Gdzie jesteś » Forum » Nawadnianie » Prośba o sprawdzenie systemu nawadniania.

Pokaż wątki Pokaż posty

Prośba o sprawdzenie systemu nawadniania.

PiterSas 07:41, 29 lip 2020

Dołączył: 02 lut 2019
Posty: 327
mjoker napisał(a)
Hmm, faktycznie, masz racje. Troche zle popatrzylem w tabeli z przeplywami musze na nowo przeliczyc.
A wracajac do pompy, to jesli zaloze te wieksza, np mh1300 inox to bedzie cos nie tak? Np trzeba bedzie cisnienie redukowac itp?
A wylacznik cisnieniowy lepszy jest ten pc59 czy pc16? Bo nie wiem czym one sie roznia.

Nie przewymiarowywuj pompy. Najlepiej mieć naddatek 20%. Większa będzie się męczyła (za dużo wody będzie chciała wyrzucić w stosunku do zapotrzebowania).
Odnosnie wyłączników różnica jest w wielkości PC16 jest bardziej podłużny a PC59 prostokątny - bardziej ergonomiczny. Oba należy montować w pionie (czyli przepływ dół-góra, potem dopiero montujesz kolanko itp.).
Kiedyś się pytałeś o filtr dyskowy z redukcją ciśnienia poszukaj np. takiego na serwisie aukcyjnym "Rain Bird Filtr z reduktorem ciśnienia 2.8 bar"
mjoker 08:38, 29 lip 2020

Dołączył: 29 mar 2015
Posty: 14
Wielkie dzięki kolego @PiterSas. Dzięki Tobie coraz więcej wiem
Policzę dokładnie zapotrzebowanie zraszaczy na wodę i dobiorę pompę. Wolałbym aby wszystkie zraszacze na raz się włączały i podlewały np 15 min. Nie wiem jak głośno ta woda ze zraszaczy szumi, ale mogę mieć uciążliwych sąsiadów .
PiterSas 10:09, 29 lip 2020

Dołączył: 02 lut 2019
Posty: 327
mjoker napisał(a)
Wielkie dzięki kolego @PiterSas. Dzięki Tobie coraz więcej wiem
Policzę dokładnie zapotrzebowanie zraszaczy na wodę i dobiorę pompę. Wolałbym aby wszystkie zraszacze na raz się włączały i podlewały np 15 min. Nie wiem jak głośno ta woda ze zraszaczy szumi, ale mogę mieć uciążliwych sąsiadów .

Ze zraszaczy to jest taki szum jakby padał drobny deszczyk.
Gorzej hałasuje pompa.
mjoker 12:12, 29 lip 2020

Dołączył: 29 mar 2015
Posty: 14
Kolego @PiterSas , zblizam się chyba do ostatniej fazy pytań. Męczy mnie ten dobór pompy.
Policzyłem jak następuje (jak założenia projektu)

Czyli zapotrzebowanie na wodę z linią kroplującą w jednym czasie mam 48l/min z zapasem 30%.
Z charakterystyki pompy JY1000 wychodzi, że dla takiego zapotrzebowania pompa osiagnie max 2,5Bara, gdzie dla zraszacza MP3000 muszę zapewnić 3,8Bara dla zasięgu 8m. A gdzie spadki ciśnienia (pompa zasysana spod ziemi (1,5m) + 1,5m wysokości w budynku gospodarczym.

Jeśli rozbiję to na sekcje, gdzie największe zapotrzebowanie to prawie 20,8l/min (z zapasem 30%), to z charakterystyk wychodzi, ze pompa bedzie miala ok 4Bar. Wymagane minimum 3,8 w zraszaczu MP3000 a są 2szt w sekcji. Też może być mało odliczając spadki.

MH1300 z charakterystyk wychodzi, że przy zapotrzebowaniu 48l/min osiągnęłaby 4Bary, co też w sumie może być na styk z ciśnieniem w zraszaczu MP3000.
Odrzucając linie kroplującą potrzeba 35l/min, a tu pompa już da ok 4,5Bara, więc chyba wszystkie zraszacze w jednym czasie mogłyby działać, a linia kroplująca pożniej.
Gdyby jednak to nie wystarczało, to z podziałem na sekcje wyglądałoby to tak:
1sekcja zapotrzebowanie 20l/min --> ciśnienie pompy: 5Bar
2sekcja zapotrzebowanie 14l/min --> ciśnienie pompy: 5,4Bar
To max ciśnienia pompy z charakterystyki przy danym zapotrzebowaniu.

ehh, już głowa puchnie od tego wszystkiego

PiterSas 12:40, 29 lip 2020

Dołączył: 02 lut 2019
Posty: 327
mjoker napisał(a)
Kolego @PiterSas , zblizam się chyba do ostatniej fazy pytań. Męczy mnie ten dobór pompy.
Policzyłem jak następuje (jak założenia projektu)

Czyli zapotrzebowanie na wodę z linią kroplującą w jednym czasie mam 48l/min z zapasem 30%.
Z charakterystyki pompy JY1000 wychodzi, że dla takiego zapotrzebowania pompa osiagnie max 2,5Bara, gdzie dla zraszacza MP3000 muszę zapewnić 3,8Bara dla zasięgu 8m. A gdzie spadki ciśnienia (pompa zasysana spod ziemi (1,5m) + 1,5m wysokości w budynku gospodarczym.

Jeśli rozbiję to na sekcje, gdzie największe zapotrzebowanie to prawie 20,8l/min (z zapasem 30%), to z charakterystyk wychodzi, ze pompa bedzie miala ok 4Bar. Wymagane minimum 3,8 w zraszaczu MP3000 a są 2szt w sekcji. Też może być mało odliczając spadki.

MH1300 z charakterystyk wychodzi, że przy zapotrzebowaniu 48l/min osiągnęłaby 4Bary, co też w sumie może być na styk z ciśnieniem w zraszaczu MP3000.
Odrzucając linie kroplującą potrzeba 35l/min, a tu pompa już da ok 4,5Bara, więc chyba wszystkie zraszacze w jednym czasie mogłyby działać, a linia kroplująca pożniej.
Gdyby jednak to nie wystarczało, to z podziałem na sekcje wyglądałoby to tak:
1sekcja zapotrzebowanie 20l/min --> ciśnienie pompy: 5Bar
2sekcja zapotrzebowanie 14l/min --> ciśnienie pompy: 5,4Bar
To max ciśnienia pompy z charakterystyki przy danym zapotrzebowaniu.

ehh, już głowa puchnie od tego wszystkiego



Może wróćmy do jednej podstawowej kwestii:
Nie możesz podłączyć linii kroplującej do sekcji ze zraszaczami!
Przeważnie na 1 m długości linii masz 3 kroplowniki o wydatku ok. 2.3l/min każdy, czyli ok. 7 l/min z metra linii x długość linii daje Ci to wydatek linii nawadniającej - więc sprawdź wyliczenia. Linia powinna działać ok. 30-40 min. aby dobrze podlać teren. Czyli jak widzisz linia ze zraszaczami będzie pracowała krócej i dlatego nie wolno tych systemów łączyć ze sobą.
Co do pompy 27 l zapotrzebowania na wszystkie zraszacze jest OK. 1 sekcja, 2 linia kroplująca. Dokupujesz dwa elektrozawory po ok. 80 zł studzienke za 60 zł 1sterownik na 4 sekcje (jakbys chciał później rozbudowac system) - ok. 300 zł. I dalej to już idzie jak z płatka....
mjoker 13:35, 29 lip 2020

Dołączył: 29 mar 2015
Posty: 14
no tak, tu może od razu się nie zrozumieliśmy.
Od początku w założeniach są 3 sekcje:
1 - zraszacze,
2 - zraszacze,
3 - linia kroplujaca.
Reszta to już tylko sterowanie elektrozaworami - nr1 i nr2 z uwagi na upierdliwość sąsiadów załączane np o 6rano na 15min. Czyli w ciągu 15 min mam trawę podlaną.
Elektrozawór linii kroplującej dowolnie, ale na inny czas cyklu.

Bardziej mi chodzi o to, by pompa wytworzyła odpowiednie ciśnienie na dane zapotrzebowanie wody.

Co do zapotrzebowania linii kroplującej, to nie jest to 2,3l/h z jednego kroplownika?
Jesli tak, to wychodzi jakies 7l/h z 1m x 70m (niech bedzie nawet 100m) = 700l/h /60min = 11,6l/min
PiterSas 14:33, 29 lip 2020

Dołączył: 02 lut 2019
Posty: 327
mjoker napisał(a)
no tak, tu może od razu się nie zrozumieliśmy.
Od początku w założeniach są 3 sekcje:
1 - zraszacze,
2 - zraszacze,
3 - linia kroplujaca.
Reszta to już tylko sterowanie elektrozaworami - nr1 i nr2 z uwagi na upierdliwość sąsiadów załączane np o 6rano na 15min. Czyli w ciągu 15 min mam trawę podlaną.
Elektrozawór linii kroplującej dowolnie, ale na inny czas cyklu.

Bardziej mi chodzi o to, by pompa wytworzyła odpowiednie ciśnienie na dane zapotrzebowanie wody.

Pompa wytwarza ok.5 bar czyli jak straci ok. 1-1,5 bar "to świat i ludzie …"
mjoker napisał(a)

Co do zapotrzebowania linii kroplującej, to nie jest to 2,3l/h z jednego kroplownika?
Jesli tak, to wychodzi jakies 7l/h z 1m x 70m (niech bedzie nawet 100m) = 700l/h /60min = 11,6l/min

tak, dobrze wyliczyłeś, mój błąd
Pozdrawiam
mjoker 21:39, 29 lip 2020

Dołączył: 29 mar 2015
Posty: 14
PiterSas napisał(a)

Pompa wytwarza ok.5 bar czyli jak straci ok. 1-1,5 bar "to świat i ludzie …"


Ale to piszesz o JY1000? Te 5Bar to ma maksymalnie przy zerowym poborze wody. Przy odpaleniu moich 2 sekcji na raz, gdzie minimum to 27l/ min to pompa jy1000 da juz tylko maksymalnie 3,5Bara, a 4szt zraszaczy mp3000 potrzebuja 3.8Bara by mieć zasięg 8m. I tu pompa jy1000 juz chyba nie wydoli.
MH1300 przy poborze 27l/min da te 5Bar. I wlasnie tu sie nie boję o zapas wydajnosci pompy.
Dlatego bardziej sklaniam sie ku mh1300.
Nie wiem czy dobrze rozumuje...
PiterSas 22:15, 29 lip 2020

Dołączył: 02 lut 2019
Posty: 327
mjoker napisał(a)


Ale to piszesz o JY1000? Te 5Bar to ma maksymalnie przy zerowym poborze wody.

Nie prawda. Pompa ma max podnoszenie do 50 m co się równa 5 bar. U Ciebie pompa będzie podnosiła max na 1,5 m, bo przeciez nie będzie pompowała ze studni z jakiejś głębokości tylko prawie z poziomu -1,5m , czyli masz wydajność pompy prawie 55 l/min.
Do tego dolicz straty na kolanka, trójniki, filtry to spadek ok. 1-1,5 Bar.
Twoje wyliczenie dla 27l/min to by było OK, jeśli pompa ciągnęłaby wodę z głębokości ok. 30 m!

mjoker napisał(a)

Przy odpaleniu moich 2 sekcji na raz, gdzie minimum to 27l/ min to pompa jy1000 da juz tylko maksymalnie 3,5Bara, a 4szt zraszaczy mp3000 potrzebuja 3.8Bara by mieć zasięg 8m. I tu pompa jy1000 juz chyba nie wydoli.
MH1300 przy poborze 27l/min da te 5Bar. I wlasnie tu sie nie boję o zapas wydajnosci pompy.
Dlatego bardziej sklaniam sie ku mh1300.
Nie wiem czy dobrze rozumuje...

Pamiętaj że wydajność pompy spada z głębokością "wydobycia" wody oraz jej wydatkami na poszczególnych sekcjach.
Mam nadzieję że wyjaśniłem....
mjoker 22:42, 29 lip 2020

Dołączył: 29 mar 2015
Posty: 14
PiterSas napisał(a)

Nie prawda. Pompa ma max podnoszenie do 50 m co się równa 5 bar. U Ciebie pompa będzie podnosiła max na 1,5 m, bo przeciez nie będzie pompowała ze studni z jakiejś głębokości tylko prawie z poziomu -1,5m , czyli masz wydajność pompy prawie 55 l/min.
Do tego dolicz straty na kolanka, trójniki, filtry to spadek ok. 1-1,5 Bar.
Twoje wyliczenie dla 27l/min to by było OK, jeśli pompa ciągnęłaby wodę z głębokości ok. 30 m!


Pamiętaj że wydajność pompy spada z głębokością "wydobycia" wody oraz jej wydatkami na poszczególnych sekcjach.
Mam nadzieję że wyjaśniłem....


No ja zgodze sie z Toba, ze to jest wysokosc podnoszenia. Ale wysokosc podnoszenia scisle powiazana jest z wydajnoscia. Im wyzsza wydajnosc l/min tym wysokosc podnoszenia mniejsza, czyli jak piszesz 55l/min to max 15m wysokosci podnoszenia, a 15m podnoszenia to jakies 1,5Bara.

Trafilem na filmik na YouTube z pompa jy1000, gdzie nie dala rady na 4 zraszacze statyczne 360stopni. Dala rade tylko zasilis 2 zraszacze.
https://youtu.be/oxj0vYu412w
3minuta 28sek.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies