Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Co robi takie dziwne mikro kopczyki?

Pokaż wątki Pokaż posty

Co robi takie dziwne mikro kopczyki?

Buko 16:02, 11 gru 2021

Dołączył: 16 kwi 2021
Posty: 14
Witam,

chciałbym zapytać czy ktoś orientuje się może co robi takie mikro kopce, nie wiem jak to określić. Całkiem sporo tego na trawniku, przed mrozem musiały być zrobione bo czuć było zamarznięte grudy jak się chodziło ale wydaje mi się że niektóre teraz niedawno były zrobione. Co to jest i jak z tym walczyć?



Anda 16:18, 11 gru 2021


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33358
Witaj. Nie walczyć. To są dżdżownice
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Buko 13:21, 14 gru 2021

Dołączył: 16 kwi 2021
Posty: 14
Anda napisał(a)
Witaj. Nie walczyć. To są dżdżownice


ale tego jest od groma co raz więcej i przestaje ten trawnik ładnie wyglądać przez to wiem że one są pomocne i to bardzo ale on ma w okresie letnim ładnie wyglądać i małe dzieci mają biegać swobodnie bez butów a tu takie górki Czy one tylko na zime tak wychodzą na wierzch?
Anda 14:50, 15 gru 2021


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33358
Tak, to zjawisko występuje, gdy ziemia jest wilgotna. Tak masowo przeważnie jesienią, początkiem zimy. Tu na forum już jest parę wątków z takim „problemem”. Te posty też pisane przeważnie o tej porze roku Trawnik na pewno na tym skorzysta, bo nie ma lepszego nawozu od kupy dżdżownic. Te górki najlepiej rozgrabić grabkami lub czymś innym grabiowatm. Moje rozmiatam wiosną taką twardą miotłą ogrodową.
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
gruby33 10:58, 21 lis 2022

Dołączył: 17 mar 2020
Posty: 11
Dzień dobry,

Podepnę się z pytaniem. Bo mam wątpliwości czy to dżdżownice. Otóż na początku listopada zaczęły pojawiać się małe kopczyki na trawniku. Do teraz mam usiany cały trawnik "lasem" tych kopczyków. Są wielkości mniej więcej 5 złotówki i wygląda to jak odchody. Do tego przypadkiem obok zraszacza pod warstwą korzeni znalazłem taką larwę jak na zdjęciu poniżej. Nie znalazłem ich więcej obok kopczyków. Ale podejrzewam, że jeśli była tam jedna to może być ich i więcej. Ale nie potrafię tez zidentyfikować co to za larwa.

Czy jest ktoś w stanie pomóc z tym tematem?



gruby33 13:06, 26 mar 2023

Dołączył: 17 mar 2020
Posty: 11
Witam.
I czy ktoś może potwierdzić w 100% co ro jest? Od kilku dni znów pojawiło mi się pełno na całym trawniku takich kopczyków jak w zeszłym roku. Tylko w tamtym roku pojawiły się w listopadzie dopiero, a teraz już od początku sezonu.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies