Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Rośliny przypominające egzotyczne, które utrzymają się w polskich warunkach

Pokaż wątki Pokaż posty

Rośliny przypominające egzotyczne, które utrzymają się w polskich warunkach

piotr91 11:42, 27 lip 2021

Dołączył: 27 lip 2021
Posty: 1
Witam,

Jestem początkującym działkowiczem i dopiero zaczynam poznawać rośliny więc potrzebuje Państwa pomocy.
Szukam do kącika egzotycznego na działce roślin które przypominają nieco wyglądem egzotyczne/tropikalne ale utrzymają się w gruncie w polskich warunkach atmosferycznych (najgorzej z zimą)

Dobrym przykładem o co mi chodzi jest np paprotka (piuropusznik strusi) która ma rozłożyste liście przypominające te palmowe czy juka karolińska.

Mam nadzieję, że podsuną mi Państwo jakieś pomysły.

Pozdrawiam
sylwia_slomc... 16:43, 27 lip 2021


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81865
Kany tylko trzeba przed zimą wykopać i przechować karpy w piwnicy. Sadzić do gruntu w maju. Trytoma, pustynniki, bambusy.
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Lilian 23:18, 04 sie 2021


Dołączył: 15 maj 2021
Posty: 8
Jeżeli poszukujesz roślin- zamienników, sensu stricto, to proponuję oliwnik wąskolistny lub wierzbę szwajcarską Salix helvetica zupełnie udanie przypominające oliwkę europejską, oraz szereg drzew i krzewów mogących udawać klony palmowe (z których uprawą jest różnie) np. kruszyna pospolita 'Asplenifolia', klon pospolity 'Paldiski', kasztanowiec 'Laciniata' czy bez czarny "Laciniata'.
Szalenie egzotycznie wygląda dąb ostrolistny, mydleniec wiechowaty, kunigamia chińska, albicja jedwabista, cypryśnik błotny, kasztanowiec biały 'Digitata' czy aralia japońska. Można pokusić się również o uprawę araukari chilijskiej, figi pospolitej, pomarańczy trójlistkowej czy bananowca. No i jest jeszcze akant, opuncje, które zimują w gruncie, hibiskusy bylinowe, gunnera. Przeszukaj Ogrodowisko wpisując "rośliny egzotyczne" a na pewno znajdziesz inspiracje. Dobierając rośliny upewnij się oczywiście czy w Twoim miejscu zamieszkania te rośliny dadzą sobie radę w gruncie i czy ich gabaryty będą odpowiednie, bo wszystko oczywiście "zależy od zależy".

____________________
Liliana
Gardenarium 07:09, 05 sie 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Phormium mi zimowało i fatsja, ale w tym roku wymarzło wszystko.
Trytoma groniasta zimuje.
Krokosmia zimuje.
Alstremeria nie wiem.
Lilie zimują.
Dalie, mieczyki, kanny - do wykopania na zimę.
Begonia Red Dragon (jednoroczna).
Kleome - jednoroczna z rozsady

Niejasne jest, czy wyłącznie mają być zamienniki przypominające egzotyczne, ale zimujące w Polsce?
Czy autentycznie - egzotyczne? Pewnie i takie i takie.

Poczytaj i pooglądaj zdjęcia https://www.ogrodowisko.pl/artykuly/407-modna-rabata-w-ognistych-barwach

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
AgaCzek 22:12, 12 sie 2021


Dołączył: 08 lis 2016
Posty: 594
Tak jak napisano wcześniej - lilie wszelkich typów od drzewiastych po martagony czy takie dziwolągi jak apricot fudge
Liliowce - maja najróżniejsze kolory i tez zimują
Penstemony
Jukki np jukka gloriosa variegata (kwitnie na różowo i czasem tworzy pień)
Powojniki- clematisy



____________________
Agata i Ogród z fortepianem i Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies