Gdzie jesteś » Forum » Nawadnianie » Prośba o sprawdzenie systemu nawadniania.

Pokaż wątki Pokaż posty

Prośba o sprawdzenie systemu nawadniania.

mjoker 13:31, 18 lip 2020

Dołączył: 29 mar 2015
Posty: 14
Witajcie. Przymierzam się do zrobienia nawadniania ogrodu.
Pewna firma zrobiła mi projekt, ale chciałbym jeszcze zasięgnąć Waszej opinii.
Na załączonym rysunku jest ogród w skali: 1cm (2kratki)=1m.
Zaproponowano mi zraszacze z dyszami MP rotator - 6szt podzielonych na 2 sekcje + sekcja z linia kroplującą.
Zaproponowana pompa to zanurzalny automat Malec Comfort 1200 o wydajnosci max 100l/min i wys. podnoszenia 40m.
Czy ktoś w ogóle wypowie się na temat takiej pompy? może są lepsze?
Może pompa + zbiornik hydroforowy itp będzie lepszym rozwiązaniem?
Czy w układach nawadniania należy stosować jakieś reduktory ciśnienia?

Nie znam się na tematyce nawadniania, ale z tego rysunku wynika, że 2szt zraszaczy musi mieć zasięg prawie 9m, a z katalogów zraszaczy MP rotator wynika, że musi mieć zasilanie na poziomie 3,5Bar, gdzie pozostałe zraszacze mające mniejszy zasięg ciśnienie ok 2 Bar.
Czy może lepszą opcją jest dodanie kolejnego zraszacza, by np obsłużyły nie 9m, a po 4,5m każdy?

Czy takie coś w ogóle będzie działać?

Nadmienię, że zbiornik 2m3 będzie pod ziemią przy budynku gospodarczym pod kostką brukową pod basen.

PiterSas 08:10, 20 lip 2020

Dołączył: 02 lut 2019
Posty: 327
mjoker napisał(a)
Witajcie. Przymierzam się do zrobienia nawadniania ogrodu.
Pewna firma zrobiła mi projekt, ale chciałbym jeszcze zasięgnąć Waszej opinii.
Na załączonym rysunku jest ogród w skali: 1cm (2kratki)=1m.
Zaproponowano mi zraszacze z dyszami MP rotator - 6szt podzielonych na 2 sekcje + sekcja z linia kroplującą.
Zaproponowana pompa to zanurzalny automat Malec Comfort 1200 o wydajnosci max 100l/min i wys. podnoszenia 40m.
Czy ktoś w ogóle wypowie się na temat takiej pompy? może są lepsze?
Może pompa + zbiornik hydroforowy itp będzie lepszym rozwiązaniem?
Czy w układach nawadniania należy stosować jakieś reduktory ciśnienia?

Nie znam się na tematyce nawadniania, ale z tego rysunku wynika, że 2szt zraszaczy musi mieć zasięg prawie 9m, a z katalogów zraszaczy MP rotator wynika, że musi mieć zasilanie na poziomie 3,5Bar, gdzie pozostałe zraszacze mające mniejszy zasięg ciśnienie ok 2 Bar.
Czy może lepszą opcją jest dodanie kolejnego zraszacza, by np obsłużyły nie 9m, a po 4,5m każdy?

Czy takie coś w ogóle będzie działać?

Nadmienię, że zbiornik 2m3 będzie pod ziemią przy budynku gospodarczym pod kostką brukową pod basen.


Hej.
projekt moim zdaniem jest skopany.
I zasada jest taka aby zraszacze w 50% nachodziły na siebie. Na tym projekcie nachodzą max 20%.
Po drugie linie nawadniania powinny mieć podobny wydatek wody np. jak 1 linia ma wydatek 70 l na 3 zraszaczach to 2 linia powinna mieć podobny wydatek np. na 5 zraszaczach - taka zasada powoduje bezawaryjna pracę pompy.

Ja proponuję Ci byś wziął cyrkiel i jak masz mieć dysze MP rotator to zobacz jekie poszczególne dysze maja zasięgi, tak ustaw cyrkiel i zacznij robic projekt od rogów terenów pod nawadnianie potem jeśli zasięgi się nie pokrywają w 50 % dostawiasz zraszacz w środek i tak dalej...…
Narysuj i wklej zobaczę jak to będzie wyglądało.
Potem będziemy liczyli wydatki wody dla poszczególnych linii nawadniania .....
HydroVep21 13:11, 21 lip 2020

Dołączył: 21 lip 2020
Posty: 1
PiterSas słusznie zauważył, że zraszacze powinny nachodzić na siebie!
____________________
Szukasz nawadniania kropelkowego? Zapraszam, wystawiam faktury VAT!
mjoker 20:41, 23 lip 2020

Dołączył: 29 mar 2015
Posty: 14
Kolego @PiterSas i @HydroVep21, tamtej firmie podziękowałem. Inna zaproponowała mi coś takiego jak na rysunku.

Powiedzcie mi czy teraz będzie OK.
Dysze MP Rotator
4szt MP3000 90-210
2szt MP1000 90-210
2szt MP2000 90-210
3szt MP800 90-210
1szt MP200 210-270
Zraszacze na 2 sekcjach + 1 sekcja linia kroplująca.

Kolejne pytania:
1/ Co jest lepsze. Trójniki na rure PE, czy obejmy siodłowe?
2/ Które elektrozawory są lepsze, Rainbird czy Hunter PGV?
3/ czy lepsza jest pompa automatyczna zatapialna (do zbiornika deszczówki) czy może lepiej zrobić z osobnych elementów typu: wyłącznik ciśnieniowy, zbiornik hydroforowy, reduktor itp. Możliwość założenia osprzętu jest w pomieszczeniu gospodarczym.
4/ Czy ciśnienie w instalacji należy jakoś redukować za pomocą reduktora? Czy może w zraszaczach jest regulacja zasięgu, a w instalacji może być nawet 3-4Bary - max ciśnienie z pompy.

Jaką pompę w ogóle byście polecili? Poprzednia firma polecała jakąś Malec 1200 Comfort automat która ma max 4Bar i max 100L/min.
PiterSas 07:41, 24 lip 2020

Dołączył: 02 lut 2019
Posty: 327
mjoker napisał(a)
Kolego @PiterSas i @HydroVep21, tamtej firmie podziękowałem. Inna zaproponowała mi coś takiego jak na rysunku.

Powiedzcie mi czy teraz będzie OK.
Dysze MP Rotator
4szt MP3000 90-210
2szt MP1000 90-210
2szt MP2000 90-210
3szt MP800 90-210
1szt MP200 210-270
Zraszacze na 2 sekcjach + 1 sekcja linia kroplująca.

Wstaw jakiś rysunek bo z ilości zraszaczy nic nie wynika
mjoker napisał(a)


Kolejne pytania:
1/ Co jest lepsze. Trójniki na rure PE, czy obejmy siodłowe?

ja stosuję trójniki
mjoker napisał(a)

2/ Które elektrozawory są lepsze, Rainbird czy Hunter PGV?

nie ma najmniejszego znaczenia, obie firmy są dobre
mjoker napisał(a)

3/ czy lepsza jest pompa automatyczna zatapialna (do zbiornika deszczówki) czy może lepiej zrobić z osobnych elementów typu: wyłącznik ciśnieniowy, zbiornik hydroforowy, reduktor itp. Możliwość założenia osprzętu jest w pomieszczeniu gospodarczym.

ja nigdy nie stosowałem pompy zatapialnej - poczytaj o nich. Jeśli jednak chcesz ja zastosować to sama pompa zatapialna bez wyłącznika ciśnieniowego nie sprawdzi się, jak masz miejsce dajesz pompę hydroforową ze zbiornikiem itp. - ja przeważnie z braku miejsca w studni stosuję pompę głębinową, lub pompę hydroforową plus wyłącznik ciśnieniowy pompy PC16, lub PC59 i do tego jeszcze wyłącznik czasowy prądu.
mjoker napisał(a)

4/ Czy ciśnienie w instalacji należy jakoś redukować za pomocą reduktora? Czy może w zraszaczach jest regulacja zasięgu, a w instalacji może być nawet 3-4Bary - max ciśnienie z pompy.

za duże będziesz miał straty na zraszaczach aby to ciśnienie jeszcze redukować, jedynie na linii kroplującej dajesz flirt dyskowy z redukcją ciśnienia do max 2 bar.
mjoker napisał(a)

Jaką pompę w ogóle byście polecili? Poprzednia firma polecała jakąś Malec 1200 Comfort automat która ma max 4Bar i max 100L/min.

Nie napisałeś skąd będziesz miał wodę, czy ze studni czy z oczka wodnego? Ja napisałem Ci wyżej jakich rodzajów pomp używam.
Pozdrawiam
mjoker 08:58, 24 lip 2020

Dołączył: 29 mar 2015
Posty: 14
@PiterSas coś mi się zdjęcie nie dolączylo.
Woda, jak w pierwszym poscie, ze zbiornika 2m3 pod ziemią, taki jak na zdjeciu.
A w jakim celu stosujesz wyłącznik czasowy do pompy? PompA nie steruje sterownik nawadniania?
PiterSas 13:50, 24 lip 2020

Dołączył: 02 lut 2019
Posty: 327
mjoker napisał(a)
@PiterSas coś mi się zdjęcie nie dolączylo.
Woda, jak w pierwszym poscie, ze zbiornika 2m3 pod ziemią, taki jak na zdjeciu.
A w jakim celu stosujesz wyłącznik czasowy do pompy? PompA nie steruje sterownik nawadniania?

Projekt o niebo lepszy. teoretycznie masz max zapotrzebowanie na wodę 128,6 l/min.
pewnie ono dzieli się na dwie sekcje. Przy podlewaniu maksymalnym ok. 15 min zuzycie wyjdzie ok. 1 m3 na sekcję. Czyli dobór pompy o wydajności nie wiekszej niż 70-80l/min.(trzeba załozyc ze będa straty ciśnienia i wydajności..).
Odnosnie pompy to przy głębinówce, po jej podłączeniu do prądu, cały czas ona pracuje, przy zastosowaniu wyłącznika cisnieniowego (pompa jest podłączona do niego a on do prądu) to on steruje pracą pompy - po jego otwarciu nastepuje uruchomienie pompy. Przy hydroforowej jest identycznie, czyli musi miec wyłącznik cisnieniowy aby zatrzymac pracę pompy.
Co do zastosowania włącznika elektrycznego to ja go stosuje (tylko przy głębinówce bez hydroforu)ze względu na spadki ciśnienia w sieci wodociągowej, po prostu po 20 min. następuje spadek cisnienia i załączenie pompy.
Sterownik steruje pracą elektrozaworów nie pompy.
mjoker 15:40, 24 lip 2020

Dołączył: 29 mar 2015
Posty: 14
kolego @PiterSas więc z tą firmą będę kontynuował rozmowy.
Pozwoliłem sobie sprawdzić zapotrzebowania na wodę, bo wydało mi się coś dużo. Mnie wychodzi 31,84l/min czyli 477l/15min na wszystkie 12 zraszaczy. Chyba, że coś mylę i źle liczę. Dane wziąłem z katalogu dysz Huntera i brałem pod uwagę max wartości dla danej dyszy.


Ta "nowa" firma twierdzi, że pompa omnigena JY1000 wystarczyłaby na taką ilość zraszaczy, zwłaszcza, że są podzielone na 2 sekcje (choć chyba wolałbym aby załączały się w tym samym czasie by calkowity czas podlewania wynosił te 15min).
W takim wypadku musiała by być to wydajniejsza pompa.
Z tego co patrzę w katalogach np Omnigena MH1300 która ma max55m podnoszenia i max przeplyw 100l a przy 4Barach ma ok 50l/min. Choć z drugiej strony może być za duża.

Zakładając, że byłaby to pompa MH1300 + wyłącznik automatyczny PC-16 lub PC-59 (nie wiem który lepszy), to jak ma się to w stosunku do linii kroplującej? Pompa nie będzie się co chwilke włączała i wyłączała? Nie będzie potrzebny zbiornik hydroforowy, gdzie byłby "zapas" ciśnienia?
Powiedz mi jeszcze kolego w którym miejscu zakłada się ten filtr piaskowy z redukcją ciśnienia na linię kroplującą i jak to wygląda? Filtr piaskowy znalazlem, ale reduktor ciśnienia to już nie bardzo.

I teraz pojawiło mi się kolejne pytanie. Czy lepsza pompa głębinowa, czy może powierzchniowa, a w zbiorniku tylko wąż ssący z filtrem i zaworem zwrotnym?

EDIT:
Tak patrzę na zdjęcia pomp głębinowych, to czy ona czasem nie mają otworu, gdzie czerpią wodę w górnej części? W przypadku zbiornika to opróżniałaby go tylko np do polowy.
PiterSas 07:38, 28 lip 2020

Dołączył: 02 lut 2019
Posty: 327
mjoker napisał(a)
kolego @PiterSas więc z tą firmą będę kontynuował rozmowy.
Pozwoliłem sobie sprawdzić zapotrzebowania na wodę, bo wydało mi się coś dużo. Mnie wychodzi 31,84l/min czyli 477l/15min na wszystkie 12 zraszaczy. Chyba, że coś mylę i źle liczę. Dane wziąłem z katalogu dysz Huntera i brałem pod uwagę max wartości dla danej dyszy.


Ta "nowa" firma twierdzi, że pompa omnigena JY1000 wystarczyłaby na taką ilość zraszaczy, zwłaszcza, że są podzielone na 2 sekcje (choć chyba wolałbym aby załączały się w tym samym czasie by calkowity czas podlewania wynosił te 15min).
W takim wypadku musiała by być to wydajniejsza pompa.
Z tego co patrzę w katalogach np Omnigena MH1300 która ma max55m podnoszenia i max przeplyw 100l a przy 4Barach ma ok 50l/min. Choć z drugiej strony może być za duża.

Zakładając, że byłaby to pompa MH1300 + wyłącznik automatyczny PC-16 lub PC-59 (nie wiem który lepszy), to jak ma się to w stosunku do linii kroplującej? Pompa nie będzie się co chwilke włączała i wyłączała? Nie będzie potrzebny zbiornik hydroforowy, gdzie byłby "zapas" ciśnienia?
Powiedz mi jeszcze kolego w którym miejscu zakłada się ten filtr piaskowy z redukcją ciśnienia na linię kroplującą i jak to wygląda? Filtr piaskowy znalazlem, ale reduktor ciśnienia to już nie bardzo.

I teraz pojawiło mi się kolejne pytanie. Czy lepsza pompa głębinowa, czy może powierzchniowa, a w zbiorniku tylko wąż ssący z filtrem i zaworem zwrotnym?

EDIT:
Tak patrzę na zdjęcia pomp głębinowych, to czy ona czasem nie mają otworu, gdzie czerpią wodę w górnej części? W przypadku zbiornika to opróżniałaby go tylko np do polowy.


MProtator przy 90 st. ma wydatek 3.8 przy 210 st. ma 9,37 l/min. Zawsze jak liczę to dla maxa dla danego zraszacza.....
ODnośnie pompy ona ma wydajność 60 l/min. jeśli Twoje zapotrzebowanie wynosi 32 litry ta pompa jest wystarczająca.
Tu zamieszczam zdjęcie jak najlepiej taki zestaw zestroić (tu niestety masz z hydroforem) zdjęcie nie moje, a ze sklepu "hypo".
mjoker 22:06, 28 lip 2020

Dołączył: 29 mar 2015
Posty: 14
Hmm, faktycznie, masz racje. Troche zle popatrzylem w tabeli z przeplywami musze na nowo przeliczyc.
A wracajac do pompy, to jesli zaloze te wieksza, np mh1300 inox to bedzie cos nie tak? Np trzeba bedzie cisnienie redukowac itp?
A wylacznik cisnieniowy lepszy jest ten pc59 czy pc16? Bo nie wiem czym one sie roznia.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies