Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Przedogródek w cieniu na podmokłym gruncie

Pokaż wątki Pokaż posty

Przedogródek w cieniu na podmokłym gruncie

AlicjaMa 16:07, 20 mar 2021

Dołączył: 20 mar 2021
Posty: 91
Witam serdecznie
Jestem tutaj nowa i bardzo mi miło, że mogę do Was dołączyć.
Chociaż to jest moja pierwsza aktywność na forum, to muszę przyznać, że już od dłuższego czasu przeglądam i podziwiam Wasze ogrody oraz zbieram cenne rady, które zamierzam wdrożyć w tworzeniu prawdziwego ogrodu.
Muszę przyznać, że jestem baaaardzo początkującą ogrodniczką, a może nawet nie powinnam siebie jeszcze tak określać
Do tej pory zajmowałam się dziećmi i choć trochę nad tym ubolewałam, nie miałam kompletnie czasu na stworzenie ogrodu. Teraz, kiedy chłopcy potrafią zająć się już sobą, ja postanowiłam zająć się wreszcie ogrodem
Póki co, udało mi się na jesieni posadzić z ozdobnych wiśnię Kanzan, morwę pendulę, 3 ambrowce kuliste oraz 3 parocje kolumnowe (choć obawiam się, że parocje wymarzły )
W kolejnym kroku chciałabym się zająć przedogródkiem i tu chciałam prosić o pomocne rady, gdyż teren jest podmokły, w 3/4 całkowicie zacieniony, w 1/4 po południu jest trochę słońca od zachodu, ale też niedługo, bo wysoki dom sąsiada przysłania. Gleba kwaśna. Aha i tysiące pomrowów, z którymi niekoniecznie mam czas i siłę walczyć. Trucizn wolałabym nie stosować, bo dzieci będą wszędzie, wiadomo.
Myślicie, że znajdą się odpowiednie wieloletnie rośliny na takie miejsce?
Rabata ok. 6m x 1m, w razie potrzeby może być więcej niż 1m.
To co brałam pod uwagę: grujecznik kolumnowy od strony słonecznej, laurowiśnia na pniu od strony zacienionej. A może coś iglastego, a może hortensje do cienia + grujecznik i tojeść pod grujecznik od strony słonecznej?
Podobają mi się miskanty, ale w cieniu pewnie nie dadzą rady?

Jak myślicie? Będę ogromnie wdzięczna za pomoc.

Aha, agrowłóknina oczywiście pójdzie na śmietnik!

Gardenarium 21:52, 22 mar 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
W cieniu może udać się miskant Variegatus, ale nie to, żę uwielbia cień. Wypraktykowałąm go w cieniu. Poza tym do cienia mogą być turzyce i Hakonechloa.

Teraz powinnaś zobaczyć ten wpis, bo ktoś czyli ja odpowiedział. Nie widzisz postów bo nikt do tej pory nic tutaj nie napisał
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Agatorek 22:32, 22 mar 2021


Dołączył: 17 gru 2020
Posty: 13039
Nie wiem, jaka jest wysokość od ziemi do okna? Miskanty zasłoniłyby Ci całkowicie widok
____________________
Agnieszka ***** Ogród z zegarem ***** Pura vida Kostaryka ***** Hawaje
AlicjaMa 23:44, 22 mar 2021

Dołączył: 20 mar 2021
Posty: 91
Dziękuję Danusiu, teraz już wszystko jasne
Nie mam jeszcze wprawy, to moze ten miskant w pełnym cieniu to jeszcze nie dla mnie
A hortensje? Byłyby łatwiejsze we współpracy w takim miejscu?

Turzyce i hakonechloa chodziły mi po głowie, to teraz już chyba nie ma co się zastanawiać!
AlicjaMa 23:50, 22 mar 2021

Dołączył: 20 mar 2021
Posty: 91
Agatorek, rzeczywiście zapomniałam podać, dziękuję za uwagę.
Tam jest okolo półtora metra do parapetu.
No ale po uwadze Danusi mam już obawy co do miskanta.
W każdym razie coś sięgającego okna też fajnie by wyglądało, tak myślę.
Tylko co? Totalny brak pomysłu
:-/
Agatorek 21:17, 23 mar 2021


Dołączył: 17 gru 2020
Posty: 13039
Niestety nie znam siedzą bardzo na roślinach lubiących cień. U mnie przeważa patelnia .
____________________
Agnieszka ***** Ogród z zegarem ***** Pura vida Kostaryka ***** Hawaje
AlicjaMa 14:31, 31 mar 2021

Dołączył: 20 mar 2021
Posty: 91
Danusiu, jeśli chodzi o miskanta Variegatus, to bardzo mi się podoba.
Dlatego chcialabym go posadzić przy płocie jako żywopłot/tło dla innych roślin.
W jakiej rozstawie najepiej go posadzić?

Specyfikacje głównie opisują wysokość, ale jaka jest szerokość?

Dziękuję z góry za pomoc
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies