednak w końcu przyszedł czas na podjęcie męskich decyzji - trzeba zaplanować i wdrożyć Zadanie to powierzył mi mąż - sam przez obecną sytuację ma za dużo pracy więc ogród ma być też trochę w nagrodę i w ramach odpoczynku na wolnym powietrzu Ogród z założenia ma być połączeniem nowoczesności z lekkim naturalnym tchnieniem, aby był przytulny, zwiewny Kolory, które chciałabym uchwycić to zieleń, biel, fiolet. W moich wyobrażeniach podstawią byłyby trawy, które uwielbiam Na słonecznych rabatach uzupełnione lawendami oraz bukszpanami, w cienistych rododendronami oraz hortensjami. Bardzo lubię w ogrodzie okrągłe formy - dlatego chciałabym, aby większość nasadzeń miała taki kształt. Jeżeli chodzi o glebę, niestety słaba, piaszczysta... Mimo, że 3 lata temu było nawiezione sporo dobrej ziemi... to już teraz widać, że prawie zniknęła ;/ Ogród podzieliłam na 3 część przed domem / obok i za. Wiem, że całości prac na raz nie udźwignę, więc postanowiłam zacząć od tej części, na którą wychodzi główny taras.
Już nie raz gdy coś sadziłam sięgałam po wiedzę z ogrodowiska, więc gdy postanowiłam na dobre wziąć się za nasz ogród, postanowiłam skierować się po opinię, pomoc i spostrzeżenia do Was drodzy forumowicze Ogrodowiska
Liczę na Waszą pomoc i uwagi, będę za nie bardzo wdzięczna


Wstępny plan poniżej

Zestawienie roślin.

1. Rozplennica japońska Hammeln

2. Lawenda Blue Hidcote

3. Ostnica pony tails

4. Miskant gracillimus

5. Bukszpany kule 3 szt (różna wielkość)

6. Tawułka golden princess

7. Molinia Karl Foerster
8. Buduleja

9. Wierzba całolistna "Hakuro-nishiki" (rośnie już 4 lata)

10. Bez czarny eva (rośnie już 4 lata)

11. Proso rózgowate Warrior (kupione, nie wsadzone)

12. Klon Globosum (kupione, nie wsadzone)

13. Biały rododendron

14. Hortensja niebieska

15. Kłosownica leśna Brachypodium sylvaticum

16. Bez (rośnie od kilku lat)

Ewentualnie w ostnicach chciałabym dosiać jeżówkę 'Green Jewel' , a w kłosownikach duże czosnki.
____________________
Trawy na okrągło....
Malgosik 16:34, 11 maj 2020


Dołączył: 06 sie 2012
Posty: 10477
Hej
Powodzenia. Napewno dasz radę.
Ważny jest jakiś pomysł, plan ogrodu, gdzie ścieżki, którędy się chodzi gdzie rabaty, trawnik i w pierwszej kolejności postawiłabym na drzewa, które tworzą konstrukcję ogrodu.
Pomyśl o sadzeniu roślin w grupach, nawet drzew. Ja akurat mam ogród pojedynczych egzemplarzy drzew
To ma być ogród nowoczesny, tradycyjny? Linie rabat proste, zaokrąglone?
____________________
Ogród na glinie
Stefka 16:56, 11 maj 2020

Dołączył: 11 maj 2020
Posty: 47
Witaj Malgosik Plan ogrodu niestety jest dla mnie najtrudniejszym tematem - dlatego postanowiłam zrobić "projekt" i przedyskutować z innymi ogrodniczkami i ogrodnikami wiem już niestety czym się kończy pójście na "żywioł" ;/ nasadzenia, które nie pasują do siebie i ciągłe wysadzanie i przesadzanie.

Generalnie stawiam na nowoczesny ogród - ale jednocześnie przytulny choć to trochę dziwnie brzmi Linie proste - raz wpisuje się to w założenia ogrodu nowoczesnego, dwa względy obsługi - po prostu łatwiej się kosi na prostych liniach
____________________
Trawy na okrągło....
Malgosik 21:30, 11 maj 2020


Dołączył: 06 sie 2012
Posty: 10477
No to gdzie rzut działki?
Zlecasz to komuś czy sama tutaj?
____________________
Ogród na glinie
Stefka 10:56, 12 maj 2020

Dołączył: 11 maj 2020
Posty: 47
Malgosik będę starała się sama Zobaczymy co z tego wyjdzie, na razie jestem mocno zmotywowanaWrzucam plan - nie wiem dlaczego nie załączył się do pierwszego postu
____________________
Trawy na okrągło....
Malgosik 21:46, 12 maj 2020


Dołączył: 06 sie 2012
Posty: 10477
Dom jest po prawej stronie?
A co na dole za trawnikiem?
Góra to północ?
Po lewej masz rząd tuj. Piękne tło dla roślin. Czemu nie chcesz tam rabaty?
Moim zdaniem takie proste rabaty trzeba projektować w rytmie.
Na część północną dokupiłabym jeszcze 2 klony Globosum, posadziła je w równych odległościach. Dokup jeszcze jeden biały Różanecznik i zgromadź je w jednym miejscu.
Rozplenice Hameln zasłonią Ci widok od strony trawnika. One są dość duże, rozłożyste, tak dużo sztuk tam chyba nie wejdzie.
Wrzucone w środek rabaty 3 kule bukszpanowy zgubią się w tłumie. Choć teraz widzę, że mają być widoczne od strony ścieżki. Wyeksponuje. Możesz wytyczyć dla nich placyk że żwirkiem, uzupełnić niskimi trawkami czy kwiatami, które ich nie zasłonią. Ostnica i lawendą mogą je zasłonić.
No i jaka jest szerokość rabat?
Klona w 1 sztuce można powtórzyć w okolicy bukszpanów.
Budleja to duży krzew. Zaburza rytm miskantów.
____________________
Ogród na glinie
Stefka 10:04, 14 maj 2020

Dołączył: 11 maj 2020
Posty: 47
Tak, dom jest po prawej stronie Góra to zachód, natomiast część ktorą teraz obsadzam to część południowa Nigdy nie pomyślałam o rabacie przed tujami myślę, że to ciekawa propozycja

Przed domem jest placyk ( nie widać na tym rzucie) do niego prowadzi ta ścieżka całość wysypana jest żwirem, tam też jest bukszpan - stąd myślałam o powtórzeniu bukszpanów.

Rabaty Malgisik dziś zmierzę
____________________
Trawy na okrągło....
Gardenarium 07:52, 23 maj 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Stefka, masz dwa swoje wątki, nie zamieszczaj pytań ze swoimi zdjęciami po różnych watkach, nie mamy takiego zwyczaju. Pytaj, ale nie rób relacji ze swojego ogrodu w wątkach innych osób

To Twoje wątki

https://www.ogrodowisko.pl/forum/search?utf8=%E2%9C%93&q=stefka&search_in=topics&commit=Szukaj

a to twoje posty

https://www.ogrodowisko.pl/forum/search?utf8=%E2%9C%93&q=Stefka&search_in=posts&commit=Szukaj

Który wątek ma zostać? Dwóch nie możesz mieć chyba że dotyczą dwóch różnych ogrodów
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Stefka 07:57, 23 maj 2020

Dołączył: 11 maj 2020
Posty: 47

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Ogród tworzę nowoczesny czyli wewnętrzna walka jak nie zostać kokoszką :)

Po zdjęciach widzę, że kokoszka ma molinie i trzcinniki, stąd tu wrzucam pytanie - może akurat zajrzy a może ktoś z Was będzie mógł w temacie pomóc przy ogrodzeniu chce posadzić molinie lub trzcinniki, ale nie wiem które lepiej się sprawdzą strona niby zachodnia, ale przez gesty płot popołudniu jest tam cień. Słońce jest od ok 10 do 17 ( od południowej strony ogrodu). Zależy mi aby przed kwitnieniem rośliny tworzyły zwarte, ładne kępy
____________________
Trawy na okrągło....
KasiaBawaria 07:57, 23 maj 2020


Dołączył: 19 mar 2012
Posty: 6443

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Ogród tworzę nowoczesny czyli wewnętrzna walka jak nie zostać kokoszką :)

Zdecydowanie trzcinniki- szybko startuja (molinie pozno), szybko tworza duze kepy i wystarcza im polcien. Moj jeden rosnie pieknie i sztywno w cieniu domu, nie ma wogole slonca, nie jest podlewany a nie sprawia wogole klopotow.
____________________
Zapraszam na kawe
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies