Gdzie jesteś » Forum » Trawy ozdobne i turzyce » Trawy ekspansywne

Pokaż wątki Pokaż posty

Trawy ekspansywne

Mariusz_Suro... 09:44, 22 gru 2011

Dołączył: 26 paź 2010
Posty: 374

Dlaczego wyróżniam taką grupę? Bo te rośliny z racji szybkiego wzrostu są często do kupienia na targach, kiermaszach, rynkach... A sprzedwcy nie bywaja rzetelni. Są to trawy na nasadzenia jednogatunkowe/jednoodmianowe. W nasadzeniach mieszanych muszą być otoczone jakimś ogranicznikiem. Za to świetnie sprawdzaja sie w pojemnikach gwarantując szybki efekt.




W dziale Rośliny wodne i wątku Trawy wilgociolubne opisałem następujące ekspansywne trawy:

Phragmites australis - trzcina pospolita
Eleocharis accicularis - ponikło igłowate
Eleocharis palustris - ponikło błotne
Schoenoplectus lacustris - oczeret jeziorny
Carex riparia 'Variegata' - turzyca brzegowa


W dziale Trawy ozdobne i watku Trawy paskowane opisane są następujące gatunki:
Holcus mollis 'Variegatus' - kłosówka miękka
Carex morrowii 'Ice Dance' - turzyca japońska
Carex morrowii 'Silver Sceptre' - turzyca japońska
Carex flacca 'Bias' - turzyca sina

Post ten będzie "nowelizowany" w miare przybywania opisanych traw
____________________
Mariusz
Mariusz_Suro... 09:53, 22 gru 2011

Dołączył: 26 paź 2010
Posty: 374
Miscanthus sacchariflorus - miskant cukrowy


Przepiekny miskant o białych kwiatostanach. Jedyny taki i jedyny tak ekspansywny. Narobił sporo szkody w mojej "branży", sporo osób odstraszył od traw, bo się go nie mogą pozbyć latami. Kto zawinił - i nieuczciwi sprzedawcy i klienci, którzy nie pytają czy roślina jest agresywna. A to powinno byc pierwsze pytanie...
W ostatnich latach stworzono kilka krzyżówek miskanta chińskiego i cukrowego, które wzieły cechy wizualne od cukrowego a kępowość od chińskiego. Jednym z nich jest odmiana 'Veilshöchheim'.


Poniżej link do postu na forum, gdzie jest inna fotka miskanta cukrowego w realizacji mojego autorstwa
http://www.ogrodowisko.pl/watek/1199-rabaty-z-uzasadnieniem
____________________
Mariusz
Mariusz_Suro... 10:22, 22 gru 2011

Dołączył: 26 paź 2010
Posty: 374
Glyceria maxima 'Variegata' - manna mielec





Jedna z popularniejszych traw. Ekspansywna raczej w wodzie i glebach wilgotnych, przy przeciętnej wilgotności idzie utrzymać ją w ryzach nawet bez ogranicznika. Śliczny przewieszajacy pokrój, wyraziste barwy. Bardzo ją lubie mimo, że w zasadzie jestem wielbicielem traw zielonych
____________________
Mariusz
Joaska 10:56, 22 gru 2011


Dołączył: 11 lip 2011
Posty: 5104
Mariusz_Surowinski napisał(a)
Miscanthus sacchariflorus - miskant cukrowy



Przepiekny miskant o białych kwiatostanach. Jedyny taki i jedyny tak ekspansywny. Narobił sporo szkody w mojej "branży", sporo osób odstraszył od traw, bo się go nie mogą pozbyć latami. Kto zawinił - i nieuczciwi sprzedawcy i klienci, którzy nie pytają czy roślina jest agresywna. A to powinno byc pierwsze pytanie...
W ostatnich latach stworzono kilka krzyżówek miskanta chińskiego i cukrowego, które wzieły cechy wizualne od cukrowego a kępowość od chińskiego. Jednym z nich jest odmiana 'Veilshöchheim'.


Poniżej link do postu na forum, gdzie jest inna fotka miskanta cukrowego w realizacji mojego autorstwa
http://www.ogrodowisko.pl/watek/1199-rabaty-z-uzasadnieniem

Witam to ja tak apropos nieświadomości ekspansywności tej oto rosliny nabyłam ją od Was jesienią
narazie siedzi sobie grzecznie na małej rabatce u babci na wsi na wiosnę wysadzę do donicy ,
ale .... właśnie jest ekspansywna,
i skoro bardzo mi się bardzo podoba , to jak ją mogę ujarzmić???
Jeśli np. przygotowałabym dla tej trway miejsce i ograniczyła go odcinając jakąś przegrodą na głębokość 50-60 cm, czy to by było rozwiązanie?????????????? czy jest na tyle ekspansywna że i tak da radę przejść??
____________________
Joaśki ogród z wyobraźni-REALIZACJA 2015 "Niebo samo nie spadnie, trzeba je osiągnąć./Adam Mickiewicz/"
Mariusz_Suro... 10:59, 22 gru 2011

Dołączył: 26 paź 2010
Posty: 374
Nie, taka przegroda wystarczy. Tylko zrób jakiś nieregularny kształt aby później nie wygladało to zbyt sztucznie.
____________________
Mariusz
Joaska 11:07, 22 gru 2011


Dołączył: 11 lip 2011
Posty: 5104
Czyli nie ma obawy że z nasion się rozsieje i zarośnie całą działkę
____________________
Joaśki ogród z wyobraźni-REALIZACJA 2015 "Niebo samo nie spadnie, trzeba je osiągnąć./Adam Mickiewicz/"
Mariusz_Suro... 11:10, 22 gru 2011

Dołączył: 26 paź 2010
Posty: 374
Miskanty w naszym klimacie marnie się rozsiewają. Rzadko można świadczyć jakąś siewkę.
____________________
Mariusz
Gardenarium 14:28, 22 gru 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77304
W początkach dostępności ozdobnych traw w latach 90-tych spotkałam spartynę i oczywiście posadziłam. Po kilku latach powyłaziła nawet w trawniku i była niesamowicie trudna w pozbyciu się.

Ale nie powiem, podobała mi się, a prawie nic innego nie było.



W dalszej części posadziłam miskanty



____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Mariusz_Suro... 16:30, 22 gru 2011

Dołączył: 26 paź 2010
Posty: 374
Carex 'The Beatles'



Niska turzyca tworząca łany. Fotka na to nie wskazuje ale będzie z tego taki niekoszony trawniczek. Nadaje się do cienia. Mała, więc płytko sie korzeni i wiekszym roślinom nie zagrozi ale w podobnej wielkości kępowe maleństwa wlezie.
Jest to jedna z kilku tego typu małych turzyc. Inne to np. Carex aurea czy Carex alba.
____________________
Mariusz
Mariusz_Suro... 16:47, 22 gru 2011

Dołączył: 26 paź 2010
Posty: 374
Leymus arenarius - wydmuchrzyca piaskowa




Jedna z popularniejszych traw. Ładne, o niebieskawych liściach ale szalenie ekspansywna. Wcześnie rozpoczyna wzrost, szybko staje sie atrakcyjna - ma dużo plusów. Minus - zagłuszy wszystko dookoła.
____________________
Mariusz
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies