Gdzie jesteś » Forum » Nawadnianie » Rainbird nie wynurza sie

Pokaż wątki Pokaż posty

Rainbird nie wynurza sie

mapka 13:31, 07 cze 2021

Dołączył: 07 cze 2021
Posty: 4
dzień dobry, jestem świeży na forum i od razu proszę o poradę

mam układ nawadniania oparty na elementach firmy rainbird - od kilku dni jestem ze stref przestała działać mianowicie jeden ze zraszaczy wynurzanych przestał sie wynurzać ale po kolei:
do maja wszystko ładnie działało, w połowie maja popsuł sie jeden zraszacz(przestał się obracać), pan który mi to montował stwierdził ze jest do wymiany i zobowiązał sie zakupić nowy i wymienić - czekałem dwa tygodnie ale pan nie dojechał wiec kupiłem sam(model 3504) i wymieniłem i niestety po tej wymianie zraszacz przestał sie wynurzać, woda chlapie na boki wokół zraszacza i nie tylko tego tylko wszystkich z tej strefy(4 sztuki), w końcu złapałem mojego instalatora który przyjechał i stwierdził ze za małe ciśnienie i trzeba go kopnąć - jak powiedział tak zrobił i zraszacz sie wynurzył i wszystko jest ok, po kopnięciu działa
tylko problem w tym ze teraz te strefę musze uruchamiać kopnięciem, dodatkowy problem to taki ze mam zaprogramowane uruchamianie na 4 rano i nie widzi mi sie wstawać o tej godzinie i ręcznie uruchamiać jedną strefę - na razie przestawiłem uruchamianie tej strefy na 7rano i jak wychodzę to pracy uruchamiam ją ręcznie ale to chyba nie o to chodzi skoro mam system gdzie mogę wszystko ustawić automatycznie.
co mogło się stać i czy jest to naprawialne? teoretycznie wszystko mam dobrze skręcone ale 100% pewności nie mam

będę bardzo wdzięczny za ewentualne porady i wskazówki.



ZetCe 17:52, 07 cze 2021

Dołączył: 02 wrz 2020
Posty: 5
A jak całkiem zamkniesz ten zraszacz, albo inny w sekcji - pozostałe działają?
Może akurat w tej sekcji jest coś źle policzone i jest za duzo zraszaczy?
Super znawcą tematu nie jestem, ale ja bym też spróbował wymienić dysze na mniejsze we wszystkich zraszaczach sekcji i przetestował co się będzie działo.

mapka 13:14, 09 cze 2021

Dołączył: 07 cze 2021
Posty: 4
w sekcji mam 4 zraszacze, zmianę dysz na mniejsze zaproponował również pan który to instalował bo powiedział ze ta sekcja jest na końcu a u nas jest problem z ciśnieniem
a jak sie zamyka zraszacz? nigdy tego nie robiłem ale chętnie sie naucze
i czy aby zmienić dysze na mniejsze musze wykręcać każdy zraszacz czy da sie to zrobić inaczej?
tylko nie wiem czy ja juz tam nie mam wszystkich 0,75
Zroszony 18:01, 26 wrz 2021

Dołączył: 26 wrz 2021
Posty: 1
Dzień dobry,

Jeżeli nie rozwiązał Pan jeszcze swojego problemu, to poniżej przedstawiam kilka możliwości z własnego doświadczenia:
1) Najlepiej wymieniać cały zraszacz z obudową, a nie tylko wkład (prowadnice w obudowie mogły się wyrobić i zraszacz nieprawidłowo się wynurza).
2) Niestey rain bird w mojej ocenie "przyoszczędził" i uszczelkę produkuje z innego tworzywa niż kilka lat temu. W efekcie wokół części wynurzalnej ucieka za dużo wody i przy wydajności źródła "na styk" brakuje jej żeby podnieść zraszacz a w konsekwencji całą sekcję. Można zamienić miejscami zraszacz ze starej serii, który działa i jest najbliżej źródła, przestawiając go w najdalsze miejsce, a nowy dać najbliżej źródła. Wody powinno być tam "najwięcej" i nowy się wynurzy.
3) U mnie ostatecznie żadne z powyższych rozwiązań nie zdało egzaminu na dłuższą metę. Kupilem kilka zraszaczy rain bird, myśląc że mam pecha do wadliwych, rozkopywałem, wymieniałem, myślałem o nowych - mniejszych sekcjach, aż kupiłem zraszacz Hunter SRM (podobne parametry jak seria 3500 rain bird, nowocześniejsze Hunter PGJ miały dla mnie gorsze - mniejszy zasięg przy większym poborze wody) i problem zniknął. Wszystkie zraszacze sie wynurzaja i pracują bez problemu. Może nie jest to zgodne z zasadami sztuki (różne zraszacze/różnych firm w sekcji), ale działa.

Moja konkluzja jest taka, że rain bird serii 3500 nadaje się tylko do systemów ze znacznym zapasem wydajności źródła. Gdy będą u mnie padać kolejne rain birdy, to wymienię je na Huntery.

Pozdrawiam
Gardenarium 08:16, 11 paź 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Najmniej wadliwe są Toro.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies