Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Mikro ogródek przy bloku nad garażem

Pokaż wątki Pokaż posty

Mikro ogródek przy bloku nad garażem

fortune 01:20, 22 mar 2021

Dołączył: 19 mar 2021
Posty: 1
Witam

Dużo tutaj ładnych ogrodów i osób które mają wielką wiedzę w temacie więc może znajdzie się ktoś kto zechciałby pomóc przy moim ogródku.

Od 5 lat wraz z narzeczoną, synem i kotem mieszkamy w bloku na jednym z rzeszowskich osiedli. Parter z mini ogrodem zrobionym na płycie garażowej.

Gdyby nie ten ogródek właśnie to nie kupilibyśmy tego mieszkania ale kompletnie nie mamy wiedzy ani pomysłu jak go zaaranżować.

Na chwile obecną jest trawnik i jedna sztuka mięty pieprzowej, był płot przykręcony do ogrodzenia ale poniewierany wiatrem wyrwał ogrodzenie ze ściany, od tego momentu nic nie można do płotu przykręcać.
Samej ziemi jest ok 35 cm, poniżej piach i warstwa drenażowa.

Poniżej rysunek i zdjęcia:



Głównym założeniem jest odgrodzenie się od placu zabaw po lewej od wejścia, z racji braku możliwości przykręcenia czegokolwiek do barierki myśleliśmy o donicach z pergolą a w nich tuje/trawy.
Co do pozostałych dwóch boków to chcielibyśmy zasłonić niezbyt urodziwą barierkę plus coś niskiego pod oknami.

Co do światła, kupując mieszkanie naprzeciw był lasek i sarenki i miało nie być bloku ale wierzyć deweloperom nie wolno i mamy 7 pięter. W związku z tym w lecie ok 15 nastaje cień.

Czy byłby ktoś chętny podpowiedzieć jakie rośliny można posadzić w ziemi a jakie w donicach. Te w ziemi nie mogą mieć głębokich systemów korzeniowych.
Poza tujami myślałem o trawach/miskantach, funkiach, lawenda może nawet hortensja, i coś pnącego się.

Będę wdzięczny za każdą pomoc,

Dzięki
Marcin
sylwia_slomc... 12:59, 22 mar 2021


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81690
Witaj Wzdłuż barierek od razu postawiłabym donice, a jeszcze lepiej gdyby się udało zrobić takie bez dna wtedy rośliny miały by dodatkowo możliwość korzenienia się w tej warstwie 30 cm co rośnie trawa. Nie podałeś wymiarów garażu nad którym jest ten taras, ale gdybyś w tych donicach posadził zimozielone np cisy( zielona ściana zasłaniająca od wiatru i spojrzeń) to w nogi cisów można posadzić hosty, brunery, orliki, bergenie, tawuły japońskie, hortensje bukietowe. itp. Przed tymi donicami zrobiłabym drugie przytulone do nich niższe o połowę i w nich można by sadzić więcej niższych roślin, które nie kolidowały by systemem korzeniowym z cisami, ale zasłaniały donice w których rosłyby cisy. tu można by dosadzić np ciemierniki, tawułki astible, golterie, hakonki, ellaty.
Pod oknem i wzdłuż placyku z meblami w taka L- kę można dać niskie donice w których posadzisz lawendy( nie francuskie bo te nie zimują) o ile jest tam trochę słońca pod ścianą, bo lawenda kocha słońce. Można ustawić też kilka trzmielin szczepionych na pniu lub szczepione na pniu irgi( są zimozielone), miedzy nimi rozplenicę lub jakieś niskie miscanty. Celowo nie proponuje Ci wysokich traw, bo one łatwo na wietrze mogą wywracać donice.
Na ścianę puścić winobluszcz trójklapowy, lub zrobić pergolę i po niej puścić powojniki a pod nią umieścić ławeczke lub stoliczek i krzesełko( zajrzyj do " Mojej Bajki"( Kasia tak ma zrobiony kącik
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Mary 18:53, 22 mar 2021


Dołączył: 27 mar 2015
Posty: 3506
Witaj,

Podsyłam link do ogródka Kasi, który też jest na garażu.


https://www.ogrodowisko.pl/watek/6818-poczatkujacego-ogrodnika-kawalek-trawnika-ogrodek-kasi
____________________
Marysia - Ogród bez roweru
Gardenarium 22:01, 22 mar 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Tak po prawdzie to mógłbyś ten rysunek plan, zrobić zdjęcie prostopadle, nie ze skosu, wtedy jest łatwiej coś podpowiedzieć. Ze skosu przekłamuje rzeczywistość
A już miałam chęć coś narysować, ale to mnie właśnie odstraszyło, bo syzyfowa praca
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 22:03, 22 mar 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Jeszcze ma znaczenie maksymalne obciążenie nasadzeń, skrzyń i ziemi w nich. Jak konstruktor to podał? Na pewno gdzieś to jest w dokumentacji i od tego trzeba wyjść. Od obliczeń, z czego skrzynie (jak najlżejsza wiec drewno nie beton) jaka ziemia ? (dodatki lekkie typu keramzyt a nawet pokruszony styropian.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
marcin_f 23:00, 24 mar 2021

Dołączył: 24 mar 2021
Posty: 1
Dziękuję za odpowiedzi i przepraszam ale z jakiegoś powodu moje konto zostało zablokowane przy próbie wysłania posta.
Miałem nadzieje ze po jakimś czasie się odblokuje ale jakoś nie bardzo wiec piszę z nowego konta.

Marysiu, co do ogródka Kasi - znalazłem przed zarejestrowaniem się i jestem w trakcie lektury. Muszę przyznać że do róż mnie niezbyt ciągnie, podobają mi się trawy i miskanty, generalnie zielono z akcentami kolorowymi.

Sylwio, dziękuje za propozycje, przyznam ze moja pierwsza myśl o cisie była taka ze ma trujące owoce a mając plac zabaw po drugiej stronie byłoby to nierealne. Teraz już wiem za są i odmiany nieowocujące.

Danusiu, ogródek dorysowałem na szybko do rysunku który stworzyłem w czasie urządzania mieszkania na papierze jak jeszcze nie mieszkaliśmy.

Może taki będzie bardziej przejrzysty jeśli dalej miałaby Pani ochotę cos narysować:



Co do obciążeń znalazłem takie info w dokumentacji technicznej:


Dziękuje za wszelkie sugestie.

Pozdrawiam
Marcin
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies