Gdzie jesteś » Forum » Ochrona przed chorobami i szkodnikami » Choroby i szkodniki bukszpanów, bukszpan - Buxus

Pokaż wątki Pokaż posty

Choroby i szkodniki bukszpanów, bukszpan - Buxus

Kamyczek 08:32, 13 cze 2018

Dołączył: 31 lip 2016
Posty: 18
Witam,
jakiś czas temu pisałam o chorobie moich bukszpanów (str. 117 tego wątku). Zastosowałam się do porad Mazana - raz jeszcze dzięki za pomoc Teraz sytuacja wygląda tak, jak na zdjęciach, które wklejam. Szukałam dokładnie gąsienic, bo podczas oprysku zauważyłam dwa razy, że z bukszpanów wyfrunęły brązowe motyle. Gąsienic nie znalazłam, "wytrzepałam" z bukszpanów jedynie to, co na zdjęciu, takie zielone muszki. Dodatkowo zaczęły chorować berberysy....
Zauważyłam też, że po ogrodzie fruwają mi niewielkie białe owady, jakby motylki, podobne do moli (ok. 1 cm długości). Powoli się załamuję, bo ogród dopiero urządzam, a tu takie niespodzianki. Co robić?
____________________
Mój ogród kamieniem stoi
Kamyczek 16:17, 13 cze 2018

Dołączył: 31 lip 2016
Posty: 18
przed chwilą zobaczyłam, że moje berberysy oplecione są pajęczyną i wszystkie po kolei więdną, dołączam zdjęcia. Proszę o pomoc. Chyba mi jakieś paskudztwo cały ogród zaatakowało. Co ja mam zrobić? Jestem załamana .
____________________
Mój ogród kamieniem stoi
Mazan 11:08, 14 cze 2018

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
LukaszD

Larwy są podobne do larw biedronek, a mają dużo jaj wokół siebie. Trudno rozpoznać jaki szkodnik się z nich wylęgnie.


Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Mazan 11:15, 14 cze 2018

Dołączył: 23 wrz 2012
Posty: 4141
Kamyczek

Oprzęd na przedostatniej fotce przypomina oprzęd namiotnika, a z nim jest bardzo trudna walka. Ciecz nie przenika przez gęstą pajęczynę i trzeba ją zbierać ręcznie. W pajęczynie są drobniutkie gąsienice i najlepiej je topić w roztworze środka owadobójczego.



Pozdrawiam
____________________
Mazan - Walerek
Kamyczek 12:26, 14 cze 2018

Dołączył: 31 lip 2016
Posty: 18
Dzięki za informację. Czy ja mogę przyciąć przy samej ziemi te berberysy? Odbiją na wiosnę?
____________________
Mój ogród kamieniem stoi
iwka 12:44, 14 cze 2018


Dołączył: 21 lis 2012
Posty: 13363
Moje berberysy też zaatakowane przez jakieś gąsienice. Zdjęcia wstawiłam w wątku o chorobach berberysów.

____________________
Iwona Od nowa... :) Jak mam czas, to leżę i odpoczywam, jak nie mam, to tylko leżę.
Kamyczek 12:59, 14 cze 2018

Dołączył: 31 lip 2016
Posty: 18
iwka napisał(a)
Moje berberysy też zaatakowane przez jakieś gąsienice. Zdjęcia wstawiłam w wątku o chorobach berberysów.



Dobry pomysł Też tak zrobiłam.
____________________
Mój ogród kamieniem stoi
LukaszD 21:58, 14 cze 2018

Dołączył: 12 cze 2018
Posty: 17
Mazan
Dziękuję za odpowiedź. Jeżeli chodzi o moje bukszpaniki to masz jakąś diagnozę?
Gardenarium 22:12, 14 cze 2018


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
LukaszD napisał(a)
Może ktoś podpowie co dzieje się z moimi bukszpanami? Kupione miesiąc temu po promocji w markecie. Dużo pracy włożone a niektóre usychają...Niektóre miały od razu lekko żółte liście mniej lub bardziej jednak myślałem, że wyjdą z tego, no i cena była atrakcyjna...
Ponadto przyjrzałem się z bliska i znalazłem kilka gąsieniczek (Foto). Po deszczu pojawiają się one również na elewacji oraz jednego znalazłem na lilaku pobliskim.
Z góry dziękuję za pomoc.




Usuń szmatę plastikową, która zabija biedne bukszpany. Fakt, dużo pracy włożyłeś, ale w stronę przeciwną niestety Zamiast zapewnić dobre warunki, pogorszyłeś je

A te robale to pożyteczne larwy biedronek, które zjadają w ogrodzie duże ilości szkodliwych mszyc. I będą zjadały, jeśli nie opryskasz jakimś świństwem tych bukszpanów.
____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
LukaszD 09:18, 15 cze 2018

Dołączył: 12 cze 2018
Posty: 17
Dziękuję za radę. Uczę się czyli nie martwić się tym żółknieciem? Czym ono moze być spowodowane? Ok 5% całkiem zżółkło i uschlo...
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies