Gdzie jesteś » Forum » Projektowanie ogrodów » Obsadzenie tarasu - same trudności

Pokaż wątki Pokaż posty

Obsadzenie tarasu - same trudności

Pszczelarnia 21:01, 28 gru 2011


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Proszę o poradę "tarasową". Mamy taras.
Po jego wykonaniu okazało się, że trzeba nawieźć ziemi i nawieźliśmy. Ciągle mało, bo się zsuwa jeszcze. Więc trzeba dowieźć.
Na rogu posadziłam jesienią na szybko 3 róże okrywowe Bonica i jedną Aspiryn. Nie wiem czy dobrze, nie wiem jak ogarnąć koszenie, plewienie tych spadów. Musi być jakieś zejście z tarasu do ogrodu bezpośrednio (nie przez kwiaty). Co z tym dalej? Na równo u nas nie da się wypoziomować, bo teren jest naturalnie pagórkowaty, do strumienia się obniża. To jest oczywiście południe ale ocienione magnolią (stellata), rosnącą w tarasie.


Problem poważny, ponieważ w linii prawie prostej, blisko tarasu w trawniku jest studnia głębinowa (poniżej, po prawej stronie na dole).
(Marciny widoczne i mahonia wylatują na wiosnę z pozycji soliterów trawnikowych.) Jak to połączyć w całość? Studnię chciałam obsadzić bukszpanami w kole. Najgorsze, że do niej się zagląda, bo w środku jest pompa i instalacja.


Więc jest spad i studnia blisko tarasu a magnolia w tarasie. Na ładną trawę w tym miejscu nie mogę liczyć, chyba.
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
alinak 22:04, 28 gru 2011


Dołączył: 31 sie 2010
Posty: 7524
moja znajoma ma pięknie obsadzoną studnię irgą koralową i fajnie przycinaną . oczywiście jest dostęp do studni

gdzieś już taki taras widziałam obsadzony tylko różami okrywowymi i co jakiś czas stożek z świerka conica. lub z niziutką odmianą jałowca kolumnowego. nie zrobisz przecież parawanu
____________________
zapraszam do ogrodu u stóp klasztoru- pozdrawiam Alina ++wizytówka ++przebudowa przedogródka ++OGRÓD U STóP KLASZTORU CZ.II ++-http://ogrodustopklasztoru.blogspot.com/?spref=fb
Pszczelarnia 22:07, 28 gru 2011


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
Alino ale ta irga idzie po ścianie studni? Czy tylko ścieli się wokół? Lubię irgi bardzo. Musimy ją (studnię) jeszcze wytynkować na szaro i dać jej dach płaski z lekkim spadem dla odprowadzenia wody, może kryty łupkiem.

Nie, nie ma potrzeby zasłaniania się w tym miejscu. Może irgi spływające od tarasu do studni? Tylko same irgi - nudno. Ela radziła jeszcze jałowce płożące - ale nie mam z nimi doświadczenia.
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
alinak 22:16, 28 gru 2011


Dołączył: 31 sie 2010
Posty: 7524
Tak - po ścianie studni . jak znajoma pozwoli to pstryknę fotkę ,ale po nowym roku , bo muszę sobie uszyć kreacje na sylwestra i nie bardzo mam czas w tym tygodniu
____________________
zapraszam do ogrodu u stóp klasztoru- pozdrawiam Alina ++wizytówka ++przebudowa przedogródka ++OGRÓD U STóP KLASZTORU CZ.II ++-http://ogrodustopklasztoru.blogspot.com/?spref=fb
Sebek 23:14, 28 gru 2011


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
alinak napisał(a)
Tak - po ścianie studni . jak znajoma pozwoli to pstryknę fotkę ,ale po nowym roku , bo muszę sobie uszyć kreacje na sylwestra i nie bardzo mam czas w tym tygodniu


Jedź bom Bonarki - same wyprzedaże dziś były a kreacji na pęczki
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
abiko 09:51, 29 gru 2011


Dołączył: 15 wrz 2011
Posty: 8410
Hahaha Alinka no widzisz Sebek ma zawsze dane z pierwszej ręki nawet jeśli chodzi o kreację na Sylwestra
____________________
Agnieszka Ogródkowe perypetieTrzeba było zostać dresiarzem... Wizytówka
abiko 09:54, 29 gru 2011


Dołączył: 15 wrz 2011
Posty: 8410
Pszczółko, a nie lepiej nie łączyć tarasu ze studnią? Faktycznie jakbyś dała na tej skarpie tarasowej róże okrywowe? Tylko nie wiem czy nie będzie tego za dużo. Zejście z tarasu ..schodki?
____________________
Agnieszka Ogródkowe perypetieTrzeba było zostać dresiarzem... Wizytówka
Gardenarium 10:11, 29 gru 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308
Gdyby było nawadnianie trawnika to częściowo można dać jako zejście trawnik, ale bez podlewania na pewno uschnie albo zbrzydnie.

Irga Coral Beauty albo Ursynów są takimi irgami które ładnie wyglądają i można je ciąć w wał lub poziomo w większą płaszczyznę. Jałowce odradzam, bo chorują i jak będą starsze to i tak się ich pozbędziesz z powodów estetycznych.

Studnię można częściowo wysłonić ekranem z bukszpanu lub cisa. Pomiędzy irgę polecam posadzić na kijach różnej wysokości drzewka kuliste pienne, tak jakby piłki się unosiły nad irgowym dywanem.
Zamiast irgi można też dać żółtą trzmielinę. A wtedy jako drzewka Prunus cistena (śliwa dziecięca) o bordowych listkach, albo fontannowe trawy - miskanty z tych wysokich tylko jak je potem ścinać? Nie chyba drzewka lepsze, bo do korony jest dostęp bez problemu

Stożki na skarpie z czasem zostaną zagajone przez irgę, chyba żebyś ją podcinała ukośnie w stronę stożka jak w ogrodach japońskich
To bardzo pracochłonne będzie ale efektowne, tylko zrobisz nie po japońsku (chodzi mi o pokazanie sposobu cięcia w miejscu łączenia dwóch gatunków)



Poniżej pomysł na fajny ekran, nie wokół studni tylko w poprzek


Różne byliny lub rośliny zimozielone, ale okrywowe posadzone po kilkadziesiąt sztuk, tworzące zwartą matę, potem oczywiście ciętą





____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Pszczelarnia 10:12, 29 gru 2011


Dołączył: 04 maj 2011
Posty: 29256
U mnie w wątku na stronie 64-65 są dalsze dywagacje/zdjęcia/rysunki. Zajrzyjcie, proszę.
____________________
Ewa Pszczelarnia. Wizytówka
Gardenarium 10:12, 29 gru 2011


Dołączył: 09 lip 2010
Posty: 77308


Pączkujące bukszpany

____________________
Danusia - Ogród nie tylko bukszpanowy cz.III*Część II*Część I*Wizytówka***Ogrodowisko-ogrody pokazowe*2 Wizytówka

Instagram Ogrodowiska
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies