Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Opieńkowa zgnilizna korzeni na tujach

Pokaż wątki Pokaż posty

Opieńkowa zgnilizna korzeni na tujach

marre 12:33, 28 wrz 2021

Dołączył: 06 sie 2020
Posty: 11
Witam,
Bardzo proszę o pomoc odnośnie zainfekowanych przez opieńkową zgniliznę korzeni tui.

W pasie ogrodzenia sąsiadującego z lasem mam posadzonych około 30 tui brabant.
Co roku usychały mi kolejno tuja za tują. W końcu znalazłem przyczynę.
Okazało się, że za płotem w miejscu gdzie tuje usychają jest pień ściętego klonu.
Na nim pokazały się grzyby opieńki. Stąd najprawdopodobniej grzyb przeszedł na drzewa zlokalizowane w moim ogrodzie.

Bardzo proszę o pomoc co można zrobić aby uratować pozostałe tuje? Czytałem, że walka z tym grzybem jest bardzo trudna.
Jeżeli nie da się już uratować pozostałych kilkudziesięciu drzew także proszę o informację.

Ogólnie sytuacja wygląda tak, że co roku pada mi jedna tuja. Wygląda tak jakby grzyb przechodził z miejsca pierwszego zainfekowanego drzewka na kolejne, przy czym w roku zawsze usycha jedno drzewo zaraz za tym, które zostało usunięte.

Czy są jakieś środki, którymi można zabić grzyba w korzeniu za płotem oraz w ogrodzie lub opryski, które nie pozwolą infekować rosnących już tui?

Gardenarium 07:38, 29 wrz 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Często spotykaną przeze mnie przyczyną występowania tej choroby jest położona mata p chwastom, dodatkowo gdy gleba jest mokra i tuje są za głęboko posadzone, to grzyb jest zapewniony Takie mam doświadczenia. Grzyb na pniu martwego drzewa jak najbardziej może wywołać chorobę na twoich tujach.

Poczytaj https://lesnydziadek.com.pl/opienkowa-zgnilizna-korzeni-7-grzybow-glownych/

pienkowa-zgnilizna-korzeni-swierka" target="_blank" rel="nofollow">http://www.encyklopedia.lasypolskie.pl/doku.php?id=opienkowa-zgnilizna-korzeni-swierka

Odgrzeb tuje i zobacz czy dodatkowo to nie wzmaga choroby. Sprawdź kwasowość gleby, bardzo kwaśna będzie niekorzystna.

Ja bym zastosowała Polyversum - też grzyb- ale niszczy inne grzyby, osusz szyjki korzeniowe, odgrzeb korę jeśli masz. Na usunięcie pnia klona nie masz prawa, ale poproś o usunięcie.

TYle tylko mogę poradzić. Może jeszcze Amistar?
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies