Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki piwonii, piwonia - Paeonia

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki piwonii, piwonia - Paeonia

Gardenarium 14:37, 10 gru 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Zdrowa piwonia


Hania poruszyła temat szarej pleśni u piwonii, zakładam więc wątek.
Może macie zdjęcia objawów choroby?

hanka_andrus napisał(a)
Szara pleśń piwonii

(łac: Botrytis paeoniae)

Choroba wywoływana przez grzyby. Objawem chorobowym są wyraźne brunatne plamy, które pojawiają się u podstawy młodych pędów. W późniejszym stadium wyrastają pędy z przebarwionymi, czerwonymi liśćmi. Pąki kwiatowe się nie rozwijają, a pędy więdną i zamierają. W warunkach wilgotnego powietrza brunatne plamy na pędach pokrywają się szarym, puszystym nalotem z zarodnikami grzyba. Aby uniknąć tej choroby, należy przed zimą znacznie skracać pędy piwonii. Trzeba też przesadzając piwonie, starannie oczyścić karpy z resztek łodyg i liści, gdzie mogą zimować formy przetrwalnikowe grzyba. Kiedy jest okres wilgotnego lata, warto stosować systematyczne opryski roślin środkiem grzybobójczym.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
19:50, 19 lip 2012
Wklejam zdjęcia mojej piwonii, czy to są objawy szarej pleśni? Plamki są brunatne, ale nie zauważyłam żadnego nalotu.



Usunęłam większość liści z plamkami. Jakim środkiem powinnam roślinkę popryskać?




Gardenarium 22:15, 19 lip 2012


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
To jest raczej plamistość liści piwonii

http://www.ipm.iastate.edu/ipm/info/plant-diseases/peony-leaf-blotch

albo grzyb o nazwie Cladosporium


http://www.ipm.iastate.edu/ipm/info/plant-diseases/cladosporium-leaf-spot

Trzeba podlać Topsinem i uciąć zaatakowane liście.


Istnieją trzy główne choroby piwonii, objawy każdej mają inny kolor - brązowy, czarny lub szary. Kiedy je zobaczycie usuńcie wszystkie zainfekowane liście lub łodygi natychmiast.

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Gardenarium 23:57, 01 lip 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
magdalena_grabowska napisał(a)
Witam,
Jestem poczatkującą ogrodniczka w zeszłym roku zasadziłam w domowym ogródku piwonię Shirlej Temple. Niestety podczas prac budowlanych została przez robotników zapytana, jednak pomimo wszystko na wiosnę tego roku się odrodziła ale niestety nie zakwitła
Jednak to co mnie martwi to jej obecny wygląd. Właściwie każdy liść jest przebarwione, niektóre w całości. Od spodu nie widać żadnych zmian.
Bardzo bym prosiła o radę co robić, czy da się jakoś ją odratować? Czy trzeba wykopać?

Bardzo dziękuję za wszystkie rady
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Madzenka 23:57, 01 lip 2014


Dołączył: 22 sty 2012
Posty: 57998

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Chora peonia Shirley Temple

Zaznaczam bo ciekawa jestem diagnozy, czy przypalona słońcem czy mączniak rzekomy lub inny grzyb.
____________________
Madżenka ~~~~~ Madżenie ogrodnika sezon 2017 ~~~~~ Fotorelacje ~~~~~ Wizytówka
Gardenarium 23:57, 01 lip 2014


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308

Informacja: Wątek został przeniesiony przez moderatora z Chora peonia Shirley Temple

Ja też jestem ciekawa diagnozy, wiem jednak że peonie są wrażliwe na choroby grzybowe najbardziej w przypadku niewłaściwych warunków uprawy, i tak mi tutaj wygląda, że peonia jest posadzona zbyt głęboko, ma sporo kory, a ona raczej nie przepada za taką ściółką, zwłaszcza grubą.

Podejrzewam też matę p. chwastom ze jest pod korą.


Z mojego artykułu mozliwe choroby piwonii


Ta raczej odpada - Choroby grzybowe i bakteryjne mogą dokuczać piwoniom. Zwłaszcza grzyb o nazwie Botrytis sprawia, że pąki kwiatowe robią się czarne i spadają. Dzieje się to w czasie mokrej i chłodnej pogody. Należy usuwać porażone części z dala od rośliny, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby. Radykalnym sposobem ratowania porażonej rośliny jest ucięcie wszystkich liści nad ziemią.

To odpada, nie te objawy Mączniak pojawia się na liściach, pąkach kwiatowych i kwiatach, powodując czasem ich zniekształcenie. Aby pomóc i ochronić rośliny przed tą chorobą, zapewniamy dobrą cyrkulację powietrza pomiędzy roślinami i słoneczne miejsce.

Żadna mi nie pasuje Piwonie drzewiaste w przypadku niewłaściwej pielęgnacji są podatne na choroby uwiądu, szarą pleśń i choroby wirusowe.

Dlatego proszę najpierw o odpowiedź odnośnie sadzenia.

Podejrzewam plamistość liści, pisałam tutaj o tym

http://www.ogrodowisko.pl/watek/1262-szara-plesn-piwonii


____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Mazan 09:32, 02 lip 2014

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Widok rośliny tylko z jednej strony /z góry/ nic o chorobie nie mówi. Najlepsze zdjęcia to te, na których widać roślinę z każdej strony oraz podłoże, czasem otoczenie. Wiele chorób ma bardzo podobne objawy i trudno ustalić patogena. Pod liściem i na łodydze najwięcej jest danych, po których można zidentyfikować patogena. Taki widok podsuwa podejrzenie nawet o nicienie, nie tylko grzyby. Dlatego - o ile to możliwe - poproszę o więcej.




Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
maggra 16:34, 02 lip 2014

Dołączył: 01 lip 2014
Posty: 89
Witam,

Dziękuje bardzo za odpowiedzi. Co do konkretów to

Pod korą nie ma agrowłókniny tylko ziemia. Warstwa kory też jest bardziej ozdobna więc nie jest jej zbyt dużo. Żadnych zmian pod korą nie zauważyłam. Jedyne co mi przychodzi do głowy to być może faktycznie została zbyt głęboko zasadzona.. Podczas oglądania jej części przyziemnej tuż pod ziemią wyczuwa się mocno zdrewniałą część korzenia.

W załączeniu więcej zdjęć
____________________
Mazan 19:56, 02 lip 2014

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Może to być zarówno brunatna plamistość, jak i septorioza. Zwalczanie to jak podała wyżej Gardenarium lub chemią: Dithane Neo Tec, Topsin oraz Sumilex. Zależnie od pogody 2 - 3 razy.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
maggra 21:24, 02 lip 2014

Dołączył: 01 lip 2014
Posty: 89
Bardzo dziękuje

A co może być powodem tego paskudztwa?
Powyższe specyfiki zastosować w formie oprysku? Czy przed lub po należy obciąć zainfekowane liście? Pytam bo jeżeli tak to zostaną mi same łodyżki bo właściwie każdy listek jest zainfekowany

Pozdrawiam
____________________
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies