Gdzie jesteś » Forum » Ekologiczna uprawa ogrodu » Własne rozsady - produkcja w szklarni / tunelu foliowym

Pokaż wątki Pokaż posty

Własne rozsady - produkcja w szklarni / tunelu foliowym

popcorn 15:52, 22 lut 2021


Dołączył: 05 sie 2011
Posty: 33171
Witajcie!

nie znalazłam rad na powyższy temat, ktoś podzieli się jak wcześnie można zaczynać?

Mam namiot foliowy pierwszy raz w życiu, obawiam się potężnych różnic między temperaturą w dzien i w nocy - noca koło zera, w dzień ponad 20 przy pełnym lutowym słońcu i otwartych drzwiach i oknach...

wysiałam groszek, sałatę, musztardowca, cebule, por, wysieję jeszcze kapustowate, iech się dzieje wola nieba?
____________________
Mój nowy ogródek
LukaszS 15:40, 07 mar 2021

Dołączył: 09 mar 2018
Posty: 12
Szklarni jeszcze się nie dorobiłem, ale mam kilka tuneli foliowych (a w zasadzie tunelików). Jeden stały oraz 3 tymczasowe (demontowane po ok. 15 maja).




Trzymam w nich rozsady. Zaczynam od bobu, groszku, sałat, kapusty, kalarepy, później dochodzą zioła, pomidory, papryki, bakłażany i często dyniowate.

Bób, groszek, sałaty, kapusty, kalarepy cały czas są w tunelu, nawet wtedy gdy temperatura spada do kilku stopni poniżej zera (np. dwie ostatnie nocki). Nic z rozsadami się nie dzieje.




Ciepłolubne rozsady (pomidory, papryki, bakłażany) wracają na nockę do garażu tylko wtedy, gdy prognozowana temperatura ma być niższa, niż +5C. Przygotowane w ten sposób rozsady są bardzo silne/krępe - nie są wybujałe.

Obecnie w tunelu mam kalarepy, wczesną kapustę, jarmuż, groszek, bób, koper, por i cały zestaw sałat. Bezpośrednio po wysianiu paletki/doniczki wylądowały w tunelu. Warzywa były wysiane 20.02.2021. i w zasadzie już wykiełkowały (np. sałaty, kapusty, kalarepy) lub są w trakcie (bób, groszek - widać, że wypuściły już kiełki - nasiona są wypychane na zewnątrz).

W tunelu przez zimę trzymałem sadzonki ziół: oregano, tymianku i lubczyku - niebawem zabieram się za zbudowanie dwóch (ostatnich z całego zestawu) podniesionych grządek z cegieł, a wspomniane rosliny rosły w miejscu, w którym niebawem zaczną się prace budowlane.

popcorn 08:16, 08 mar 2021


Dołączył: 05 sie 2011
Posty: 33171
Łukasz dzięki za info

Ja eksperymentalnie też mam tam trochę zielska już

https://www.ogrodowisko.pl/uploads/p/217/2174768/original.jpg

https://www.ogrodowisko.pl/uploads/p/217/2174769/original.jpg

https://www.ogrodowisko.pl/uploads/p/217/2174771/original.jpg

____________________
Mój nowy ogródek
AgaCzek 11:43, 24 mar 2021


Dołączył: 08 lis 2016
Posty: 594
Ja osobiście masz mała szklarenke z poliwęglanu ale rozsady produkuje w domu. W zeszłych latach na parapecie a w tym w rozsadniku i właśnie kupiłam specjalna lampkę doświetlającą.


W szklarni natomiast mam posiana sałatę i rzodkiewki - innych niecsadze bo potem przeszkadzałyby mi jak nadchodzi czas na pomidory.

Jeśli chodzi o potencjalne mrozy - szczególnie te, które mogą wystąpić jak już pomidory są posadzone to na nic stosuję dogrzewanie szklarni zniczami - kupuję takie zalewane woskiem bo wtedy i szkło i pokrywka grzeje, te z wkładami są bez sensu, bo tylko pokrywka się nagrzewa.
____________________
Agata i Ogród z fortepianem i Wizytówka
popcorn 07:56, 14 maj 2021


Dołączył: 05 sie 2011
Posty: 33171
Dobrze wiedzieć Dzięki
____________________
Mój nowy ogródek
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies