Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Plan nasadzeń nowego ogrodu

Pokaż wątki Pokaż posty

Plan nasadzeń nowego ogrodu

Piotrek_B1981 12:05, 31 sty 2023

Dołączył: 31 sty 2023
Posty: 3
Witam wszystkich serdecznie.
Chciałbym zapytać co uważacie na temat nasadzeń drzew w nowo powstającym ogrodzie. Na załączonym planie od lewej strony przy szklarni będą drzewa owocowe. Cztery duże egzemplarze to olsza czarna. Zdecydowałem się na nią, ze względu na dość szybki wzrost oraz na ażurowy pokrój korony. Drzewa koło basenu i tarasu miały być brzozami doorenbos, ale domyślam się, że to kiepski pomysł jeżeli chodzi o ich usytuowanie w pobliżu zbiornika więc stawiam na platana alpens globe. Ewentualnie zamiast olch mógłbym posadzić zagajnik brzozowy. Cała działka otoczona będzie żywopłotem z grabu. Co myślicie? Macie może jakieś inne propozycje bądź rady co do nasadzeń? Dziękuję wszystkim za dyskusję.

Gosialuk 17:05, 31 sty 2023


Dołączył: 20 lut 2016
Posty: 5263
Podaj jeszcze strony świata. Na pewno szklarnia i basen powinny być maksymalnie nasłonecznione.
____________________
Gosia Bylinowa łąka
Piotrek_B1981 20:10, 31 sty 2023

Dołączył: 31 sty 2023
Posty: 3
Od strony szklarni zachód. Front domu to wschód. Południe u dołu.
Anda 18:45, 01 lut 2023


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33502
Hej Grabowy żywopłot będzie na pewno cudnie wyglądał.

Jaką masz glebę w ogrodzie? Olsza lubi wodę. Brzozy niby też, ale jako drzewa pionierskie dają radę i na suchych stanowiskach, jeśli są do tego od początku przyzwyczajane.
Jest tyle pięknych drzew (np. Davidia involucrata, Acer griseum lub davidii, Prunus serrula), że trudno coś radzić nie znając np. twoich wymagań, warunków i temperatur w których będą rosły.

O drzewa zapytaj może jeszcze Sylwię z wątku Ranczo Szmaragdowa Dolina.
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
Mary 23:42, 01 lut 2023


Dołączył: 27 mar 2015
Posty: 3509
Napisałeś
"Drzewa koło basenu i tarasu miały być brzozami doorenbos, ale domyślam się, że to kiepski pomysł jeżeli chodzi o ich usytuowanie w pobliżu zbiornika ..."

Co dokładnie masz na myśli?
____________________
Marysia - Ogród bez roweru
Piotrek_B1981 06:46, 02 lut 2023

Dołączył: 31 sty 2023
Posty: 3
Anda od samego początku stawiałem na żywopłot z grabu bo wiem jaki efekt da w przyszłości. Ogólnie zamysłem jest stworzenie ogrodu nowoczesnego w "bryle" formalnej. Taras, chodniki, obrzeża wszystko w kątach prostych. Również nie chcę przesadzać ze zbyt dużą różnorodnością roślin. Można by rzec, że w tym przypadku mniej znaczy więcej. To co chę osiągnąć ma wyglądać kiedyś mniej więcej tak.



Co do drzew to tak masz rację, oby dwa te drzewa uwielbiają wodę w szczególności olsza. Dużo spaceruję i obserwuję gdzie i w jakich warunkach rosną poszczególne gatunki. Wiem też, że jako gatunki pionierskie nie powinny mieć problemów z przystosowaniem się do każdego stanowiska. Pytasz o lokalizację, warunki glebowe. Jest to zachód polski woj. lubuskie, a gleba w większości gliniasta.

Mary napisałem, że brzoza może nie być optymalnym wyborem bo przestrzeń pomiędzy ścianą budynku a krawędzią niecki będzie wynosić około 5-6m, a to może powodować zbyt duży problem z zabrudzeniem wody przez spadające kwiatostany bądź liście. Myślę tutaj tylko o względach praktycznych bo gdybym się nimi nie przejmował to z pewnością bym obsadził basen z dwóch stron doorenbosami
Mary 19:32, 05 lut 2023


Dołączył: 27 mar 2015
Posty: 3509
W moim poprzednim ogrodzie miałam brzozy. Śmieciły bardzo. Myślę, że jak brzozy posadzisz w miejscu olch to efekt będzie podobny. Nadal basen będzie zasypany kwiatkami, w lecie, wtedy gdy basen będzie używany.
Ale moje brzozy to nie były doorensbosy. Może one sprawiają mniej problemu.

Ogród na zdjęciu jest piękny. Ale ogród z wielkimi drzewa wymagałby codziennego sprzątania, żeby tak wyglądać. Zawsze będą jakieś kwiatki, pyłki, szyszki, żołędzie, liście, gałązki itd. Ten żwirek pod drzewami to możnaby sprzątać bez przerwy. Piszę to z własnego doświadczenia posiadania ogrodu z wielkim dębem i wielkimi klonami polnymi.

____________________
Marysia - Ogród bez roweru
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies