Gdzie jesteś » Forum » Nawadnianie » Czas nawadniania

Pokaż wątki Pokaż posty

Czas nawadniania

Krzysztof_po... 12:00, 22 lip 2021

Dołączył: 01 lip 2021
Posty: 6
Wątek przewijał się już wielkokrotnie, natomiast wciąż jest to dla mnie dość niedookreślone - z kim nie rozmawiam słyszę inne sugestie, stąd pozwoliłem sobie założyć nowy wątek - przepraszam jeśli przeoczyłem już potrzebne info w gąszcu informacji.

Mój system podlewania - sterownik X-Core z Solar Sync, 2 sekcje na zraszace + 2 sekcje lini kroplujących.

Miałem ustawiony Solar Sync w konfiguracji region 1 dawka wody 8, wartości dla 100% 30m na trawę i 1,5h na kroplujące, częstotliwość co 2gi dzień - przy dużych upałach gdy SS rozkręcał się na 150% dawało to 45 na każdą sekcję trawy i ~2h na każdą linię kroplującą. Wydawało mi się to OK, tym bardziej że hortensje w rozkwicie, ogród generalnie wygląda bardzo dobrze, jedyny problem jaki widzę to jakby zwiędnięte brzozy pożyteczne - 9m drzewa, u mnie rosną 1,5roku, inna odmiana brzóz w kondycji doskonałej.
Podlewanie też ustawiłem stosunkowo wysoko, bo używam wody ze studni, z wodą zażelazioną na poziomie 1mg, dodttkowo chodziła jakiś czas bez filtrów, i obawaim się ze linie mogą być trochę mniej wydajne.

Natomiast przy okazji oprysków panowie zaugerowali że to stanowczo za długie podlewnanie, linia kroplująca powinna max chodzić 0,5h, że brzozy na pewno więdną od słabych korzeni, i że tego nie widać, ale korzenie mi gniją i będę miał problem.

Póki co jedyne co zrobiłem to zmniejszyłem czułość na SS na 5, ustawiłem trawnik na 20m a linię na 1h i tyle.

Proszę doradźcie jak byście sugerowali ustawić system, może macie podobne, i po czym widać że rośliny są niedolane lub przelane? Pięknie rozkwitają mi hortensję, boję się żeby mi się nie przesuszyły ale też nie chce przelać za mocno.

Bardzo dziękuję i pozdrawiam,
Krzysiek
Gardenarium 22:19, 22 lip 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Moja rada, rozkop grunt nieco przy brzozach i sprawdź jak głęboko ziemia jest przesiąknięta i mokra. Tylko tak można sprawdzić, czy mają z amokrom czy za sucho.
Pamiętaj, nic nie zastąpi człowieka, żaden sprzęt nie wiem jaki, jeśli człowiek nie rozpozna potrzeb roślin i ich nie zaspokoi..
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Krzysztof_po... 19:33, 23 lip 2021

Dołączył: 01 lip 2021
Posty: 6
Dziękuję sprawdzę. A po czym widac ze rośliny przelane? Brozowieja? 2h na linie kroplujaca to rzeczywiscie za długo?
Gardenarium 07:53, 26 lip 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Dwie godziny na linię czy za długo? Zależy jaki jest grunt.
Z jednego emitera wylewa oo 1,5 litra wody, co pół metra emiter...tylko namacalne sprawdzenie może tutaj pomóc, matematyka tutaj za bardzo nie ma zastosowania. Człowiek i jego oczy oraz gleba.

Czy przelane - sparwdź czy przelane w glebie, stoi woda i gleba nadmiernie mokra jest.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies