Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Chyba duża rabata?

Pokaż wątki Pokaż posty

Chyba duża rabata?

Socket4 18:02, 03 lut 2023

Dołączył: 01 lut 2023
Posty: 2
Witam. Pierwszy mój post, proszę o wyrozumiałość. Mam do zagospodarowania według mnie duża rabatę ze zdjęcia na niebiesko. Rabata frontowa. Strona południowa,cały dzień w słońcu. Brak pomysłu jakie rośliny można posadzić na taki skwar. Wzdłuż płotu miskanty gracilimus co 2,5m. Myślałem aby między nimi dać jakieś wąskie iglaki blue arrow albo coś kolumnowy, aby na wiosnę łyso nie było. Czy to ma sens? Po środku myślę dać szpaler wiśni umbry co 4m. I na tym pomysły się kończą. Proszę o radę, myślę dać trochę iglaków hortensji rozplenic. Aby na wiosnę łyso nie było. Dziękuję z góry
LIDKA 19:24, 03 lut 2023


Dołączył: 14 sty 2021
Posty: 7141
Gdzie brama?
Gdzie podjazd?
Kierunki świata?
Jaki rodzaj gleby?

Załóż wątek.
Narysuj plan działki w skali na kartce w kratkę.
Zaznacz na planie garaż piaskownice i co tam jeszcze macie.

Oraz zaznacz co już rośnie.
Zrób parę fot i z pomocą forum zrobisz plan/projekt.

Musisz chodzic po wątkach czytać i ogladać ogrody i ich powstawanie. Wpisuj się, pytaj itd.

Dobrze że tu jesteś bo jeszcze masz szansę uniknąć czasem bardzo kosztownych błędów.

Ogólne wskazówki to :

Przygotowanie gleby

Wyznaczenie rabat, trawnika, placyków.

Potem sadzimy żywopłoty i drzewa.
Potem reszta roślin.


I podpis zielony zrób. Inaczej nikt do Ciebie nie trafi.

____________________
Lidka , lubuskie gdzieś pod Zieloną Górą Glina i zielsko na Diamentowej
Agatorek 19:41, 03 lut 2023


Dołączył: 17 gru 2020
Posty: 13268
Hej

Raczej zagęściłabym gracilimusy co 1m lub 1.25 m., żeby tworzyły szpaler. I przed nie można posadzić wiśnie.
Masz po drugiej stronie tuje sąsiada, więc nie potrzebujesz przesłony w postaci iglaków.

Jako elementy zimozielone możesz dać na rabacie jakieś niższe iglaki np. Kosodrzewinę. Sosny akurat lubią słońce .

Żeby wiosną nie było łyso, można posadzić tulipany, pierwiosnki, krokusy, przebiśniegi. Berberysy też wcześnie startują.


Edit: ale oczywiście najpierw zrób to, co pisze Lidka .
____________________
Agnieszka ***** Ogród z zegarem ***** Pura vida Kostaryka ***** Hawaje
Anda 19:56, 03 lut 2023


Dołączył: 25 maj 2015
Posty: 33500
Witaj Zrobienie planu to nie takie hop siup. Jaki masz rodzaj gleby? Gdzie w PL mieszkasz? Jaka ilość opadów w ostatnich latach?
Rośliny trzeba dopasować do warunków, inaczej umęczysz się i Ty i rośliny.
____________________
Serdeczności Ewa - Doświadczalnia bylinowo-różana 2 poprzedni wątek Doświadczalnia bylinowo-różana Panie Foerster, co pan robi przeciwko nornicom? - Krzyczę na nie. Wizytówka doświadczalni Landhaus Ettenbühl i Rosengarten Zweibrücken
sylwia_slomc... 20:01, 03 lut 2023


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81991
Lidzia
Brama i podjazd jest Tylko "Ogrodowisko" zasłania wjazd. Podjazd masz w pasy. Kierunek też jest napisany w opisie, ale pytanie o glebę jak najbardziej uzasadnione. Bez tej wiedzy nie ruszymy.



Co do projektu i stanowiska.
Te tuje sąsiada skoro rabata od południa to powinny rzucać na nią cień, chyba, że są maleńkie jeszcze. Inna rzecz w jakiej odległości sąsiad je posadził bo tuja ma płytki, szeroki system korzeniowy i jeśli będą przerastać w stronę rabaty to przy samym ogrodzeniu nic się nie posadzi bo wody roślinom będzie brakowało.

Rozplenice na stanowisko słoneczne dobry wybór pod warunkiem rozluźnienia gleby jeśli jest ciężka nieprzepuszczalna, ale o tym na razie nic nie wiemy
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
Socket4 21:41, 03 lut 2023

Dołączył: 01 lut 2023
Posty: 2
Witam. Gleba piaszczysta, przepuszczalna. Tuje sąsiada są już spore ok 1.7m blisko płota ok60.cm. rabata jest od strony południowej, centrum Polski okolice Piotrkowa Trybunalskiego. Dziękuję za zainteresowanie. Pewnie zabiorę się za założenie całościowego wątku.
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies