Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pomysł na pas zieleni przed ogrodzeniem

Pokaż wątki Pokaż posty

Pomysł na pas zieleni przed ogrodzeniem

SuLoVa 14:15, 17 kwi 2021

Dołączył: 17 kwi 2021
Posty: 4
Dzień dobry wszystkim. Rozpoczynam swoją przygodę z 'ogrodem'. Mam takie ogrodzenie (połowa to betonowy mur, druga część to ozdobne panele), które chciałabym zasłonić roślinami. Nie chcę tam żywopłotu i thuji.
Pas jest długości 19 m i szerokości 1 m. Wydzielony jest krawężnikiem. Ekspozycja jest południowo-zachodnia.
Myślałam, żeby posadzić tam hakuro na pniu na przemian z miskantem Gracillimus. Z przodu jakieś niższe trawy i kostrzewa sina z niedźwiedzim futrem.
Czy tyle roślin się tam zmieści, czy 1m szerokości to nie za mało?
Czy hakuro będzie się dobrze komponowało z Gracillimusem, a trawa nie przytłoczy hakuro?
Ogólnie jestem laikiem jeśli chodzi o ogród i rośliny. Zależy mi na tym aby w miarę przez cały rok widok cieszył oko i rośliny nie były zbytnio wymagające.
Będę wdzięczna za wszelkie sugestie i rady.
A_gawa 14:23, 17 kwi 2021


Dołączył: 18 sie 2012
Posty: 1467
A nie chcesz powiększyć rabaty? Metr to bardzo wąsko. Minimum to półtora metra, a już komfortowo, to dwa metry. Miskanty mocno i szeroko się rozrastają.
Jeśli nie da rady powiększyć rabaty, to zdecydowanie trzeba pomyśleć nad innymi roślinami.
Jakie kolory chciałabyś mieć na tej rabacie?


Piękny mur. Cacuszko!
____________________
Agnieszka - W cieniu uśmiechniętego anioła
SuLoVa 14:36, 17 kwi 2021

Dołączył: 17 kwi 2021
Posty: 4
A_gawa napisał(a)
A nie chcesz powiększyć rabaty? Metr to bardzo wąsko. Minimum to półtora metra, a już komfortowo, to dwa metry. Miskanty mocno i szeroko się rozrastają.
Jeśli nie da rady powiększyć rabaty, to zdecydowanie trzeba pomyśleć nad innymi roślinami.
Jakie kolory chciałabyś mieć na tej rabacie?


Piękny mur. Cacuszko!

Powiększenie rabaty nie wchodzi w grę, byłoby to zbyt inwazyjne, wiązałoby się z wykopywaniem krawężników, poza tym, jest już zrobione nawodnienie. Kolory: wszelkie odcienie różu, fiolet, biały, ale ogólnie jestem otwarta na propozycje.
A_gawa 21:13, 17 kwi 2021


Dołączył: 18 sie 2012
Posty: 1467
Widzę, że dziewczyny nic nie piszą w Twojej sprawie. Może jeszcze ktoś się wypowie.
Raba o szerokości metra jest dla mnie trudna, raczej trzeba sadzić to, co nie będzie rosło wielkie, bo może brzydko wyglądać roślina, która jest ściśnięta na rabacie.

Czy to ma być nowoczesne zestawienie?
____________________
Agnieszka - W cieniu uśmiechniętego anioła
HannaR 21:23, 17 kwi 2021


Dołączył: 09 cze 2013
Posty: 1446
Zgadzam się z opinią, że rabata szerokości 1 m to mało. Nawet na miskanty potrzeba więcej miejsca.
____________________
Hania: Okno na ogród... Ucieczka na wieś
A_gawa 21:42, 17 kwi 2021


Dołączył: 18 sie 2012
Posty: 1467
Według mojej skromnej opinii możesz wprowadzić:
- zimozielone: cisy kolumnowe, kule z cisów/bukszpanów, szczepione na pniu trzmieliny,
- kwitnące: powojniki i róże na kratownicach,
- trawy: stipa lub rozplenica w mniejszej odmianie, ewentualnie mniejsza odmiana miskanta,
- kwitnące: szałwie omszone (różowe lub fioletowe, niebieskie) i czosnki (np. Ambasador), bodziszek.

Może kolumnowe berberysy.


Inny zestaw roślin: kule z bukszpanu/cisa na pniu, perovskia łobodolistna, szałwia omszona, róża okrywowa różowa miniatura, gaura biała, lawenda, miejscami bluszcz na kratownicy.


Kolejny zestaw: sosna kosodrzewina 'Mops', trzcinnik 'Karl Forester', rozplenica japońska, wrzosy różowe i fioletowe, werbena patagońska (fioletowa), rozchodnik 'Xenox'.

Inny pomysł: grab formowany w prostokątny ekran (3 szt.), cisowe kule lub owale różnej wielkości, szałwia omszona fioletowa, ostróżka 'Blue Nile' niebieska, 'Digitalis Goldcrest' naparstnica, Rosa ANISADE 'Wekvossutono'.
____________________
Agnieszka - W cieniu uśmiechniętego anioła
A_gawa 21:47, 17 kwi 2021


Dołączył: 18 sie 2012
Posty: 1467
Żeby zwizualizować rośliny poszukaj ich zdjęć i zrób mood board w Canvie lub Paintcie. Wtedy będziesz mogła się na coś zdecydować.
Tutaj można wklejać zdjęcia tylko swojego autorstwa.

Jak się zdecydujesz na rośliny, na pewno będzie już łatwiej zrobić z nich kompozycję. W wierzbę hakuro nie idź, moi sąsiedzi mają ją u siebie i jest tragedia. Choć ma ona swoich fanów i pięknie wygląda z białą róż okrywową lub hortensjami w jakimś kolorze.

Żeby rabata była atrakcyjna powinna mieć od 2 do maksymalnie 3m. Może warto przemyśleć panowanie rabat. Z czasem każdy ogrodnik coraz mocniej kocha swój ogród i chce go powiększać. Warto nie zamykać drzwi przyszłości.
____________________
Agnieszka - W cieniu uśmiechniętego anioła
SuLoVa 11:46, 18 kwi 2021

Dołączył: 17 kwi 2021
Posty: 4
@A_gawa bardzo dziękuję za propozycje, kilka wdrożyłam do mojej wizji.
Trochę się 'pobawiłam' w Paincie, z góry przepraszam za moją nieudolność.
Drzewka jednak hakuro (pomyślałam, czy nie wsadzić ich na przemian z migdałkiem trójklapowym?). Trzmielinę szczepioną na pniu będę mieć z przodu domu w donicy, więc nie chciałaby się dublować. Dlaczego uważasz, że hakuro to tragedia? Chodzi o kwestię wizualną czy utrzymanie?
Trawy to trzcinnik karl foester i rozplenica read head.
Te niskie to kostrzewa sina i szałwia omszona.
Czy na samym tyle czosnek Ambasadaro to dobry pomysł, czy zginąłby w tych trawach? Czy te rośliny które wybrałam to dobry pomysł? Czy coś zmienić/dodać/odjąć?
A_gawa 12:40, 18 kwi 2021


Dołączył: 18 sie 2012
Posty: 1467
Na pewno przedstawię Ci moją propozycję.
A co do Hakuro zdania są podzielone - poszukaj o niej informacji na forum, ale zasada 'jak dbasz, tak masz' wszędzie działa. U sąsiada ta wierzba jest ciągle porażona jakąś chorobą - to liście opadną, z jednej strony rośnie z drugiej zamiera itp.
____________________
Agnieszka - W cieniu uśmiechniętego anioła
SuLoVa 12:56, 18 kwi 2021

Dołączył: 17 kwi 2021
Posty: 4
Czytałam już trochę o hakuro i właśnie wywnioskowałam, że ekspozycja pd-zach powinna być dla niej idealna. Oczywiście nie jestem w 100% na nią sfocusowana, będę wdzięczna za propozycję.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies