Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Mały ogródek przy domeczku na wschodzie

Pokaż wątki Pokaż posty

Mały ogródek przy domeczku na wschodzie

tuberculosa 22:58, 24 paź 2022


Dołączył: 20 paź 2022
Posty: 26
Basieksp napisał(a)
Witaj Myślę, że Twój wątek nie zazginie Ja mam żywopłot ze szmaragdów, faktycznie by zobaczyć sąsiada trzeba się trochę postarać może pomysł żywopłotu z cisa nie jest taki zły, Wasz maluszek będzie coraz starszy za dużo nie pomogłam, ale będę kibicowała


Dobry wieczór dziękuję za otuchę Czyli mamy głos na cisa, skrzętnie odnotowuję!
____________________
Ada Mały ogródek - domeczek na wschodzie
tuberculosa 23:06, 24 paź 2022


Dołączył: 20 paź 2022
Posty: 26
sylwia_slomczewska napisał(a)
Witaj hortensje trzeba szerzej rozsunąć i odsunąć od miscantów moje hortensje tych odmian mają już koło 2 m wysokości
Ale można ciąć je krócej
Winobluszcz pięciolistkowy usuń z ogrodu jak najszybciej bo to potwór rośnie, sieje się bardzo i zje wszystko dookoła, a trudno się go pozbyć potem.
Z grabu da się poprowadzić żywopłot na chudo, Kondzio kiedyś w Anglii widział taki 20 cm szeroki,a wysoki na 3 metry i podobno świetnie wyglądał. Wysokość utrzymasz jaką będziesz chciała, szerokość też
Te wiosenne akcenty przydałyby się na obu Twoich rabatach bo zarówno trawy i hortensje jak i rozplenice są roślinami lata i jesieni( w zimie też zdobią jak nie zetkniesz) ale wiosny nie zrobią.



Widzę że to kolejna taka uwaga co do hortensji, dziękuję zatem chyba w sezonie wiosennym przy okazji cięcia trochę je rozsadzę.

Właśnie winobluszcz... jesienią jest piękny ale wyciaga te macki po wszystko i faktycznie usuwanie tych odnóży jest bardzo uciążliwe. Z tyłu domu mam przy płocie wierzbę hakuro (już wiem że nie ma tu wielu fanów ale ponownie - dostalismy z dobrodziejstwem inwentarza) i ten dziad bluszcz włazi na nią i to od góry - na koronę!

Ta grabowa informacja pocieszyła mnie! To zatem będzie mój kandydat nr 2

Mam jeszcze takie miejsce z magnolią zasadziłam pod nią rośliny cebulowe jako wiosenny akcent. A przed rozplenicą mam sadzić szałwię chociaz ona chyba startuje późną wiosną?

Co "wiosennego" poleciłabyś na te rabatę hortensjową?
____________________
Ada Mały ogródek - domeczek na wschodzie
tuberculosa 14:33, 02 kwi 2023


Dołączył: 20 paź 2022
Posty: 26
sylwia_slomczewska napisał(a)
Witaj hortensje trzeba szerzej rozsunąć i odsunąć od miscantów moje hortensje tych odmian mają już koło 2 m wysokości
Ale można ciąć je krócej
Winobluszcz pięciolistkowy usuń z ogrodu jak najszybciej bo to potwór rośnie, sieje się bardzo i zje wszystko dookoła, a trudno się go pozbyć potem.
Z grabu da się poprowadzić żywopłot na chudo, Kondzio kiedyś w Anglii widział taki 20 cm szeroki,a wysoki na 3 metry i podobno świetnie wyglądał. Wysokość utrzymasz jaką będziesz chciała, szerokość też
Te wiosenne akcenty przydałyby się na obu Twoich rabatach bo zarówno trawy i hortensje jak i rozplenice są roślinami lata i jesieni( w zimie też zdobią jak nie zetkniesz) ale wiosny nie zrobią.


melduję że rozpoczęłam sezon wiosenny i po rocznej obserwacji ogrodu zgadzam się całkowicie co do winobluszczu. Miałaś rację. Walka z nim jest straszna. Korzenie silne, głębokie i co najgorsze, poszły do sąsiada więc nie mogłam ich całkiem wykopać. Nawet jesienne przebarwienie nie wynagradza win tego potwora. Ale usunęłam całość z mojej strony (na razie trzy pnącza) i posadziłam żywopłocik z cisa. Jest jeszcze malutki, bo sadzonki miały ok 35 cm.

____________________
Ada Mały ogródek - domeczek na wschodzie
tuberculosa 11:36, 16 kwi 2023


Dołączył: 20 paź 2022
Posty: 26


wrzucam wizualizację domu i terenu wokół do zagospodarowania. Po prawej stronie rośnie jeszcze szpaler wysokich tuj a po lewej zasadziłam młody żywopłot z cisów hilii (po usunięciu winobluszcza). Sadzonki były małe i szczupłe, choć b.zdrowe, posadziłam bardzo gęsto, po 28 cm.
Teraz mam problem bo cisów mi zbrakło i dokupiłam ale o wiele większe. Pomysły są dwa. Posadzić te większe bliżej przodu działki (żeby szybciej "zagęścić" tło) albo posadzić rytmicznie pomiędzy tymi małymi w formie "wykrzykników". Nie wiem czy to ma sens, żeby żywopłot miał takie dwa poziomy, więc waham się co dalej.

Myślę też o miskantach. Gdy kwitną mają szerokość z 1,5 metra, licząc jeszcze przestrzeń dla hortensji więc zostaję z 3-metrową rabatą która zimą/wiosną jest zupełnie goła.

Jest plan na posadzenie miskantów albo pod płot - naprzeciwko domu tam gdzie biały znak zapytania albo za tą długą rabatą. Tam jednak teren jest nieco ocieniony przez dom i obawiam się że nie będą kwitnąć.
____________________
Ada Mały ogródek - domeczek na wschodzie
LIDKA 13:52, 16 kwi 2023


Dołączył: 14 sty 2021
Posty: 7153
Miscanty podziel. Wzdłuż tuji zrób porzadną szeroką rabatę. Zachowaj z 1.20 odleglosci tuji od miscanta.

Możesz dodac cos zimozielone i duużo cebul. Nie bedzie lyso wiosną.

Jak miscant bedzie dotykał tuji to wyłysieją. Tu też zachowaj odległosc z 1.20 a nawet więcej.
Między miscant a tuje posadź jakiś niski zadarniacz np floksy. Też kwitną wiosną .

Pochodź po wąttkach. Jak sie powpisujesz tu i tam to dziewczyny przyjda i bedzie burza mózgów.

Cisów nie mieszaj.
Moze byc fragmęt żywopłotu wyższy. Ja tak mam.bo sadziłam tuje w różnym czasie.
____________________
Lidka , lubuskie gdzieś pod Zieloną Górą Glina i zielsko na Diamentowej
tuberculosa 22:54, 23 kwi 2023


Dołączył: 20 paź 2022
Posty: 26
LIDKA napisał(a)
Miscanty podziel. Wzdłuż tuji zrób porzadną szeroką rabatę. Zachowaj z 1.20 odleglosci tuji od miscanta.

Możesz dodac cos zimozielone i duużo cebul. Nie bedzie lyso wiosną.

Jak miscant bedzie dotykał tuji to wyłysieją. Tu też zachowaj odległosc z 1.20 a nawet więcej.
Między miscant a tuje posadź jakiś niski zadarniacz np floksy. Też kwitną wiosną .

Pochodź po wąttkach. Jak sie powpisujesz tu i tam to dziewczyny przyjda i bedzie burza mózgów.

Cisów nie mieszaj.
Moze byc fragmęt żywopłotu wyższy. Ja tak mam.bo sadziłam tuje w różnym czasie.


Dziękuję! Rozwiałaś moje wątpliwosci z zywoplotem, zatem jeden fragment bedzie wyzszy. Miskanty w rzeczywistosci są oddalone od tuj ok 1 metra wydaje mi sie że to dobra odleglosc. Gdy kwitną koncza sie akurat przed tujami. Jestem w trakcie zrywania darni i poszerzania rabaty żeby wgladała "po ludzku"
O zadarniaczach nie myslalam, dzieki za pomysł!
____________________
Ada Mały ogródek - domeczek na wschodzie
Muszelka 00:05, 24 kwi 2023


Dołączył: 16 mar 2016
Posty: 4846
Zaśmiałam się pod nosem, gdy przeczytałam tytuł Twojego wątku. Mój mógłby brzmieć bardzo podobnie, z jedną tylko różnicą: "Mały ogródek - domeczek na zachodzie"

Przeczytałam cały wątek. Prężnie działasz!

Problem rośliny na żywopłot rozwiązany

Podobnie, jak dziewczyny doradzam zwiększyć odległość między hortkami. Za 3, 4 lata rozwiną skrzydła. Masz wysokie odmiany. Sadząc karzełki, nie myślałaś, że kiedyś wyrosną z nich ponad 200. cm krzaki. Mam te odmiany. Wielgachne są!

Powodzenia!
____________________
Ogród Muszelki Wizytówka
Kordina 09:03, 24 kwi 2023


Dołączył: 18 wrz 2021
Posty: 4746
Witaj z zadarniaczy mam i lubię:

- dąbrówka rozłogowa burgundy glow - fioletkowa
- runianka japońska

Widzę, że już żywopłocik masz z cisów, a ja w zeszłym roku zdecydowałam się na ligustr zimozielony.
____________________
Bożena - Elbląg Grzebiuszka ziemna
Judith 09:52, 24 kwi 2023


Dołączył: 23 lis 2017
Posty: 9961
Dzień dobry,
zapowiada się fajny watek, będę podglądać .

Gratuluję decyzji o usunięciu winobluszczu . Prócz oczywistych wad ma też tę, że pięknie wygląda dość krótko, a potem straszy gołymi badylami .
Wydaje mi się, że 28 cm odległości pomiędzy cisami to zbyt mało...
____________________
Judith Z centrum wielkiego miasta na obrzeża małego miasteczka *** Wizytówka
An_na 22:16, 24 kwi 2023


Dołączył: 16 lip 2022
Posty: 1549
Witaj
zajrzałam, spodobało mi się, zostaję
Cisy to dobra decyzja, ale też wydaje mi się, że trochę za gęsto.
Widzę, że już poszerzasz rabaty To dobrze
____________________
Ania**Ania na Żuławach
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies