Gdzie jesteś » Forum » Trawnik » Trawnik na wylewce betonowej?

Pokaż wątki Pokaż posty

Trawnik na wylewce betonowej?

spidi9090 15:21, 03 kwi 2021

Dołączył: 03 kwi 2021
Posty: 4
Mam pewna zagwozdke, otoz miedzy domem a szopa ogrodowa mam wylewke (nie wiem dlaczego). Zastanawiam sie czy jest mozliwe zasadzenie na tym trawy? Polowa z tego ogrodu bedzie przeznaczona na taras, zasd druga chcialem zasiac trawa. Myslalem, zeby na beton wysypac kilka cm piachu i ubic, potem ziemie. Mialoby to jakis sens? Albo inne rozwaiazania? Nie chcialbym kuc tej wylyewki bo jest ona bardzo gruba.
Sebek 16:19, 03 kwi 2021


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Parę cm to za mało. Maty rozchodnikowe chyba nawet nie dadzą rady.
Może wysyp tą powierzchnię żwirem i ustaw dużo donic - lub kilka sporych.
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
Gardenarium 20:42, 03 kwi 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Gdyby położyć folię, na to 10 cm dobrej ziemi, nie jakiegoś piachu - nie wiem po co. Potem trawnik z rolki - kilka miesięcy wytrzyma, ale trzeba podlewać codziennie.

Rada Sebastiana wydaje się najrozsądniejsza. Mata jak na zielone dachy ekstensywne.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
spidi9090 21:06, 03 kwi 2021

Dołączył: 03 kwi 2021
Posty: 4
@Sebek i @Gardenarium,

mam sporo piachu, ktory byl pod kostka, bardzo wiglodny wiec wydaje sie, ze fajnie trzyma wode i na to ziemia.

czytalem w internecie o trzech warstwach keramzyt, piach i na to ziemia?

A czy 10-15 cm brzmi lepiej jezeli chcialbym zachowac ta trawe dluzej niz kilka miesiecy? Mysle bowiem, ze moglbym usypach taka warstwe. Tylko pytanie czy zwykla ziemia wystaczylaby?


Dodam, ze mieszkam w Anglii, a tutaj wilgotnosc jest dosc duza, a sam trawnik to wielkosc okolo do 10-15 metrow kwadratowych. Moja zona uparla sie na trawnik i kombinuje aby ja uszczesliwic, szczegolnie, ze bobas w drodze
Gardenarium 09:51, 04 kwi 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Cienka warstwa podłoża szybko się wyczerpuje, to nie jest dobre podłoże pod trawnik. Każda z tych opcji nie jest dobra, po prostu rozmawiamy jakim cudem utrzymać trawnik na betonie, beton to nie jest podłoże pod trawniki. Jeśli chcesz i upierasz się na trawnik to go po prostu zrób i nie rozważaj czy keramzyt, czy piach. Piach odprowadza wodę, a tutaj chodzi o to aby zatrzymać wodę.

Może zastosuj warstwy jak na zielony dach? Połóż grubą włókninę, na to warstwę kubełkową, potem ziemię i trawnik z rolki.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Mary 14:27, 05 kwi 2021


Dołączył: 27 mar 2015
Posty: 3506
Jakoś brak mi wiary, że to może się udać.
Ale jeśli koniecznie chcesz trawnik to może hydrożelu użyć i położyć rurki do nawadniania podziemnego.
____________________
Marysia - Ogród bez roweru
Gardenarium 19:30, 05 kwi 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Kończymy temat, bo osoba zainteresowana idzie po prostu za bardzo pod górkę. Na betonie nie zakłada się trawnika. skuwa się beton i wzbogaca ziemię, potem sieje trawnik.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
hankaandrus_44 20:12, 05 kwi 2021


Dołączył: 10 lut 2017
Posty: 7187
spidi9090 napisał(a)
@Sebek i @Gardenarium,

mam sporo piachu, ktory byl pod kostka, bardzo wiglodny wiec wydaje sie, ze fajnie trzyma wode i na to ziemia.

czytalem w internecie o trzech warstwach keramzyt, piach i na to ziemia?

A czy 10-15 cm brzmi lepiej jezeli chcialbym zachowac ta trawe dluzej niz kilka miesiecy? Mysle bowiem, ze moglbym usypach taka warstwe. Tylko pytanie czy zwykla ziemia wystaczylaby?


Dodam, ze mieszkam w Anglii, a tutaj wilgotnosc jest dosc duza, a sam trawnik to wielkosc okolo do 10-15 metrow kwadratowych. Moja zona uparla sie na trawnik i kombinuje aby ja uszczesliwic, szczegolnie, ze bobas w drodze


Widziałam taki trawnik w Islandii będąc. Na Zwykłym powulkaniccznym żużlu, jest wysypana warstwa piachu, żwiru i na to trawnik z rolki. Wytrzymuje im to przez sezon, a w następnym sezonie kłada nasępną warstwę trawnika z rolki. Co prawda podwyższa się to stopniowo, ale zieleń zachowana do kończa sezonu. A zimą wiadomo, na trawnikach nie siedzimy. Jeżeli uparłeś się, możesz spróbować i na tym betonie, Ważne, żeby zacować /zrobić/ solidny drenaż, Tak sobie mogłabym wyobrazić . Ale to Twoja decyzja
____________________
Sezon 2017-u Hanusi {ogrodek hanusi jeszcze jeden sezon 2016}
spidi9090 21:47, 05 kwi 2021

Dołączył: 03 kwi 2021
Posty: 4
"osoba zainteresowana idzie po prostu za bardzo pod górkę"

Uwierz mi, ze wolalbym isc z gory, byloby to dla mnie o wiele lepsze rozwiazanie, ale z uwagi na okolicznosci, proba zalozenia trawnika na betonie jest pewnego rodzaju 'zjadem z gorki' - i choc 'na skroty' chodzic nie lubie to kontempluje na wszystkie sposoby jak zmaterializowac trawnik na tym bardzo niedogodnym podlozu.

Beton siegda na 20cm, jest to beton fundamentowy podejrzewam. Z ledwoscia udalo mi sie zrobic ogrodzenie, przy czym zlamalem dwa dluta a wywiezienia takiego gruzu? Uwierz mi, jest kilka dosadnych powodow dla ktorych tak bardzo kombinuje, ale ze forum ogrodniczne, dlatego nie bede pisal o swoich problemach hehe jakolwiek to brzmi.

"Ale jeśli koniecznie chcesz trawnik to może hydrożelu użyć i położyć rurki do nawadniania podziemnego." Podlewac moge kazdego dnia, to zaden problem. Pisalem o piasku, poniewaz kiedy sciagnalem kostke, pod ktora byla podsypka z piasku, wszystko bylo bardzo wilgotne, mokre wrecz. Sadzilem, ze beton zatrzyma w piachu wode, na to ziemia i jakosc pojdzie... 20-30cm to bylaby wystarczajaca warstwa dla trawy? Moge nawozic trawe 3 razy w sezonie, to tez nie problem. Pytanie tylko, jaka musialaby byc minimalnie warstwa ziemi, aby trawa wypuscila korzenie, ktore czultby sie swodobnie w ziemi
Gardenarium 09:20, 06 kwi 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Min 10 cm, im więcej tym lepiej. Piachu nie kładź, lepiej darń, jak Hania pokazała.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies