Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki berberysów, berberys - Berberis

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki berberysów, berberys - Berberis

malami 12:57, 06 lip 2017

Dołączył: 05 lip 2017
Posty: 5
Dołączam zdjęcia:
Berberys Maria





Berberys Erecta




Klon:
Mazan 17:02, 07 lip 2017

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Wygląda na to, że wszystkie rośliny mają jedną chorobę, ale wywoływaną przez różne szczepy grzybów - antraknozę lub inaczej plamistość zgorzelową. U berberysów może doprowadzić do zamierania pędów, u klona do zgorzeli pnia lub gałęzi i obumarcia. Można próbować z tym walczyć, ale u świeżo posadzonych roślin wynik będzie jeden, gdyż są osłabione i nieukorzenione.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
malami 19:06, 07 lip 2017

Dołączył: 05 lip 2017
Posty: 5
Dziękuję za odpowiedź.

Jeśli usunę rośliny to czy muszę coś zrobić z ziemią (opryskać, wymienić) przed posadzeniem nowych roślin?
Co z innymi roślinami, które rosną obok? - póki co nie zauważyłam na nich oznak choroby.
Czy te roślinki były kupione chore czy raczej popełniłam jakieś błędy przy sadzeniu?

Spróbuję je opryskać. Może coś uda się uratować...
Mazan 19:57, 07 lip 2017

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Malami

Przed szerzeniem się choroby należy usuwać liście i drobniejsze gałązki, które dopadły, gdyż grzyb w nich zimuje. Glebę wystarczy dobrze opryskać, aby pozostałe resztki nie mogły przetrwać. Nie wiem czy go kupiłaś, jego cykl rozwoju jest dość krótki. To infekcja wiosenna, jest dopiero w pełni rozwoju. Jeśli z innych roślin masz katalpę /surmię/ to opryskaj, infekcja jest wspólna dla klonu i katalpy. Pozostałe rośliny dopiero po stwierdzeniu pierwszych objawów.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
iwka 12:42, 14 cze 2018


Dołączył: 21 lis 2012
Posty: 13363
Moje berberysy zaatakowały jakieś gąsienice, kilka sztuk całkowicie zjedz one.





____________________
Iwona Od nowa... :) Jak mam czas, to leżę i odpoczywam, jak nie mam, to tylko leżę.
Kamyczek 12:53, 14 cze 2018

Dołączył: 31 lip 2016
Posty: 18
Witam,
pisałam o problemach moich berberysów w wątku o chorobach bukszpanów, bo u mnie wszystko zaczęło się od bukszpanów https://www.ogrodowisko.pl/watek/407-choroby-i-szkodniki-bukszpanow?page=124
Czy mogę przyciąć chore berberysy przy samej ziemi? Mają szanse odbić na wiosnę?
____________________
Mój ogród kamieniem stoi
malgol 12:55, 14 cze 2018


Dołączył: 17 cze 2015
Posty: 5860
iwka napisał(a)
Moje berberysy zaatakowały jakieś gąsienice, kilka sztuk całkowicie zjedz one.







W ubiegłym roku moje Admiration tez zeżarła jakas plaga gąsienic...pryskałam Karate i pomogło a liscie odrosły
____________________
Gosia -Mój ogród pod lasem Wizytówka
iwka 13:25, 14 cze 2018


Dołączył: 21 lis 2012
Posty: 13363
malgol napisał(a)


W ubiegłym roku moje Admiration tez zeżarła jakas plaga gąsienic...pryskałam Karate i pomogło a liscie odrosły
dzięki Gosia niby zdjęłam wszystkie ale chyba jeszcze opryskam dla pewności
____________________
Iwona Od nowa... :) Jak mam czas, to leżę i odpoczywam, jak nie mam, to tylko leżę.
m_gocha 00:13, 15 cze 2018


Dołączył: 13 maj 2014
Posty: 3544
U mnie też zeżarło trochę berberysów . Zagapiłam oprysk w momencie gdy latały samice i składały jaja a potem gdy już pojawiły się larwy to poszło szybko - w kilka dni ogołocony prawie cały krzew.

Tutaj szczegóły


i tutaj

____________________
Ogrodowy miszmasz... pod kontrolą ;)
LukaszD 17:20, 01 sie 2018

Dołączył: 12 cze 2018
Posty: 17
Witam wszystkich,
czy może ktoś pomóc w identyfikacji problemu oraz jak z nim walczyć? Berbreys Maria oraz Orange Ice. Dla zobrazowania pokazałem zdjęcia bezpośrednio sąsiadujących roślin, które wydaje się są zdrowe... Pozostałe Orange w miare się trzymają, gorzej z Maria, u których już prawie wszystkie listki są bardziej zielone jak żółte...
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies