Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » wąska rabata co posadzić

Pokaż wątki Pokaż posty

wąska rabata co posadzić

Magda_mtr 09:02, 29 mar 2022

Dołączył: 28 mar 2022
Posty: 8
Dzień dobry Wszystkim,

1. Bardzo proszę o radę, mam "rabatę" długą na około 10m x szeroka na 50 cm. Jest to rabatka idąca do wejścia do domu. Chciałabym coś zimozielonego ale ona jest za mała dla większości roślin. Dlatego myślałam o trawie Sesleria jesienna. Czy myślicie, że to jest dobry pomysł aby po prostu w rządku w rozstawie co 80-100 cm zrobić nasadzenia? Czy pomiędzy wrzucić Żurawki? Stanowisko jest bardzo nasłonecznione od rana do wieczora dlatego obawiam się, że żurawki mogą nie przetrwać. A gdyby jednak, to może zamiast Sesleri to same żurawki w rządku? Na rabatce póki co jest floks i parę rojników ale jakoś mi to nie pasuje i będę je likwidować. (wcześniej były wrzosy ale zachorowały i się rozstaliśmy).

2. Po lewej stronie od tej wąskiej rabatki jest kolejna wzdłuż schodków długa około 5m x szeroka na 1m. Na niej prócz głazów jest jałowiec lime gold? Stanowisko również słoneczne cały dzień. Czy pomiędzy dosadzić też Seslerię jakoś asymetrycznie czy wzdłuż rabaty po dwóch stronach w rozstawie też 80-100 cm? Nie chcę tam nic zbyt wysokiego stąd ten jałowiec.

Może macie inne pomysły?
Pozdrawiam
Agatorek 10:28, 29 mar 2022


Dołączył: 17 gru 2020
Posty: 13268
1. Możesz tam zrobić zimozielony „murek” z cisa.

Albo jeśli chodzi o trawę i żurawki to tez jest jakiś pomysł. Niektórym żurawkom nie przeszkadza słońce. Np. Rex peppermint (ogólnie z serii rex)
____________________
Agnieszka ***** Ogród z zegarem ***** Pura vida Kostaryka ***** Hawaje
Magda_mtr 11:07, 29 mar 2022

Dołączył: 28 mar 2022
Posty: 8
Dziękuję za odzew

Właśnie bardziej skłaniam się ku wersji trawa plus ew. żurawki. Niestety nie mam doświadczenia jeżeli chodzi o aranżacje/rozplanowanie, czy sadzić naprzemiennie czy np. 3 żurawki i 3 trawy itd.


sylwia_slomc... 11:52, 29 mar 2022


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 82007
Na tej długiejrabacie dałabym plamami hakonehloa i imperatę Red baron, między nimi dać czosnki pueple Sensation i będzie ładnie od wiosny do zimy. Lub piórkówki i krokusy.
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
antracyt 12:08, 29 mar 2022


Dołączył: 15 maj 2019
Posty: 11683
Do tego, co napisała Sylwia powyżej, dodałabym jeszcze jakieś zimozielone wykrzykniki, np cisowe.
____________________
Zuzanna Zieleń, drewno i antracyt , Ogród wakacyjny
Magda_mtr 13:16, 29 mar 2022

Dołączył: 28 mar 2022
Posty: 8
Bardzo dziękuję za propozycje, będę kombinować aby to miało ręce i nogi A taka roślinka jak Krwiściąg zamiast czosnków? Chyba Pani Danusi pisała, że czosnki mają brzydkie liście chyba, że w trawach to się schowa.
polinka 17:10, 29 mar 2022


Dołączył: 05 maj 2013
Posty: 17576
Magda, daj zdjęcia to pomyślimy
Sesleria jesienna kocha słońce i świetnie wygląda w takich długich nasadzeniach.
Do tego można dać szałwię lub jeżówki i masz piękną kompozycję jeśli lubisz minimalistyczne nasadzenia.
____________________
Ogrodowy powrót do dzieciństwa
Magda_mtr 17:34, 29 mar 2022

Dołączył: 28 mar 2022
Posty: 8
Ooo faktycznie teraz zauważyłam, że mi wcięło zdjęcia, które załączałam. Przesyłam raz jeszcze. Polinka, nie mam tych roślin u siebie i nie wiem jak szerokie się rozrastają i czy przy tych wymiarach się zmieszczą?

polinka 17:49, 29 mar 2022


Dołączył: 05 maj 2013
Posty: 17576
Jeśli lubisz minimalistyczne nasadzenia to proponuję na tej długiej i wąskiej rabacie posadzić Cis Robusta i wtedy możesz go prowadzić, czyli ciąć na prosty żywopłot.
Jak dobrze wnioskuję po zdjęciach, to jest front domu i ładnie tu będzie wyglądać taki żywopłot zimozielony. Cis Robusta jest polecany na wąskie żywopłoty i możesz go prowadzić na wysokość jaką uznasz za stosowną do tego miejsca.
Ja mam ten cis na rabacie wąskiej na 30 cm.

Na drugie miejsce proponuję seslerię jesienną, a pomiędzy Szałwię ( którąś z miniaturych odmian np. Deep blue) lub średnio wysoką Jeżówkę.

Jeśli potrzebujesz zdjęć to mogę jutro wstawić.
____________________
Ogrodowy powrót do dzieciństwa
Magda_mtr 20:11, 29 mar 2022

Dołączył: 28 mar 2022
Posty: 8
Polinka, jak to nie problem to wrzuć proszę zdjęcie. Zastanawiam się tylko czy ten murek cisowy będzie pasował do tej szerszej rabaty ponieważ one są prawie obok siebie. Od bramy wzdłuż schodków idzie ta szersza i zaraz już na płasko do wejścia do domu idzie ta węższa. Rozdziela je może z 40 cm kostki. W pozostałej części ogrodu są świerki serbskie i skarpa zimozielona (jałowce, irgi, trzmielina itp). No i kamury, stąd te kamienie przed domem.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies