Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » szpaler hortensjowy

Pokaż wątki Pokaż posty

szpaler hortensjowy

janetka125 23:10, 23 sie 2023


Dołączył: 23 sie 2023
Posty: 6
Hej Kochani! Jestem nowa, przeglądam od jakiegoś czasu pomysły i postanowiłam się podpytać o radę Was. Ogród dopiero do założony, zakończona budowa domu w styczniu więc dopiero co wywalczyliśmy jakikolwiek trawnik (niestety byle jaki, ale dziecko ma gdzie biegać chociaż). Są tuje, niestety - stety, nie było wyjścia bo działka w centrum miasta i zabudowania wokolo starego typu więc mam sąsiadów mur w mur.
Ale do rzeczy. Na ten rok - muszę bo się uduszę wymarzyłam sobie szpaler hortensji bukietowych na długości ok 30m. Chciałabym uzyskać efekt jak na tej inspiracji. Wybrałam wstępnie limelight


Natomiast u mnie jest mini skarpa przed tujami, chce ją oraz miejsce przed skarpą ok 50cm gdzie będą hortki, wyłożyć agrowłókniną, na skarpie posadzić coś płożącego aby ładnie obrosło i nie kosić tego miejsca ( myśłałam o suchodrzewie, ale może macie lepsze pomysły)
Przed skarpą chce wybrać ziemie i usunąć darń tak aby osadzić ekoboardy a pózniej agrowłoknina, hortki i kora już tylko na tym płaskim terenie.

Foto skarpy i niżej plan sytuacyjny ogrodu. Na czerwono obrysowałam osadzenie ekoboardów, na niebiesko hortki, na żółto suchodrzew lub inne płożące.


Jak widzicie ten cały mój plan? Myśle tez o tym jak to miejsce bedzie się prezentowalo na wiosne/zime jak jednak hortek nie bedzie. Moze przed hortensjami posadzić cos jeszcze?
Z góry dziękuje za każdą podpowiedź
sylwia_slomc... 01:14, 24 sie 2023


Dołączył: 20 kwi 2015
Posty: 81966
Witaj. Tak na szybko to po zdarciu darni dobrze przygotuj glebę jeśli chcesz uzyskać efekt ze zdjęcia bo w byle jakiej ziemi hortensje takich kwiatów nie wydadzą. Powinno być środowisko lekko kwaśne. Po drugie nic nie wiadomo jaka wystawa słoneczna tam panuje, a o glebie nie napisałaś nic. Po trzecie 9 szt hortensji na 30 metrach takiego efektu nie zrobi, trzeba przynajmniej drugie tyle posadzić. Co do wiosny dobrze przewidujesz. Hortensje wiosną to łyse patyki. Suchodrzewy by dobrze wyglądały trzeba przynajmniej raz w roku mocno ciąć. Irgę wcześniej czy później też. tam by się przydało coś innego wyższego bo skoro hortki niżej na płaskim to na skarpie musi być coś wyższego, inaczej nie będzie widoczne. Po 7 latach moje limki mają 3 metry wysokości. Mimo corocznego mocnego cięcia. Przed hortki też dobrze byłoby coś dać. ALe nikt sensownie nie podpowie nie znając strefy temperaturowej, wystawy słonecznej czyli kierunków świata i jakości gleby.
____________________
Ranczo Szmaragdowa Dolina II *** Ranczo Szmaragdowa Dolina *** Wizytówka
LIDKA 07:33, 24 sie 2023


Dołączył: 14 sty 2021
Posty: 7107
Sylwia dobrze radzi. Horty kwitną w lipcu a czasem dopiero w sierpniu a co na reszte roku?

Zakładaj wątek i rób ogród.
Ja bym zrobiła tu murek , dosypała ziemi i robiła porządne rabaty naokoło.
Zrobiłabym to po łukach w rogach żeby zgubic nieregularny kształt działki. Poszukaj wątku Zagajanki. Ona miala taki mur ze względu na ukształtowanie terenu.

Nie sadź na żywioł. Przez zime polataj po wątkach , zrób plan, przygotuj glebe jesienią lub wiosną. I dopiero sadzenie.

Włóknina na skarpie to niekoniecznie dobry pomysł.

____________________
Lidka , lubuskie gdzieś pod Zieloną Górą Glina i zielsko na Diamentowej
Judith 20:20, 24 sie 2023


Dołączył: 23 lis 2017
Posty: 9922
A ja proponuję cis zupełnie innego: wielka wymurowana donica wzdłuż całego szpaleru obsadzona no. hortensjami, o których myślisz. Takie rozwiązanie jest w jedynym z pięknych ogrodów prezentowanych na Ogridowisku, ale nie mogę w tej chwili znaleźć. Gdy mi sue uda, wkleję link .
____________________
Judith Z centrum wielkiego miasta na obrzeża małego miasteczka *** Wizytówka
janetka125 10:06, 26 sie 2023


Dołączył: 23 sie 2023
Posty: 6



Przepraszam Was za brak tych bazowych informacji Już dodałam na rzucie kierunki świata.
Co do glęby, na głębokość ok 40cm jest nawieziona żyzna czarna ziemia, jakie ph ma nie wiem niestety. Pod hortki na pewno sypałabym dodatkowo w otwory ziemie dedykowaną z lekko kwasnym odczynem.



Z uwagi na to że mamy sporo zabudowań dookoła to słońce jest przez około pół dnia. Zrobiłam więcej zdjęc dzisiaj ogrodu i obejścia dookoła, zdjęcia robione na godzinę 09:30 więc póki co tuje cieniują, jak słońce jest wyżej to już tam jest duuużo światła aż do ok 15-16stej póki słońce nie zejdzie na tyle nisko że chowa się za elewacją budynku. Robiłam zdjęcia od lewej strony domu idąc.








Co do tych 9 szt namalowanych na rzucie to zrobiłam przypadkową ilość żeby tylko zaznaczyć gdzie będą, planuje co 15m sadzić więc ok 20 kilku sztuk będzie.

Odnośnie nasadzenia na skarpie - nie chce żeby tam coś wchodziło w hortke i uznałam że tylko nasadze coś płożącego żeby nie kosić brzegu i go zakryć, też każdy mi doradza żeby od tui się odsuwać bo ona zżera składniki i nic tam nie będzie rosło. Mało miejsca na tej skarpie. Ja zrobiłabym murek ale to są takie koszty że niestety przez najbliższe lata nie będzie mnie stać na takie rzeczy.
Z uwagi że dom jest w nowoczesnej, minimalistycznej formie chciałam aby ogród formą też pasował, stąd też pomysł na rabaty w liniach prostych a nie po łuku.
Murki żeby mi się podobały to jakoś kamienia tam nie widze żadnego w stylu piaskowca itp tylko betonowe formy jak na elewacji.
Wstawię Wam zdjęcie budynku i myślę że może wtedy sami zobaczycie co o tym sądzić czy dobrze myślę Zdjęcie starsze bo jeszcze przed założeniem trawnika ale budynek dobrze widać.

LIDKA 23:37, 26 sie 2023


Dołączył: 14 sty 2021
Posty: 7107
Sporo masz ogarnięte. Czysto i elegancko.

Z Czego wynikły te skarpy? Kolo wejścia i pod tujami?

Ja mam pod tujami linie kroplujące i przed tujami rabaty. Rośnie wszystko. Moje najstarsze tuje mają 4 lata.

____________________
Lidka , lubuskie gdzieś pod Zieloną Górą Glina i zielsko na Diamentowej
janetka125 13:45, 27 sie 2023


Dołączył: 23 sie 2023
Posty: 6
L napisał(a)
Sporo masz ogarnięte. Czysto i elegancko.

Z Czego wynikły te skarpy? Kolo wejścia i pod tujami?

Ja mam pod tujami linie kroplujące i przed tujami rabaty. Rośnie wszystko. Moje najstarsze tuje mają 4 lata.



Dziękuje pięknie! Dużo pracy wszystko kosztowało, jak to przy domu.
Skarpy wynikły z tego że teren cały pod górkę, a dom chcieliśmy nieco niżej żeby wjazd do garażu nie był stromy więc dom ok 1m niżej niż działka za domem, tam gdzie tuje i dodatkowo garaż jest obniżony o 60cm względem całego domu. Dzięki temu zgubiliśmy te wysokości.
Z przodu przed wejściem - skarpa stroma i wyższa ok 180cm a poniżej niej mamy podjazd boczny który trzyma mur oporowy na ok 3m wysoki. Na rzucie i zdjęciu nie widać tej działki w całości. Dodam niżej pełen rzut który akurat mam z projektu podjazdu.


My również pod tujami daliśmy linie kroplujące, jest to duże ułatwienie.
Trochę wczoraj pochodziłam po wątkach i własnie widziałam że nasadzenia są u niektórych zaraz przy tujach i dało mi to do myślenia. Bo chciałam głównie przykryć cała skarpe tylko żeby trawa na niej nie rosła a teraz myślę faktycznie czy coś ładnego nie można tam posadzić ale piętro wyższego niż hortensja.
Jestem troche w gorącej wodzie kąpana bo ja bym chciała wszystko na raz, ogród to moja ogromna pasja, i cierpie że nie mam co w nim robić bo jest tylko trawa
LIDKA 14:46, 27 sie 2023


Dołączył: 14 sty 2021
Posty: 7107
Zrobisz ogród. To kupa szmalu i roboty ale też satysfakcji i radosci.

Po pierwsze - Wilczy Ogród i Magleska. Madzia ma skarpę koło tarasu, też wysoką. Idź zobacz to może sie zainspirujesz. To najpiękniejsza skarpa na forum a może i w Pl.

Po drugie - jak wysokie tesjarpy koło tuj?

A po 3. Fajne masz te rzuty. Spróbój narysowac sobie plan ogrodu. Tu sie sprawdza papier w kratki.
Jak się ma plan to można realizować etapami.
Ogólny porządek i ład już masz. To co konieczne żeby rabaty miały tło czyli żywoploty też. To już naprawdę sporo.

Ja zaczełam od drzew bo wiedziałam że im trzeba czasu, działka była goła a ja chciałam cienia w przyszłości.
Sporo potem trafiłam na ogrodowisko i zrozumiałam ze chce prawdziwy ogród a nie tujki z trawą i pare krzaków. I było wszystko od nowa.

Tytuł masz , zrób podpis i przyjdzie tu mnóstwo doświadczonych i cos podpowiedzą doradzą. Mi nawet dziewczyny wysyłały rośliny.

Bedę trzymać kciuki . To forum to kopalnia wiedzy.

____________________
Lidka , lubuskie gdzieś pod Zieloną Górą Glina i zielsko na Diamentowej
janetka125 08:41, 28 sie 2023


Dołączył: 23 sie 2023
Posty: 6
Lidka napisał(a)
Zrobisz ogród. To kupa szmalu i roboty ale też satysfakcji i radosci.

Po pierwsze - Wilczy Ogród i Magleska. Madzia ma skarpę koło tarasu, też wysoką. Idź zobacz to może sie zainspirujesz. To najpiękniejsza skarpa na forum a może i w Pl.

Po drugie - jak wysokie tesjarpy koło tuj?

A po 3. Fajne masz te rzuty. Spróbój narysowac sobie plan ogrodu. Tu sie sprawdza papier w kratki.
Jak się ma plan to można realizować etapami.
Ogólny porządek i ład już masz. To co konieczne żeby rabaty miały tło czyli żywoploty też. To już naprawdę sporo.

Ja zaczełam od drzew bo wiedziałam że im trzeba czasu, działka była goła a ja chciałam cienia w przyszłości.
Sporo potem trafiłam na ogrodowisko i zrozumiałam ze chce prawdziwy ogród a nie tujki z trawą i pare krzaków. I było wszystko od nowa.

Tytuł masz, zrób podpis i przyjdzie tu mnóstwo doświadczonych i cos podpowiedzą doradzą. Mi nawet dziewczyny wysyłały rośliny.

Bedę trzymać kciuki. To forum to kopalnia wiedzy.





1. Pędze oglądać wskazany wątek, ciesze się że tu trafiłam i stworzyłam ten post.

2. Skarpy przed tujami ok 80cm więc nie są wysokie. Dodatkowo tam dużo miejsca nie ma na rozpędzanie się przed nią z rabatą bo trawnika za wiele nie zostaje.

Dziekuje za kazda odpowiedz i wsparcie, to dla mnie bardzo duzo. Juz na ten moment zatrzymalam sie a nie biegne z szpadlem zeby kopac a pozniej bede zalowac ze jednak tego dobrze nie przemyslalam.
LIDKA 08:50, 28 sie 2023


Dołączył: 14 sty 2021
Posty: 7107
Dobrze myślisz. Unikniesz błędów i kosztów.

Jakie możesz zrobić szerokie rabaty? Lub ile chcesz zostawić trawnika?


Z dwóch stron domu mam do granic po 4 m i też nie poszalałam.
Trawniki jako wąskie pasy-ścieżki też są fajne.

____________________
Lidka , lubuskie gdzieś pod Zieloną Górą Glina i zielsko na Diamentowej
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies