Gdzie jesteś » Forum » Ogrody na świecie » Balloch Castle Country Park - Szkocja

Pokaż wątki Pokaż posty

Balloch Castle Country Park - Szkocja

aldonaz 00:06, 06 sty 2012


Dołączył: 09 lis 2011
Posty: 1841
Będąc w Szkocji odwiedziłam piękny ogród przyzamkowy i w dzisiejszy ponury, deszczowy dzień zapraszam Was do niego.
Zamek Balloch znajduje się w wiosce o tej samej nazwie leżącej na południowym brzegu Loch Lomond w Szkocji. Wybudowano go w 1808 roku w pobliżu starożytnego zamku z 1238 roku. Kamienie ze starego zamku wykorzystano do budowy nowej posiadłości. John Buchanan, bogaty biznesmen z Glasgow, który stał się nowym właścicielem, zlecił budowę słynnemu architektowi Robertowi Lugar. Na początku XX w. zamek został zakupiony przez Glasgow Corporation i utworzono na tym terenie ‘Loch Lomond Park’. W 1980 r. cały obszar nazwano ‘Balloch Castle Country Park’, który stał się popularnym miejscem jednodniowych wypadów mieszkańców Glasgow. Nazywają go też potocznie „ogrodem Glasgow”.
Obecnie w zamku znajdują się biura, sklep z pamiątkami, kawiarenka oraz sala wynajmowana na spotkania i wystawy.




____________________
Lek na całe zło czyli mój ogród
aldonaz 00:13, 06 sty 2012


Dołączył: 09 lis 2011
Posty: 1841
Zamek otacza piękny ogród, w którym rosną głównie rododendrony i azalie. Szczyt kwitnienia przypada na koniec maja i początek czerwca i właśnie wtedy udało mi się odwiedzić to niezwykłe miejsce. Niezwykłe z dwóch powodów – malowniczego położenia na jeziorem oraz pięknej i bujnej wiekowej roślinności.



____________________
Lek na całe zło czyli mój ogród
aldonaz 00:33, 06 sty 2012


Dołączył: 09 lis 2011
Posty: 1841
Biegałam z aparatem jak wariatka wykrzykując po polsku swoje zachwyty nad stuletnimi rododendronami. Wróciłam tam ponownie po tygodniu i w ciągu kilku dni widać duże zmiany - niestety rośliny zbyt szybko przekwitają.







____________________
Lek na całe zło czyli mój ogród
aldonaz 00:40, 06 sty 2012


Dołączył: 09 lis 2011
Posty: 1841



____________________
Lek na całe zło czyli mój ogród
aldonaz 00:45, 06 sty 2012


Dołączył: 09 lis 2011
Posty: 1841



____________________
Lek na całe zło czyli mój ogród
aldonaz 00:50, 06 sty 2012


Dołączył: 09 lis 2011
Posty: 1841
Jedną z cenniejszych roślin rosnących wokół zamku jest Monkey Puzzle tree, czyli araukaria araucana. Nasiona zostały przywiezione z Chile przez szkockiego poszukiwacza roślin Archibalda Menzies w XIX w. Te monumentalne i budzące zachwyt drzewa są dość popularne w szkockich ogrodach.




____________________
Lek na całe zło czyli mój ogród
aldonaz 00:56, 06 sty 2012


Dołączył: 09 lis 2011
Posty: 1841
Są też i zwierzęta



Szkockie krowiny zawsze wzbudzają zainteresowanie turystów.
____________________
Lek na całe zło czyli mój ogród
aldonaz 01:00, 06 sty 2012


Dołączył: 09 lis 2011
Posty: 1841
Na koniec jeszcze jeden rzut oka na Loch Lomond. W Szkocji nigdy nie można przwidzieć pogody wyjeżdżając z domu. Udało się nawet w słoneczny dzień zobaczyć tęczę.

____________________
Lek na całe zło czyli mój ogród
an_tre 01:03, 06 sty 2012


Dołączył: 01 lut 2011
Posty: 22388
aldonaz napisał(a)
Na koniec jeszcze jeden rzut oka na Loch Lomond. W Szkocji nigdy nie można przwidzieć pogody wyjeżdżając z domu. Udało się nawet w słoneczny dzień zobaczyć tęczę.

Jakie niesamowite ujęcie cudne wspaniała tęcza i widok
____________________
Rajski Ogród Ani + Rajski ogród Ani 2... niekończące się marzenie... http://www.ogrodowisko.pl/watek/2691-maj-2012-duszniki-zdroj-park-zdrojowy-i-okolice http://www.ogrodowisko.pl/watek/1966-ogrod-w-lubiechowie-kolo-ksiaza
Sebek 10:21, 06 sty 2012


Dołączył: 08 lut 2011
Posty: 50262
Piękne miejsce - w dobrym momencie tam trafiłaś
____________________
Sebek - Coś jeszcze, coś więcej... Wizytówka ogrodu
Korzystanie z portalu ogrodowisko.pl oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce plików cookies