Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Bałagan w przed ogródku

Pokaż wątki Pokaż posty

Bałagan w przed ogródku

Mamba0405 15:10, 06 sie 2023

Dołączył: 13 lut 2023
Posty: 31
Gruszka_na_wierzbie napisał(a)
Mamba, nie wiem dlaczego założyłaś aż dwa wątki dotyczące tego przedogródka. Napisz prośbę do administratora sieci o zlikwidowanie jednego z nich, bo można się pogubić, gdzie pisać.
W mojej głowie mocno zakotwiczyła się myśl, że przedogródek to szczególne miejsce w ogrodzie. Wyjątkowe dlatego, że powinno być atrakcyjne o każdej porze roku. Do domu wchodzimy codziennie. Miejsce to widzą przejeżdżający i chodzący drogą.
Projektując tam nasadzenia trzeba zadać sobie pytanie o to, jak to miejsce będzie wyglądało o każdej porze roku. Uzyskanie atrakcyjności w sezonie jest łatwe. Trudniej sprawić, aby było ciekawie również w listopadzie, styczniu, lutym i marcu. Z tego właśnie powodu trzon frontowych nasadzeń stanowią rośliny zimozielone lub te o ciekawym pokroju w okresie bezlistnym.

Ogród na tyłach domu jest dobrze obsadzony, w oglądzie miły dla oka. Może ten kamień na froncie ograniczyć to czegoś przypominającego geometryczne ścieżki, a między nimi zaplanować rabaty?


No właśnie nie wiem co można dodać zimozielone go oprócz iglaków, może jakaś laurowiśnia lub kule z cisu, ale nie wiem jak ciekawie je ułożyć...
____________________
ogród mamby
ajka 16:09, 06 sie 2023


Dołączył: 24 kwi 2015
Posty: 4002
Mamba0405 napisał(a)


Tej wiśni już nie da rady przesądzic,hakuro też musi zostać, dlatego muszę się ratować nasadzeniem zimozielonymi pod nimi lub zimozielonymi jako rama. Tylko nie wiem co można by posadzić żeby to nie były same iglaki?
Myślałam że ta turzyca raureif jest zimozielona.


Może laurowiśnia? Jest zimozielona.

Bardzo ładnie zimą wygląda też dereń - a raczej jego czerwone gałęzie.
____________________
Ania Ogród ponad miarę, czyli trudne początki
Agatorek 18:33, 06 sie 2023


Dołączył: 17 gru 2020
Posty: 13229
Mamba, nie potrafię Ci doradzić, które trawy byłyby lepsze.

Ale trochę pomyślałam nad tą rabatą i wiem dlaczego coś mi w niej nie pasuje. Oprócz kamienia .
Jest za duża. Między rabatą a domem lepiej wyglądałby pasek trawy, niż rabata pod samą ścianę.

Osobiście zmniejszyłabym rabatę dając albo pasek trawy pod domem, albo „przecięłabym” rabatę ścieżką (niekoniecznie w linii prostej).
____________________
Agnieszka ***** Ogród z zegarem ***** Pura vida Kostaryka ***** Hawaje
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies