Gdzie jesteś » Forum » Nawadnianie » Nawadnianie na dużym nachyleniu

Pokaż wątki Pokaż posty

Nawadnianie na dużym nachyleniu

BartekK 10:11, 30 lip 2020

Dołączył: 30 lip 2020
Posty: 2
Dzień dobry.
Powoli przerabiamy zwykły trawnik na ogródek . Roślinki w większości już posadzone - teraz czas na ułożenie nawadniania. I tutaj proszę o poradę ludzi bardziej doświadczonych a może nawet ktoś robił coś takiego na znacznej różnicy poziomów.

Linię główną planuję zrobić na rurze 25 i do tego kilka stref na elektrozaworach. Ile? to chyba mi dopiero wyjdzie w trakcie bo zasilanie mam grawitacyjne ze zbiorników 1000l położonych najwyżej. Stąd warzywniak u góry będzie miał mniejsze ciśnienie a róże i trawy na dole mają już dość konkretne. Na razie sprawdzane tylko wężem ogrodowym do doraźnego podlewania. Plan jest taki że przy zakładaniu głównej linii sprawdzę to na manometrze. Linia idzie pod folią, na to kamyki więc mam pewną swobodę.

1. Rośliny mam posadzone w odległościach pomiędzy 70 a 90 cm. Co lepiej dać pomiędzy linię kroplującą czy rurę i kroplowniki? Jeśli rurę to 20 czy 16? Wyjścia z elektrozaworów mają 25 więc i tak muszę robić redukcję. Czy taka kolejność (taka myśl na szybko): elektrozawór - linia 20 rozprowadzająca - rura 16/linia kroplująca?

2. Jest trawiasty kącik dla żony. Tam mam rośliny gęściej i planuję linię kroplującą. Dać ją z góry na dół czy w poprzek stoku? Dokładać drugie zasilanie na końcu dla wyrównania ciśnienia?

3. To co w 1. punkcie też wpinać do linii zasilającej w pętlę czy pozostawić swobodne zakończenia? Chodzi mi głównie o wyrównanie i utrzymanie ciśnienia.

Z góry dziękuję za pomoc. U mnie nigdy nie ma prostych tematów ;P






Gardenarium 20:53, 30 lip 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Skarpa + plastik na niej (a feeeee!) = susza i zgnilizna. wywal to dziadostwo.
W poprzek czy nie w poprzek nic nie da jak spłynie po plastiku.

Kładziesz w poprzek żeby woda lepiej nawodniła, ale z tym to ja nie widzę żadnej możliwości nawodnienia czegokolwiek.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
BartekK 08:39, 31 lip 2020

Dołączył: 30 lip 2020
Posty: 2
W moim poście jest napisane że linia pójdzie pod folią...
Przy takich rozstawach roślin lepiej linia kroplująca czy rura z kroplownikami?
Gardenarium 08:15, 06 sie 2020


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
To nie jest "zwykły ogródek" - to wadliwy ogródek. Folię usuń, nic dobrego dla roślin z tego nie będzie.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies