Gdzie jesteś » Forum » Drzewa i krzewy liściaste » Akacja posadzona w szambie

Pokaż wątki Pokaż posty

Akacja posadzona w szambie

mariuszz 00:22, 12 lis 2021

Dołączył: 12 lis 2021
Posty: 6
ahoj,

chciałem posadzić akację (robinię), ale przeraża mnie horror odrostów korzeniowych, o którym piszą niektórzy m.in. na ogrodowisku.

Ale mam stare szambo nieużywane od kilku lat...

Szambo to betonowy walec głęboki na około 2 metry, o średnicy około 1,5 m. Czy mogę nasypać tam ziemi ogrodowej i posadzić akację? W sensie - oczywiście wiem, że mogę, ale czy będzie rosła

A jeśli "szambo-donica" generalnie ma sens, to czy wiercić dziury w dnie, żeby dopuścić wodę gruntową?
Gardenarium 07:17, 12 lis 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Nie sadź drzewa w szambie - to niedorzeczny pomysł.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
mariuszz 08:37, 12 lis 2021

Dołączył: 12 lis 2021
Posty: 6
dziękuję za odpowiedź, ale proszę o dokładniejsze wyjaśnienie na czym polega moja głupota

szambo zostało wyczyszczone 8 lat temu, kiedy dom był podłączany do kanalizacji

teraz to jest wielka betonowa donica zakopana w ziemi - tylko zrobić dziurę na dnie tej donicy, nasypać ziemi i sadzić
Gardenarium 20:33, 14 lis 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Posadź hortensje, sam pomysł akurat z akacją to zły typ, to chwast niewart uwagi. To już nie ma nic lepszego?
Poza tym nie wiadomo czy drzewo nie ulegnie zatopieniu z powodu wody jaka by się w tym zbiorniku nagromadziła.
Sama dziura nic nie da. Zalepi się ziemią, korzenie wrosną.

Poza tym drzewo, ale jak to się ma do całości ogrodu, prosisz o radę, ale nie wiadomo co i jak się to ma do domu i do reszty ogrodu.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Fleszu 22:38, 21 lis 2021


Dołączył: 22 maj 2021
Posty: 418
A moim zdaniem to ma sens, mnie też się akacje podobają, zwłaszcza odmiana Frisia - mamy koniec listopada a moja ma jeszcze połowę żółtych liści. Wywiercić w dnie kilka otworów albo wykuć jeden większy, nasypać warstwę żwiru, na to jakąś włókninę żeby się żwir nie zamulił a resztę uzupełnić ziemią. Zrobić też otwory po bokach żeby woda spoza donicy się do wewnątrz dostawała. Korzenie na 2 metry wgłąb nie sięgną
____________________
Flesz trawiasto-lisciasty-bez-thui
Gardenarium 23:16, 21 lis 2021


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Jednak gdy będzie ulewa, ulewy jak w tym roku, zbiornik dziurami z boku i z wierzchu szybko się napełni i przez dziury nie wyleci ta woda tak szybko jak wleciała, zatopi drzewo i po sprawie.

Zrób tak, zrób po swojemu, po roku daj znać jak poszło. Ja piszę ze swojego doświadczenia i dla mnie to nie jest pomysł dobry.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
mariuszz 08:28, 28 lis 2021

Dołączył: 12 lis 2021
Posty: 6
zrobiłem, to będzie eksperyment ogrodniczy na skalę światową

dziur nie wierciłem

szambo składa się z dwóch komór 6m3 każda połączonych rurą kanalizacyjną

wypompowałem wodę z obydwu komór (była czysta, deszczówka, bo szambo od wielu lat nieużywane)

mega donicę zrobiłem z jednej komory, druga pozostanie pusta, żeby służyć jako odwodnienie

młotem pneumatycznym powiększyłem otwór w tej komorze

na dno dałem gruz - tak jak w zwykłej doniczce daje się keramzyt, potem przykryłem agrowłókniną, i na to ziemia

posadziłem już dosyć duże 4m drzewko "robinia akacjowa zamoyska" (kupione w donicy)

takie drzewo wybrałem, bo ma bardzo małe wymagania i ładne jasne liście

zdjęcie poniżej w zaawansowanej fazie robót

mariuszz 08:29, 28 lis 2021

Dołączył: 12 lis 2021
Posty: 6
bialydomek 10:43, 10 maj 2022


Dołączył: 16 sie 2017
Posty: 187
i jak rośnie? puściła liście w tym roku??
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies