Gdzie jesteś » Forum » Woda w ogrodzie » Staw z częścią kąpielową

Pokaż wątki Pokaż posty

Staw z częścią kąpielową

_Anna_ 14:56, 17 lut 2021


Dołączył: 01 sty 2021
Posty: 43
Jesteśmy w trakcie finalizowania umowy kupna działki ze stawem. Ma okolo 800m2. Wymaga trochę pracy, jest mocno zarośnięty ale poprzedni właściciele przez wiele lat korzystali z niego rekreacyjnie, woda podobno zawsze była czysta i poziom nawet przy dużych suszach nie opadał mocno. Zależy nam na stworzeniu części kąpielowej. Chcemy nieco wyprofilować dno z jednej strony/zrobić lagodbne zejscie do stawu na głębokość max 120-150 cm, brzeg i dno tej częsci wysypać drobnymi kamieniami, część kąpielową obsadzić dookoła roślinami, które wykorzystuje się do oczyszczania wody w stawach kąpielowych. Czesc kąpielowa bylaby nieduża, około 10% powierzchni calego zbiornika. Pozostała część stawu będzie głębsza ok 2 -2,5 metra, zachowana w naturalnym klimacie.

Czy ma ktoś takie rozwiązanie u siebie? Myślicie, że to zadziała?
____________________
Ogród w trakcie tworzenia
Gardenarium 13:07, 18 lut 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
My mamy staw kąpielowy oczyszczany naturalnie, ale budowany i izolowany, nie na bazie dzikiego jak u was w końcu zbiornika.



Wydzielanie sztuczne strefy kąpielowej w naturalnym stawie dla mnie niezrozumiałe i czy zamierzacie wykładać brzegi, żeby nie chodzić po błocie?
Zróbcie plażę z piasku, wysypcie wejście do wody na ile się da i tyle.
Zróbcie pomost aby wchodzić do wody wygodnie.

Po prostu traktujcie to jako staw naturalny, wyczyśćcie co się da, aby było przyjemnie wejść do tej wody a nie po błotnistej mazi

Przystosujcie go aby nadawał się do kąpieli, obsadźcie brzegi, tam gdzie będzie się pływało, nie sadźcie grzybieni.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 13:12, 18 lut 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Zbudowaliśmy taki staw z pomostem, jest w całości wykładany EPDM-em - pływa się łódką i kąpie jak w normalnym jeziorze




Nikt tutaj nie kombinował z wydzielaniem strefy kąpielowej i jej obsadzaniem. Staw jest obsadzony jak w naturze po brzegu, a dodatkowo ma płynącą rzekę 60m, która również pełni funkcję oczyszczającą.

Tutaj rzeka wpływa do jeziora


A tu początek rzeki



____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
_Anna_ 19:44, 18 lut 2021


Dołączył: 01 sty 2021
Posty: 43
Piękny staw! Dzięki za wskazówki. Lekko wyprofilujemy brzeg z jednej strony, zrobimy łagodne zejście zeby nie bylo naglego uskoku i wysypiemy piaskiem mini plażę i kawałek dna. Chcemy żeby było bezpiecznie dla dzieciaków.

Dlaczego nie sadzić grzybieni? Co z kolei warto posadzić?
____________________
Ogród w trakcie tworzenia
Gardenarium 17:35, 20 lut 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Sadzić grzybienie! ale nie w przestrzeni, gdzie będzie się pływać, sadzić dalej, na widoku z pomostu czy plaży, ale nie na drodze zejścia do wody - o to mi chodziło, a nie żeby w ogóle nie sadzić pokaż jakieś zdjęcia i gdzie planujecie zejście.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
_Anna_ 21:45, 20 lut 2021


Dołączył: 01 sty 2021
Posty: 43
Bylismy tam dopiero dwa razy i to jeszcze ostatnio gdy śnieg był po kolana ledwo co umowa kupna podpisana a ja już snuję plany. działka nie jest duża bo nieco ponad 3000 m. Trzeba działać od zera. Przez ostarnie pare ładnych lat to była łąka. Późnym latem/jesienia zabieramy się za oczyszczanie stawu i ewentualnie kształtowanie terenu. Dalej jakieś ogrodzenie i dużo nasadzen drzew od strony pola. To ma być typowo rekreacyjna działka w lekko dzikim, trawiastym/preriowym klimacie. Tak żeby przyjechać na ognisko, posiedzieć nad wodą. Na pewno część będzie rozszerzeniem mojego ogrodu warzywneg. Brakuje mi miejsca na dynie chcemy tez mieć tam kilka drzew owocowych.

____________________
Ogród w trakcie tworzenia
Gardenarium 12:27, 23 lut 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Dyniom załóżcie kompost, one są żarłoczne więc będę rosły. Kompost ze skoszonej trawy, suchych badyli, chwastów, pokrzyw, odpadków z warzyw. Warzywa uprawiajcie w skrzyniach.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Sylvi 17:35, 20 cze 2021


Dołączył: 02 lip 2012
Posty: 16
Witam serdecznie.
Właśnie dokonujemy zakupu "działeczki" o pow. 7 tys.m2. Podpinam się do tematu ponieważ chcemy tam zrobić staw. I właśnie tego dotyczy moje pytanie. Czy na działce gdzie głębokość torfu wynosi 9 m istnieje możliwość stworzenia stawu naturalnego czy konieczne i w ogóle możliwe przy tym gruncie i wysokim poziomie wod gruntowych jest wykonanie stawu kąpielowego?
____________________
Gardenarium 20:35, 20 cze 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
I taki można wykonać i taki, tylko koszty będą wyższe , bo muszą pracować pompy stale i wypompowywać wodę. Jeśli staw będzie kąpielowy wyściełany (izolowany), trzeba dokopać się do warstwy nośnej (nie na torfie bo torf się ugnie).. Muszą gyć jakieś łupy itp. żeby było na czym się oprzeć. Pytanie:

Czy warto ponosić takie koszty upierając się, że staw musi być?

Szukać części działki z glebą bardziej nośną, żeby nie była luźna, a wytrzymała obciążenie stawu. Bez znajomości szczegółów nie sposób doradzić.

Pytanie zadane trochę niejasno. Przeczytaj je, czy można na nie odpowiedzieć /

Jaki staw chcesz mieć??? Naturalny, wykopany niczym nie wyściełąny?
Naturalny kąpielowy izolowany ze strefą hydrobotaniczną i komorą filtracyjną

inny?
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Sylvi 20:11, 21 cze 2021


Dołączył: 02 lip 2012
Posty: 16
No i właśnie... Wiem, że chcę staw i tyle wiemPani geolog uprzedziła mnie,że w zwykłym może być czarna woda od torfu. Jeżeli nie będzie możliwości zrobienia zwykłego to będzie izolowany. Niestety całe 7 tys prawdopodobnie jest na torfie, dom będzie musiał być na palach, ale działka piękna. A widoki....
____________________
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies