Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Pomoc potrzebna od zaraz :)

Pokaż wątki Pokaż posty

Pomoc potrzebna od zaraz :)

klaudia91 23:55, 31 lip 2022

Dołączył: 31 lip 2022
Posty: 7
Witam Was wszystkich bardzo serdecznie
Od dłuższego czasu podczytuje to forum i jestem zachwycona Waszymi ogrodami Mam nadzieję, że mój kiedyś też będzie Jakoś wyglądał. W 2019 roku spontanicznie stałam się właścicielką domu z podwórkiem w przepięknej okolicy Jury Krakowsko-Częstochowskiej.
Na działce stał dom a na podwórku pełno było śmieci budowlanych, chwastów i jeżyn. Prace zaczęliśmy od wykopywania roślin i przekopywania kawałków podwórka w celu wyciągnięcia śmieci, kamieni i nawiezieniu ziemi. W międzyczasie zaczęłam gromadzić rośliny a to od sąsiadki a to od koleżanki coś tam w sklepie mi się spodobało.
W 2020 roku pod płotem z tyłu działki założyliśmy warzywnik w 4 skrzyniach. Później zaszłam w ciąże i na szybko zrobiliśmy płot i trawnik przed domem i rabatę żeby wsadzić te rośliny, które miałam a to co się nie zmieściło wsadziliśmy pod płot na koniec działki.
W tym roku wsadziliśmy 3 duże brzozy fascination żeby troszkę zacienić podwórko no i na tym stanęło. Nie chcę tych drzew w trawie dlatego pomyślałam o nowych miejscach na rabaty. Rośliny, które aktualnie mam na tej jednej rabacie prawdopodobnie są do przesadzenia.
Może ktoś doradzi co dokupić i co gdzie przesadzić żeby to miało ręce i nogi.
W tej chwili wygląda to tak:
klaudia91 23:59, 31 lip 2022

Dołączył: 31 lip 2022
Posty: 7
Mam nadzieję, że coś wyczytacie z tego planu. Niestety nie mam zdolności techniczno-rysunkowych. Nazwy roślin tez mogłam pomylić
klaudia91 00:10, 01 sie 2022

Dołączył: 31 lip 2022
Posty: 7
Ciąg dalszy
sylwia_slomc... 13:01, 01 sie 2022


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81966
Witam nową koleżankę z okolicy Krakowa
W pierwszej kolejności trzeba by się zdecydować, albo na rabaty faliste, albo na linie proste rabat, bo na razie widzę takie i takie, kolejno gdyby zostały linie falujące, to o wiele lepiej będą wyglądały gdy jet ich mniej, ale za to większe i płynniej przechodzące jedna w drugą. Potem zastanowić czego od ogrodu oczekujecie, jakie role ma spełniać i pomyśleć jakie rośliny Wam się podobają. Gdy napiszesz jaka jest ta ziemia nawieziona, i jaka jej warstwa łatwiej będzie podpowiadać roślinne nasadzenia. Ogród dobrze jest zaplanować całościowo, czyli mieć na niego jakiś pomysł przynajmniej na układ rabat, a potem według możliwości i zasobów stopniowo zagospodarowywać wg tegoż planu. Poobserwuj co tam w Waszej okolicy rośnie po innych ogrodach i w naturze to Ci dużo podpowie jakie rośliny czują się tam dobrze. Warto sadzić to co chce rosnąć w danych warunkach bo to oszczędzi kasę i straty

Masz na Forum koleżankę z cudnym ogrodem zajrzyj na wątek " Jurajski Ogród"
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
klaudia91 14:08, 01 sie 2022

Dołączył: 31 lip 2022
Posty: 7
Dziękuję za odpowiedź ziemię mamy piaszczystą nawieziony był humus i mąż wszystko podlewał rosa humusem. Ja jestem z połnocnej częsci Jury W okolicy jest masa brzóz, które uwielbiam dlatego też posadziliśmy 3 w tym roku. Tam gdzie są zrobiliśmy rabatę prostą i na jesień mam zamiar tam posadzić rozchodniki xenox sosnę mops, werbenę patagońską, rozplenicę japońską, wrzos i trzcinik (taką rabatę znalazłam w internecie i bardzo mi się spodobała) W takim razie zmienię tą dużą rabatę na prostą bo takie mi się bardziej podobają tylko nie wiedziałam, że tak można. Jeszcze rok temu myślałam, że wystarczy wsadzić roślinki żeby było ładnie a tu coś czuję, że dopiero trudności się zaczną.
Na początek chciałabym zasłonić płot betonowy czyli zrobić rabaty wokół działki.
Gosialuk 16:51, 01 sie 2022


Dołączył: 20 lut 2016
Posty: 5263
Cześć
To ja jeszcze podpowiem, żebyś zastanowiła się gdzie będzie kącik wypoczynkowy i już teraz posadziła od strony południowej drzewo lub kilka drzew. Trochę cienia w upalne dni. A drzewa niestety potrzebują trochę czasu. Chyba, że te brzozy mają spełniać to zadanie.
____________________
Gosia Bylinowa łąka
klaudia91 14:16, 02 sie 2022

Dołączył: 31 lip 2022
Posty: 7
Wczoraj poprawiliśmy rabaty na proste. Moim zdaniem dużo lepiej to wygląda a niby taka mała zmiana.

Rabata wyszła od frontu 210 cm a od boku 170 cm. Powiększyły się troszkę i zrobiło się miejsce na rosliny ale oprócz żurawek nic mi nie przychodzi do głowy.

Gosialuk kącik wypoczynkowy planuje w tym miejscu.
Działkę mamy bardzo słoneczną i stworzenie cienia spędza mi sen z powiek ale nie wiem jakie by to mogło być drzewo.

Brzozy mają dawać cień po południu na tarasie bo niestety świeci prosto po oczach albo w plecy i jest strasznie gorąco. Kiedyś sąsiad miał tam drzewo ale niestety musiało zostać wycięte.
Rabata z brzozami
klaudia91 15:11, 02 sie 2022

Dołączył: 31 lip 2022
Posty: 7
Sylwia dziękuję za podesłane ogrody do obejrzenia Są cudowne niestety im więcej oglądam tym mam mniejszą nadzieję, że u mnie też kiedyś będzie ładnie.
Gardenarium 22:44, 02 sie 2022


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Będzie ładnie, każdy miał takie obawy, ale dasz radę. Proste linie ładnie wyglądają.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
klaudia91 12:10, 04 sie 2022

Dołączył: 31 lip 2022
Posty: 7
Pani Danuto bardzo dziękuję za dobre słowo trudno mi sobie wyobrazić jak ogród może wyglądać za kilka lat. Mąż na pocieszenie odnalazł zdjęcia z 2019 pokazał mi jak wyglądało podwórko. Od razu zrobiło mi się lepiej

Niedługo przyjdzie jesień i zastanawiam się co robić. Mam urlop i chciałabym go troszkę poświęcić na ogródek. Na razie przesadziłam forsycję bo budleja w tym roku barszo poszalała i już widzę, że byłoby im tam ciasno. Wykopałam też 2 funkie. (Od koleżanki dostałam tylko jakieś korzonki i nie wiedziałam jakie duże urosną) Chciałabym dosadzić rośliny do tej rabaty bo w niektórych miejscach jest pusto ale zastanawiam się czy je przesadzać czy da się coś dosadzić żeby to miało ręce i nogi. Raczej wszystkie rośliny mają się tam dobrze bo nie widzę, żeby coś im się działo.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies