Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » szpaler hortensjowy

Pokaż wątki Pokaż posty

szpaler hortensjowy

Judith 10:06, 28 sie 2023


Dołączył: 23 lis 2017
Posty: 9922
Janetko, zapowiedziałam się z linkiem pokazującym betonową donicę przy ogrodzeniu "gubiącą" skarpę i oto mam .
Czytałam oczywiście, co napisałaś na temat donic, ale przesyłam ku ewentualnej inspiracji i rozważeniu samodzielnego wykonania . Donica w tym miejscu świetnie wpasowałaby się w oczekiwany nowoczesny klimat
Jagodaa z wątku Moja "przyziemna" pasja ma w swoim ogrodzie sporo murków, jeden z nich jest właśnie stworzony w sytuacji takiej jak Twoja.

Tu murek przy ogrodzeniu dopiero co powstał:
https://www.ogrodowisko.pl/watek/4085-moja-przyziemna-pasja?page=145

A tu już rośliny podrosły:
https://www.ogrodowisko.pl/watek/4085-moja-przyziemna-pasja?page=791#post_4

Pozdrawiam
____________________
Judith Z centrum wielkiego miasta na obrzeża małego miasteczka *** Wizytówka
janetka125 08:35, 29 sie 2023


Dołączył: 23 sie 2023
Posty: 6
Lidka napisał(a)

Jakie możesz zrobić szerokie rabaty? Lub ile chcesz zostawić trawnika?




Myślę że wyjdzie ok 3m od granicy.
1. tuja ma ok 50cm do ogrodzenia więc odejmuje na nią ok 1m z obu stron
2. skarpa stroma bo pewnie zajmuje ok 70cm - tutaj obsadzam tylko czymś kryjącym skarpe i agrowłóknine na niej czyli pewnie suchodrzew
3. pod skarpa miejsce na hortke Limelight licze ok 1m.
4. jak wystarczy miejsca to z przodu rozplenica albo co kilka hortek ją wsadze zeby sie cos dzialo.

Ile zostanie trawnika hmm niewiele, tyle żeby córka miała gdzie łapać bańki i pokopać piłke

Judith napisał(a)
Janetko, zapowiedziałam się z linkiem pokazującym betonową donicę przy ogrodzeniu "gubiącą" skarpę i oto mam .
Czytałam oczywiście, co napisałaś na temat donic, ale przesyłam ku ewentualnej inspiracji i rozważeniu samodzielnego wykonania . Donica w tym miejscu świetnie wpasowałaby się w oczekiwany nowoczesny klimat
Jagodaa z wątku Moja "przyziemna" pasja ma w swoim ogrodzie sporo murków, jeden z nich jest właśnie stworzony w sytuacji takiej jak Twoja.

Tu murek przy ogrodzeniu dopiero co powstał:
https://www.ogrodowisko.pl/watek/4085-moja-przyziemna-pasja?page=145

A tu już rośliny podrosły:
https://www.ogrodowisko.pl/watek/4085-moja-przyziemna-pasja?page=791#post_4

Pozdrawiam


Bardzo dziękuje za linki, nie doszłam jeszcze do wątku Jagody przy buszowaniu na forum. Przeglądnełam juz pobieżnie i faktycznie pięknie to wygląda i u mnie wyszłoby podobnie. Musze na pewno przemyśleć jeszcze tą rabate bo nie chce robić syzyfowej pracy.
Fakt tylko że ja tą moją skarpę mam stromą, podejrzewam że pod kątem 45 stopni lub ostrzejsza jest. Więc murując donice na wysokosc skarpy a nie chcac wchodzić za duzo w trawnik duzo miejsca nie zyskam bo tak jak pisalam Lidce skarpa do przodu zajmuje z 70cm. Jak postawie murek to jego grubosc bloczka musze odjąc i tam nie wiele zostaje. Wiadomo ze bym i tak w trawnik weszla nawet na ta szerokosc co planuje ok 3m lacznie. Tyle ze zastanawiam sie czy jest sens pchac sie w takie koszty jak zgeneruje murek no i pracy! a nie wiele na tym zyskam w przestrzeni.
LIDKA 20:36, 29 sie 2023


Dołączył: 14 sty 2021
Posty: 7093
Hmmmm....


Te suchodrzewy to może być dobry pomysł. Dają się rozmnożyć z patyków. Można je ciąć. Nie kłują.
Jak nasadzisz gęsto w połowie skarpy to szybo ją pokryją.

Na wiosne kup kilka sadzonek i bierz się za rozmnażanie.

Hortki można spokojnie przemieszać z trawami. Np co 3 szt.
Mam tak sekwencjami posadzone 15 szt na platanowej.
Do tego jakaś obwódka i cebulowe na wiosne i rabata gotowa.


____________________
Lidka , lubuskie gdzieś pod Zieloną Górą Glina i zielsko na Diamentowej
LIDKA 20:40, 29 sie 2023


Dołączył: 14 sty 2021
Posty: 7093
Jeszcze Ci podpowiem że rozplenice i miscanty późno ruszają. Czasem pod koniec maja do dopiero.

Trzcinniki są dużo szybsze. I też pasują do hortensji .
____________________
Lidka , lubuskie gdzieś pod Zieloną Górą Glina i zielsko na Diamentowej
Muszelka 23:37, 31 sie 2023


Dołączył: 16 mar 2016
Posty: 4846
A ja proponuję zastanowić się nad odmianą hortek. Na pewno chcesz limki? Mam u siebie sporo różnych odmian bukietówek, wśród nich limki. Po ulewach pędy z napitymi wodą kwiatostanami kładą się. Trzeba je podwiązywać.

W szpalerze posadziłabym np. 'Magical Moonolight' (ogromne, białe kwiatostany, mocne pędy) lub 'Fraise Melba' (baaaaardzo silne pędy, wielkie kwiatostany, zmieniające barwę od limonkowej, poprzez biel, odcienie różu, po wiśniowy jesienią).
____________________
Ogród Muszelki Wizytówka
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies